Σάρωσε τα χρυσά η ελληνική πάλη στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα

Σάρωσε τα χρυσά η ελληνική πάλη στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Facebook Twitter
0

Το απόλυτο τρία στα τρία έκανε η εθνική ομάδα πάλης της Ελλάδας, κατά την πρώτη ημέρα του Μεσογειακού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ξάνθη.

Η ελληνική πάλη πρώτευσε και στα τρία στιλ και οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες έδειξαν για μια ακόμη φορά ότι μπορούν να πρωταγωνιστήσουν στις διεθνείς διοργανώσεις. Η Ελλάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα ομαδικό στην ελληνορωμαϊκή, την ελευθέρα και στις Νεάνιδες.

Κατά την πρώτη ημέρα του Μεσογειακού πρωταθλήματος διεξήχθη οι κατηγορίες των Εφήβων - Νεανίδων και η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 35 μετάλλια, εκ των οποίων 13 χρυσά, 11 ασημένια και 11 χάλκινα μετάλλια.

Για την Ελλάδα χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Γιάννης Μαρτίδης (57κ.), Γιώργος Ιωακειμίδης (65κ.), Γιώργος Ραπτόπουλος (70κ.), Λουκάς Καραπαναγιωτίδης (74κ.), Αγγελος Κούκλαρης (86κ.), Γκίβι Μπλιάτζε (92κ.), Χαράλαμπος Αυτοφορίδης (97κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Γιάννης Πέτκος (63κ.), Νίκος Καλαϊδόπουλος (67κ.), Ανδρέας Βασιλακόπουλος (77κ.), Αβραάμ Σωτηριάδης (82κ.), Νίκος Ιωσηφίδης (92κ.), Απόστολος Τσιόβολος (97κ.)

Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Νίκος Γεράκης (125κ.) ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Τρύφωνας Καραβασίλης (63κ.), Αρχοντής Ξούρας (97κ.), Αχιλλέας Χρυσίδης (130κ.) ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Αλεξία Αναστασοπούλου (50κ.), Ευαγγελία Ψωμά (53κ.), Δήμητρα Μούχα (55κ.), Κατερίνα Βεκρή (57κ.), Γεωργία Γκουγκούδη (62κ.), Μαρία Νταμοτσίδου (68κ.), Ελένη Χρυσικάκη (76κ.)

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: ΕΛΕΥΘΕΡΑ: Ανδρέας Παροτσίδης (61κ.), Νίκος Μακρυγιάννης (70κ.), ΑΛέξανδρος Μουζενίδης (74κ.), ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ: Ηλίας Ζαϊράκης (55κ.), Αναστάσιος Ζεϊτανίδης (60κ.), Δημήτρης Σωτηριάδης (63κ.), Οδυσσέας Ρουνγκέρης (82κ.), Γιώργος Κούζηλος (97κ.), Γρηγόρης Κοντοβουνίσιος (130κ.) ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (50κ.), Μαρία Χατζημιχαήλ (65κ.).

Σήμερα ολοκληρώνεται το Μεσογειακό πρωτάθλημα με τις κατηγορίες Παίδων - Κορασίδων.

Αθλητισμός
0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.