Η ταινία του Τζώρτζη Γρηγοράκη «Digger» ήταν ο μεγάλος νικητής της χθεσινή απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, των επονομαζόμενων βραβείων Ίρις.

 

Η βραδιά έλαβε χώρα στο Θέατρο Άλσος στο Πεδίον του Άρεως, είχε ως παρουσιάστρια την stand-up κωμικό Κατερίνα Βρανά, ενώ μεταδόθηκε και μέσω διαδικτύου από το κανάλι του Ιδρύματος Ωνάση στο YouTube.

 

Ανάμεσα στους παρουσιαστές των φετινών βραβείων είδαμε τον μοντέρ Γιώργο Μαυροψαρίδη, τον Σπύρο Μπιμπίλα, την Πάολα Ρεβενιώτη, την Idra Kayne, τους σεφ Λεωνίδα Κουτσόπουλο και Σωτήρη Κοντιζά, τον Βασίλη Κεκάτο, τον ράπερ ΛΕΞ και τη θεατρική ομάδα κωφών «Τρελά Χρώματα».

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τζώρτζης Γρηγοράκης, ο άνθρωπος πίσω από το «Digger», την ταινία που κέρδισε το μεγάλο βραβείο της βραδιάς, πήρε το βραβείο σεναρίου, πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη αλλά και καλύτερης σκηνοθεσίας.

 

Από δύο Ίρις πήγαν σε «Ράφτη» και «Παρί», ενώ η «Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς» του Γιάννη Οικονομίδη, παρά τις 15 της υποψηφιότητες, έφυγε από τη βραδιά μόνο με βραβείο β’ γυναικείου ρόλου για τη Μαρία Καλλιμάνη.

 

Τιμητικό βραβείο για την προσφορά τους δόθηκε στη Μαίρη Χρονοπούλου, που δήλωσε επί σκηνής «δείξτε μου έναν άνθρωπο που δεν χαίρεται που παίρνει βραβείο και θα σας δείξω έναν μεγάλο ψεύτη», και στον μακινίστα Γιάννη Παπαδάκη, ο οποίος ευχαρίστησε ιδιαιτέρως τον Γιώργο Πανουσόπουλο.

 

Η ταινία Digger προβάλλεται στις αίθουσες από σήμερα. Μπορείτε να διαβάσετε την κριτική του Θοδωρή Κουτσογιαννόπουλου εδώ και τη συνέντευξη του Τζώρτζη Γρηγοράκη και του Βαγγέλη Μουρίκη στον Άκη Καπράνο εδώ.

 

Η πλήρης λίστα των νικητών:

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφέ: Ιωάννα Λυγίζου-Digger

 

Βραβείο Ενδυματολογίας: Julie Lebrun-Ράφτης

 

Βραβείο Σκηνογραφίας: Δάφνη Καλογιάννη-Digger

 

Βραβείο Ήχου: Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou-Digger

 

Βραβείο Ειδικών και Οπτικών Εφέ: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet-Digger

 

•  Βραβείο Μοντάζ: Πάνος Βουτσαράς-Παρί

 

•  Βραβεία Φωτογραφίας: Γιώργος Καρβέλας-Digger

 

•  Βραβείο Σεναρίου: Τζώρτζης Γρηγοράκης-Digger

 

•  Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη: Τζώρτζης Γρηγοράκης-Digger

 

•  Βραβείο ελληνικής μειοψηφικής συμπαραγωγής: Sow the Wind-Κωνσταντίνα Σταυριανού-Ρένα Βουγιούκαλου

 

•  Βραβείο Μικρού Μήκους σπουδαστικής ταινίας: Βιολέττα-Φοίβος Ήμελλος

 

•  Βραβείο Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Σεβαράμπες-Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη

 

•  Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ: Τεό, ο γείτονάς μου-Χρήστος Καρτέρης

 

•  Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους: Bella-Θέλγια Πετράκη-Κώστας Ταγκαλάκης

 

•  Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής: Νίκος Κυπουργός-Ράφτης•   Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου: Στάθης Σταμουλακάτος-Πρόστιμο

 

•  Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου: Βασιλική Καλλιμάνη-Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς

 

•  Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου: Βαγγέλης Μουρίκης-Digger

 

•  Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου: Melika Foroutan-Παρί

 

•  Βραβείο Σκηνοθεσίας: Τζώρτζης Γρηγοράκης-Digger

 

•  Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ: Οι Άγνωστοι Αθηναίοι-Αγγελική Αντωνίου

 

•  Βραβείο Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας: Digger-Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος,

Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου.