Απεργία την Πρωτομαγιά

«Επίδειξη δύναμης» από τον Ναδάλ στο Παρίσι: Νίκησε τον Τζόκοβιτς και οδεύει προς το 22o grand slam

Μήνυμα δύναμης από τον Ναδάλ στο Παρίσι: Νίκησε τον Τζόκοβιτς και οδεύει προς το 22o grand slam Facebook Twitter
Φωτ.: EPA/MOHAMMED BADRA
0

Ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε Νόβακ Τζόκοβιτς στον προημιτελικό του Roland Garros και είναι ένα βήμα πιο κοντά 22ο grand slam του.

Ο Ισπανός τενίστας επικράτησε επί του «Νόλε» με 3-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η 59η μάχη ανάμεσα στους δύο κορυφαίους τενίστες ήταν μία ακόμη μοναδική παράσταση. Ο Ναδάλ κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει μετά από τέσσερα σετ και να παίρνει «εκδίκηση» από το Σέρβο αντίπαλό του για την ήττα του στον περυσινό ημιτελικό του γαλλικού Open. Παράλληλα, «σφράγισε» την παρουσία του στον 15ο ημιτελικό του του Roland Garros!

Φωτ.: EPA/YOAN VALAT

Ο «βασιλιάς» της χωμάτινης επιφάνειας κυνήγησε κάθε μπάλα, έκανε σπουδαίο ματς απέναντι στον υπερασπιστή του τίτλου και τα ξημερώματα της Τετάρτης έφτασε στην τεράστια νίκη επί του νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για να στείλει τον αγώνα σε 5ο σετ, αλλά απέτυχε.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 5-2 στο 4ο σετ, ο Ναδάλ κατάφερε να «επιστρέψει».

Τελικά, μετά από 4 ώρες και 11 λεπτά σημείωσε τη 12η σερί νίκη του σε Grand Slam διοργανώσεις μέσα στο 2022 και την Πέμπτη (2/06) θ΄ αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Φωτ.: EPA/MARTIN DIVISEK

Με πληροφορίες από ΑΠΕ

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.