Χάλκινο μετάλλιο για τον Μουζενίδη στη Φινλανδία

Χάλκινο μετάλλιο για τον Μουζενίδη στη Φινλανδία Facebook Twitter
0

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης ανέβηκε στο βάθρο των νικητών του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου εφήβων - νεανίδων που άρχισε σήμερα στο Τάμπερε της Φινλανδίας.

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία με βολή στα 21.07μ, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν δικό του με 20.70μ από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, στα Τρίκαλα, στις 17 Ιουνίου 2018.

Έτσι έγινε ο πρώτος έφηβος Έλληνας, που σπάει το φράγμα των 21.00μ. Ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρη βολή, συνέχισε με 20.59μ, 21.07μ, 20.84μ κι έκλεισε την προσπάθεια του με δύο άκυρες βολές.

Ο τελικός στη σφαιροβολία ήταν συγκλονιστικός με τον Νοτιοαφρικανό Κίλι Μπλίγκαουντ να παίρνει τελικά τη νίκη με 22.07μ στην πέμπτη του βολή, με την οποία απάντησε με 22.06μ ο Αμερικανός Αντριαν Πίπερι, που τελικά έμεινε στη δεύτερη θέση.

Ο Έλληνας σφαιροβόλος χάρισε στη χώρα μας το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση του Τάμπερε και το 11ο στην ιστορία του θεσμού.

Τα 11 ελληνικά μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης (1 χρυσό, 4 ασημένια, 6 χάλκινα):

3ος Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαιροβολία) 21.07μ 2018 Τάμπερε

Στο μεταξύ, καλή παρουσία πραγματοποίησε στον τελικό των 10.000μ ο Μάριος Αναγνώστου. Ο αθλητής από την Λαμία, προσπάθησε στα πρώτα χιλιόμετρα να ακολουθήσει το ρυθμό και τελικά τερμάτισε στην 19η θέση με 31.15.43. Ο δρομέας απέκτησε πολύτιμες εμπειρίες, οι οποίες θα του φανούν χρήσιμες για το μέλλον.

Στον προκριματικό του επί κοντώ αγωνίστηκε η Αριάδνη Αδαμοπούλου, η οποία είχε καλύτερο άλμα στα 3.95μ και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 4.10 μέτρα.

Η Αδαμοπούλου είναι πρώτη χρονιά στην κατηγορία και του χρόνου θα έχει την ευκαιρία να διεκδιήσει τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.