«Ασημένιος» ο Πετρούνιας στο παγκόσμιο του Κότμπους - Δυσκολεύει η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Facebook Twitter
ΕΡΑ
1

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο προ-Ολυμπιακό παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Κότμπους της Γερμανίας.

Στον τρίτο του αγώνα μετά το χειρουργείο που υποβλήθηκε, ο Λευτέρης Πετρούνιας εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 14.866 βαθμούς. Ο βασικός του αντίπαλος, Γιανγκ Λιού, με 15.133 βαθμούς πήρε την πρώτη θέση και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο 25χρονος Κινέζος έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα από πέρυσι, δεδομένου ότι μετρά ήδη δύο χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια κύπελλα.

Με το σημερινό αποτέλεσμα υποχρεώνει τον Λευτέρη Πετρούνια να κυνηγήσει ένα εξαιρετικά δύσκολο «3 στα 3» στους ισάριθμους εναπομείναντες αγώνες, τον προσεχή Φεβρουάριο και Μάρτιο, προκειμένου να υπερισχύσει στην τελική κατάταξη.

1

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.