«Ασημένιοι» οι Ταϊγανίδης και Καρυπίδης, 3η θέση για Σταματοπούλου και Τσαούση

«Ασημένιοι» οι Ταϊγανίδης και Καρυπίδης, 3η θέση για Σταματοπούλου και Τσαούση Facebook Twitter
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
0

Τέσσερα μετάλλια και ένα πανελλήνιο ρεκόρ, ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Μέξικο Σίτι.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100μ. πεταλούδα S12 και ο Δημήτρης Καρυπίδης στα 50μ. ύπτιο S1, ενώ οι Απόστολος Τσαούσης (50μ. ύπτιο S1) και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (100μ. ελεύθερο S3) κατέκτησαν την 3η θέση.

Με το τέλος της 3ης ημέρας, η Ελλάδα έχει φτάσει τα οκτώ μετάλλια (1-2-5) και κατέχει την 11η θέση στη γενική κατάταξη, μεταξύ 56 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Ο κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ήταν και πάλι εντυπωσιακός. Kατετάγη δεύτερος στα 100μ. πεταλούδα S12 με 1:00.49, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον ίδιο με 1:02.23 από την 1η Μαΐου 2016 στην Πορτογαλία.

Τα 50μ. ύπτιο S1 εξελίχθηκαν σε ελληνικό θρίαμβο, αφού ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν δεύτερος με επίδοση 1:32.26 και ο Απόστολος Τσαούσης τρίτος με 1:58.34.

Το δεύτερό της μετάλλιο έως τώρα στη διοργάνωση πανηγύρισε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου. Κατέκτησε την τρίτη θέση στα 100μ. ελεύθερο S3 με χρόνο 1:50.38.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:

• Ο Γιώργος Σφαλτός ήταν 6ος στα 100μ. ελεύθερο S6. Στα προκριματικά (3ος στην πρώτη σειρά) είχε επίδοση 1:12.64 και στον τελικό 1:10.92.

• Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης κατετάγη 6ος στα 50μ. ύπτιο S2. Στα προκριματικά (3ος στην δεύτερη σειρά) είχε επίδοση 1:05.06 και στον τελικό 1:03.25.
• Ο Γιάννης Κωστάκης κατέλαβε την 5η θέση στα 200μ. ελεύθερο S3 με χρόνο 4:04.94.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Αθλητισμός
0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Η Ολυμπιάδα του Παρισιού θα είναι εξόχως πολιτική κι αυτό είναι καλό

Αθλητισμός / Η Ολυμπιάδα του Παρισιού θα είναι εξόχως πολιτική κι αυτό είναι καλό

Οι Παλαιστίνιοι και οι Ουκρανοί, ειδικότερα, θα θελήσουν να υπενθυμίσουν στους θεατές τους πολέμους και τις σφαγές που συνεχίζονται με σφοδρότητα, ασχέτως αν πολλοί από αυτούς τους θεατές μπορεί να έχουν αρχίσει ήδη να τους «βαριούνται» ως επικαιρότητα.
LIFO NEWSROOM

Αθλητισμός / Αντιδράσεις στο Γιβραλτάρ για το «προσβλητικό» σύνθημα παικτών της Εθνικής Ισπανίας

Παίκτες της «Ρόχα» φώναζαν «το Γιβραλτάρ είναι ισπανικό» κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών για το Euro 2024 - Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία του Γιβραλτάρ αναμένεται να καταθέσει επίσημη καταγγελία στην UEFA
ΕΥΑ ΠΑΥΛΑΤΟΥ

Αθλητισμός / Ο βασιλιάς Κάρολος έστειλε επιστολή στον προπονητή της εθνικής Αγγλίας μετά τον χαμένο τελικό του Euro

«Όλοι όσοι έχουν συμμετάσχει σε αθλητικές δραστηριότητες οποιουδήποτε επιπέδου, γνωρίζουν πόση θλίψη μπορεί να νιώσουν μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα» τονίζει, μεταξύ άλλων, ο βασιλιάς Κάρολος

Αθλητισμός / Βασιλιάς Κάρολος και πρίγκιπας Ουίλιαμ: Μηνύματα στήριξης στην Εθνική Αγγλίας μετά την ήττα στον τελικό του Euro 2024

Μαζί στην κερκίδα των επισήμων ο πρίγκιπας Ουίλιαμ και ο βασιλιάς της Ισπανίας - Τι συμβολίζουν η κόκκινη γραβάτα του βασιλιά Φελίπε και το κόκκινο παντελόνι της πριγκίπισσας Σοφίας