Απεργία την Πρωτομαγιά

Ο Άγιαξ συνέτριψε με 13-0 τη Φέλνο - Κατέρριψε δικό του ρεκόρ από το 1972

Ο Άγιαξ συνέτριψε με 13-0 τη Φέλνο - Κατέρριψε δικό του ρεκόρ από το 1972 Facebook Twitter
ΕΡΑ
0

Με 13-0 ο Άγιαξ συνέτριψε απόψε τη Φένλο του Γιώργου Γιακουμάκη.

Η ομάδα του Άμστερνταμ, που είχε πετύχει έντεκα γκολ στα πρώτα πέντε παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και σημείωσε  13 σε ένα ματς, έγραψε ιστορία στο πρωτάθλημα της Eredivisie, καθώς σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών στην πρώτη κατηγορία της Ολλανδίας, προσπερνώντας το δικό του 12-1, που είχε σημειώσει στις 19 Μαΐου 1972 επί τη Φίτεσε.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0, με τα γκολ των Εκέλενκαμπ (13'), Τραορέ (17', 32'), Τάντιτς (44'). Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Κουμ στο 52', έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων κι από εκεί και πέρα σημειώθηκε «καταιγισμός από γκολ».

Ο Τραορέ έφτασε στο «πενταρέ», σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα στο β' ημίχρονο (54', 65', 87'), ενώ στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν και οι Άντονι (55'), Εκέλενκαμπ (57', δεύτερο γκολ), Μπλιντ (59'), Χούντελααρ (74' πέν., 76') και Μαρτίνες (78').

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.