Ωραία η δημιουργία οικογένειας(εννοώ την απόκτηση παιδιού)αλλά πολλές φορές αγανακτείς όταν ακόμα και για ένα απλό μπάνιο στη θάλασσα να πάς,δέν μπορείς να το ευχαριστηθείς όταν έχεις ένα τρίχρονο παιδί και δέν μπορείς ούτε στιγμή να πάρεις τα μάτια σου από πάνω του.Όχι 4 μάτια(τα δικά μου και του πατέρα του),αλλά και 14 να είχαμε,και άλλα τόσα πόδια να τρέχουμε από πίσω του,πάλι δέν θα έφθαναν για να μήν ξεφύγει από την προσοχή μας.Αυτό συζητούσαμε λίγο πρίν με τον άντρα μου,και ενώ η ευτυχία μας για την ύπαρξη του παιδιού μας είναι απερίγραπτη,εντούτοις η εξουθένωση μας έχει λίγο καταβάλλει.Σκεφτόμαστε σοβαρά και για δεύτερο παιδί και σύντομα,αλλά όποτε το λέμε,ταυτόχρονα κοιταζόμαστε στα μάτια με τον άντρα μου εννοώντας "σίγουρα;" Ευελπιστούμε να ξεκουραστούμε λίγο και να απολαύσουμε το χρόνο μας οι δυό μας ως ζευγάρι και μόνο,όταν θα πάμε διακοπές για 10 μέρες και το παιδί θα το πάρουν οι γονείς μου για διακοπές στο χωριό.Άν και θα έχουμε συνεχώς την έννοια του,θα το αποχωριστούμε για λίγες μέρες για να ξεκουραστούμε κι εμείς.Πάντως να ξέρετε,είστε τυχεροί όσοι είστε ελεύθεροι υποχρεώσεων που σχετίζονται ειδικά με την ύπαρξη παιδιών,γι'αυτό και να χαρείτε όσο περισσότερο την ελευθερία και την ξεγνοιασιά σας,πρίν μπείτε κι εσείς στα βάσανα.Γλυκά βάσανα μεν,δέν παύουν όμως να είναι βάσανα.Καλό καλοκαίρι!