«Χρυσός» Ηλιάδης στη Σιβηρία

«Χρυσός» Ηλιάδης στη Σιβηρία Facebook Twitter
3

Ο Ηλίας Ηλιάδης επέστρεψε στις επιτυχίες, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα -90 κιλά στο Μάστερς του Τζούντο στη Ρωσία.

Ο Έλληνας τζουντόκα πήρε το χρυσό χωρίς αγώνα, καθώς ο Κιρίλ Ντενίσοφ δήλωσε τραυματίας και δεν αγωνίστηκε στον τελικό.

Στην κατηγορία κάτω των 81 κιλών, ο Ρώσος Ιβάν Νιφόντοφ πήρε το χρυσό, δίνοντας την ευκαιρία στους συμπατριώτες του να πανηγυρίσουν.

Στον τελικό επικράτησε του Κεϊτά Ναγκασίμα με κίνηση γιούτζι – γκατάμε.

Η νίκη του Νιφόντονφ αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς στον ημιτελικό απέκλεισε τον 5ο κορυφαίο τζουντόκα στον κόσμο, Αντουάν Βαλουά – Φορτιέ.

Στις γυναίκες, και την κατηγορία κάτω των 70 κιλών, θριαμβεύτρια ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κιμ Πόλινγκ.

Η τζουντόκα από την Ολλανδία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας της κορυφαίας τζουντόκα στον κόσμο, Κελίτα Ζούπανσιτς με ίπον.

Με συμμετοχή 199 αθλητών από 41 χώρες, το Μάστερς της Σιβηρίας στέφθηκε με επιτυχία.

Τον Ιούλιο, οι τζουντόκα επιστρέφουν στη Ρωσία για το γκραν σλαμ της Μόσχας.

Πηγή: Euronews

3

Αθλητισμός / Ολεξάντρ Πελεσένκο: Σκοτώθηκε στον πόλεμο ο Ουκρανός πρωταθλητής Ευρώπης στην άρση βαρών

Ο Πελεσένκο ήταν 30 χρονών και κατετάγη στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας του το 2022. Κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης το 2016 και το 2017, ενώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο είχε βγει τέταρτος
NEWSROOM
Νίκος Παπαγγελής: «Όλα ξεκίνησαν από έναν έντονο πόνο στο αριστερό μου πόδι»

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: «Όλα ξεκίνησαν από έναν έντονο πόνο στο αριστερό μου πόδι»

Ο παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας δεν σταμάτησε ποτέ να αγωνίζεται και τώρα ετοιμάζεται για τον πιο κρίσιμο αγώνα του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι.