Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων Ίρις

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων Ίρις Facebook Twitter
«Monday» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου
0

Zωντανά από τον θερινό κινηματογράφο Άνεσις των Αμπελοκήπων ο Θάνος Τοκάκης παρουσίασε τις φετινές υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου «Ίρις», τα επονομαζόμενα και ελληνικά Όσκαρ.

Όπως αναμενόταν, πρωταγωνιστούν ταινίες όπως το Σμύρνη μου Αγαπημένη, το Monday του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου και τα Μαγνητικά Πεδία, που σάρωσαν τα βραβεία στο περασμένο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Την εντονότερη παρουσία έχει η Αγία Έμυ της Αρασέλης Λαιμού, μια ιδιοσυγκρασιακή δημιουργία που φλερτάρει με το body horror και είχε υποστήριξη από την κριτική, μα ακόμα δεν έχει βρει το κοινό της. Η ταινία της Λαιμού προηγείται με 15 υποψηφιότητες. 13 έχει το Monday, 12 το Σμύρνη μου Αγαπημένη, 10 η Αγέλη Προβάτων και 7 τα Μαγνητικά Πεδία.

Στις περισσότερες κατηγορίες οι υποψηφιότητες είναι πέντε, μα, βάσει του καταστατικού της Ακαδημίας σε κάποιες κατηγορίες που υπήρξε ισοψηφία, οι υποψήφιοι αυξήθηκαν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η κατηγορία της Καλύτερης Ταινίας Τεκμηρίωσης, όπου διαγωνίζονται 7 υποψήφιες ταινίες και η κατηγορία Καλύτερης Σκηνοθεσίας με 6 υποψηφίους.

Στις ερμηνευτικές κατηγορίες υποψήφιος για βραβείο Ίρις είναι και ένας χολιγουντιανός σταρ, ο Σεμπάστιαν Σταν, ο οποίος στο Monday διέσχισε την Πανεπιστημίου γυμνός πάνω σε μηχανή μαζί με τη συμπρωταγωνίστριά του Ντενίζ Γκαφ, η οποία είναι επίσης υποψήφια στην κατηγορία του Α’ Γυναικείου Ρόλου. Ο Άρης Σερβετάλης βρέθηκε διπλά υποψήφιος, τόσο ως Άγιος Νεκτάριος στον Άνθρωπο του Θεού, όσο και στην κατηγορία του Β’ Ρόλου για την Αγέλη Προβάτων.

Η φετινή Τελετή Απονομής, με κεντρικό σύνθημα «Είμαστε ο Έρωτας», θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο Θέατρο Άλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου. Λίγο καιρό πριν, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει τις φετινές υποψήφιες ταινίες μέσα από μια σειρά προβολών στον Κινηματογράφο Άνεσις, από τις 26 Μαΐου έως την 1η Ιουνίου.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Προκόπης Βλασερός, Cedric Herbet, Benjamin Laborde

2. Από την ταινία Άνεμος Ελευθερίας: Γιάννης Αγελαδόπουλος

3. Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Πάνος Ξενάκης

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Αντώνης Κοτζιάς

5. Από την ταινία ORFEAS2021: Φιλ Ιερόπουλος

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Ιωάννα Λυγίζου, Προκόπης Βλασερός

2. Από την ταινία Ο Άνθρωπος του Θεού: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Προκόπης Βλασερός, Σωτήρης Πατεράκης, Αλεξάνδρα Μυτά

3. Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Αλεξάνδρα Μυτά

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Δήμητρα Γιατράκου, Ιουλία Συγρίμη

5. Από την ταινία Monday: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Δημήτρης Κανελλόπουλος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

3. Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Νίκος Μπουγιούκος, Άρης Λουζιώτης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

5. Από την ταινία Monday: Λέανδρος Ντούνης, Roland Heap

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Εύα Γουλάκου

2. Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Άλκηστη Μάμαλη

3. Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Σοφία Κοτσίκου, Κατερίνα Χαλιώτη, Τάσος Δήμας (Boudoir)

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Φωτεινή Δήμου

5. Από την ταινία Monday: Μάρλι Αλειφέρη

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Μάχη Αρβανίτη

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Καλλιόπη Ανδρεάδη

3. Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Ράνια Γερογιάννη

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Μιχάλης Σαμιώτης

5. Από την ταινία Monday: Αλίκη Κούβακα

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Oiseaux Tempête (Frédéric D. Oberland, Stéphane Pigneul, Mondkopf, Christine Ott)

2. Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Μιχάλης Σιόνας, Θοδωρής Παπαδημητρίου (Prefabricated Quartet)

3. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Λευτέρης Βολάνης

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ανδρέας Κατσιγιάννης

5. Από την ταινία Monday: Αλέξης Γράψας

Βραβείο Μοντάζ

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Μυρτώ Καρρά

2. Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γιαννακόπουλος

3. Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σμαρώ Παπαευαγγέλου

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Λάμπης Χαραλαμπίδης, Λυδία Αντόνοβα

5. Από την ταινία Monday: Ναπολέων Στρατογιαννάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Στέλιος Πίσσας

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Ki Jin Kim

3. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Κουτσαλιάρης

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Σίμος Σαρκετζής

5. Από την ταινία Monday: Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Hasmine Killip

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Ειρήνη Ιγγλέση

3. Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλα Φυρογένη

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ταμίλλα Κουλίεβα

5. Από την ταινία 18: Μαρία Σκουλά

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Άρης Σερβετάλης

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Μιχάλης Συριόπουλος

3. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γιάννης Βογιατζής

4. Από την ταινία .dog: Ανδρέας Κωνσταντίνου

5. Από την ταινία Monday: Γιώργος Πυρπασόπουλος

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

1. Από την ταινία Αγία Έμυ: Abigael Loma

2. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Έλενα Τοπαλίδου

3. Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σοφία Κόκκαλη

4. Από την ταινία Monday: Denise Gough

5. Από την ταινία Patchwork: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Λάλος

2. Από την ταινία Ο Άνθρωπος του Θεού: Άρης Σερβετάλης

3. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Αντώνης Τσιοτσιόπουλος

4. Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Λάζαρος Γεωργακόπουλος

5. Από την ταινία Monday: Sebastian Stan

Βραβείο Σεναρίου

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού, Giulia Caruso

3. Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλιος Καμμίτσης

4. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος, Έλενα Τοπαλίδου

5. Από την ταινία Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Rob Hayes

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού

3. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης

4. Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου

5. Από την ταινία .dog: Γιάννα Αμερικάνου

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού

3. Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γρηγόρης Καραντινάκης

5. Από την ταινία 18: Βασίλης Δούβλης

6. Από την ταινία Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

1. Από την ταινία Άντε ντε: Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου

2. Από την ταινία Αστόρια: Γαβριήλ Αθανασίου

3. Από την ταινία Δεν έμεινε καμία από τις αδελφές Τατά: Μιχαήλ Λαουλάκος

4. Από την ταινία Όλο το Χρόνο του Κόσμου: Δανάη Επιθυμιάδη

5. Από την ταινία Bone Selector: Μάρκο Κρίμπαλης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Animation

1. Από την ταινία 192 Ναυσικάα: Άγγελος Σπάρταλης

2. Από την ταινία Από το μπαλκόνι: Άρης Καπλανίδης, Ιωάννα Σουλτάνη

3. Από την ταινία Απολεσθέντα: Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ιωάννα Μπολομύτη

4. Από την ταινία Echo: Σέργιος Κοτσόβουλος, Σταύρος Σαββαΐδης, Δημήτρης Σαββαΐδης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

1. Από την ταινία Ζαμπέτα: Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή

2. Από την ταινία Girlhood: Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, Έλενα Χωρέμη

3. Από την ταινία Latin Noir: Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ

4. Από την ταινία Trash: Ελευθερία Κατσιάνου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. Από την ταινία Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας: Μέμη Κούπα, Φένια Κοσοβίτσα

2. Από την ταινία Το Βανκούβερ: Άρτεμις Αναστασιάδου, Βαγγέλης Φάμπας

3. Από την ταινία A Summer Place: Αλεξάνδρα Ματθαίου

4. Από την ταινία Brutalia, Εργάσιμες Μέρες: Μανώλης Μαυρής, Άναμπελ Αρώνη, Γιώργος Τσοκόπουλος, Μαντώ Στάθη, Μυρτώ Στάθη

5. Από την ταινία Motorway 65: Εύη Καλογεροπούλου

6. Από την ταινία Soul Food: Νίκος Τσεμπερόπουλος, Ελένη Κοσσυφίδου

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

1. Από την ταινία .dog: Κώστας Λαμπρόπουλος, Γεώργιος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα, Βασίλης Τζανίδης

2. Από την ταινία Feathers: Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

3. Από την ταινία Quicksand: Μαρία Δρανδάκη

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

1. Από την ταινία Άνεμος Ελευθερίας: Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιάννης Ζαργάνης

2. Από την ταινία Γαβριέλα - Η Γερμανίδα με το ποδήλατο: Ελένη Κοσσυφίδου, Δομίνικος Ιγνατιάδης

3. Από την ταινία Ενθύμιον: Άγγελος Βενέτης, Νίκος Ζιώγας, Μίμης Χρυσομάλλης

4. Από την ταινία Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ.: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Εύα Στεφανή

5. Από την ταινία Οφειλή: Σταύρος Ψυλλάκης, Βαγγέλης Φάμπας

6. Από την ταινία Χτίστες, νοικοκυρές και η οικοδόμηση της σύγχρονης Αθήνας: Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Τάσος Λάγγης, Γιάννης Γαϊτανίδης

7. Από την ταινία Invisible: Μαριάννα Κακαουνάκη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Ελίνα Ψύκου, Κωνσταντίνα Σταυριανού

2. Από την ταινία Αγία Έμυ: Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Mathieu Bompoint, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Mattia Bogianchino

3. Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

4. Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Διονύσης Σαμιώτης

5. Από την ταινία Monday: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Φένια Κοσοβίτσα, Deanna Barillari, Brian Kavanaugh Jones, Damian Jones, Fred Berger

Πολιτισμός
0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

THE GOOD LIFO ΔΗΜΟΦΙΛΗ