Η Θεσσαλονίκη τιμά σήμερα την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με τη μεγάλη στρατιωτική παρέλαση, στην παραλιακή λεωφόρο Μ. Αλεξάνδρου, την οποία θα παρακολουθήσει και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος.

 

Η παρέλαση θα αρχίσει στις 11 το πρωί και σε αυτή θα λάβουν μέρος στρατιωτικά, μαθητικά και πολιτικά τμήματα. Λίγο νωρίτερα, στις 10.30 το πρωί θα γίνει κατάθεση στεφάνου από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού.

 

Κατά τη στιγμή της κατάθεσης θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα της παρέλασης:

 

Α/Α ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ
1 ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΛ.ΑΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΓΜΑ

2 α. Ο Έχων το Γενικό Πρόσταγμα (ΕΓΠ)

β. Επιτελείο του ΕΓΠ

 

ΦΑΛΑΓΓΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ
3 ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΙΑ
α. Διοικητής Τμήματος
β. Τμήμα Οχημάτων - Δικύκλων


4 ΠΕΖΙΚΟ


ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ ΤΑΓΜΑ ΠΕΖΙΚΟΥ
α. Πολεμική Σημαία
Σημαιοφόρος

β. Διοίκηση και Επιτελείο

γ. Μηχανοκίνητος Λόχος Πεζικού
(1) Διοικητής
(2) Μηχανοκίνητος Λόχος Πεζικού

δ. Λόχος Υποστήριξης Τάγματος
(1) Διοικητής
(2) Διμοιρία Αναγνώρισης (Στοιχεία πολυβομβιδοβόλων)
(3) Διμοιρία Αντιαρματικών MILAN
(4) Διμοιρία Αντιαρματικών KORNET
(5) Διμοιρία Αντιαρματικών TOW
(6) Διμοιρία Όλμων 4,2 ''

 

5 ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ


ΕΠΙΛΑΡΧΙΑ ΜΕΣΩΝ ΑΡΜΑΤΩΝ
α. Πολεμική Σημαία
Σημαιοφόρος

β. Μικτή Ίλη Μέσων Αρμάτων
(1) Διοικητής
(2) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 2 ΗΕL
(3) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 2 Α4
(4) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 1 Α5


6 ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ


α. Πυροβολικό Μάχης - Μοίρα Πυροβολικού Μάχης
(1) Διοικητή και Επιτελείο
(2) Αυτοκινούμενη Πυροβολαρχία 155 χιλ.
(α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών
(β) Στοιχεία Αυτοκινούμενων Πυροβόλων

 

(3) Αυτοκινούμενη Πυροβολαρχία PzH 2000 GR
(α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών
(β) Στοιχεία Αυτοκινούμενων Πυροβόλων

(4) Πυροβολαρχία MLRS
(α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών
(β) Εκτοξευτές
(γ) Οχήματα Πυρομαχικών

 

β. Αντιαεροπορικό Πυροβολικό
Μοίρα Αντιαεροπορικού Πυροβολικού
(1) Πυροβολαρχία STINGER-ΑSRAD
(α) Διοικητής
(β) Στοιχεία ΑSRAD

 

(2) Πυροβολαρχία Κ/Β «HAWK»
(α) Διοικητής
(β) Στοιχεία Κ/Β «HAWK»
(γ) Οχήματα μεταφοράς βλημάτων

(3) Πυροβολαρχία ΤΟR M1
(α) Διοικητής
(β) Εκτοξευτές ΤΟR M1 επί αρματοφορέων
(γ) Οχήματα φορείς βλημάτων

 

7 MHXANIKO


Λόχος Μηχανικού
α. Διοικητής Λόχου
β. Ομάδα Ναρκαλιείας
γ. Ομάδα Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανημάτων Μηχανισμών – Πυρομαχικών (EOD)
δ. Στοιχεία Γεφυροσκευής RIBBON
ε. Άρμα διάσπασης Ναρκοπεδίου

 

8 ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ


Λόχος Διαβιβάσεων
α. Διοικητής
β. Ομάδες επαφής GRC-206
γ. Κλωβοί Επικοινωνιών «ΕΡΜΗΣ»
δ. Κινητός Επικοινωνιακός Κόμβος (ΚΕΚ)
ε. Σύστημα επιτήρησης MARGOT και BORA
στ. Σύστημα Μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών UAV's

 

9 ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ


Λόχος Υγειονομικού
α. Διοικητής
β. Οχήματα Νοσηλευτών
γ. Οχήματα Φορειοφόρα
δ. Οχήματα Ασθενοφόρα
ε. Κινητό Χειρουργείο

 

10 ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ


α. Πολεμική Σημαία
Σημαιοφόρος και Παραστάτες

β. Συστοιχία Κατευθυνομένων Βλημάτων PATRIOT
(1) Διοικητής
(2) Ρυμουλκούμενο Όχημα Ραντάρ
(3) Όχημα Ελέγχου Επικοινωνιών
(4) Όχημα Κεραιών
(5) Ρυμουλκούμενο Όχημα Εκτόξευσης Βλημάτων

 

11 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ


α. Επικεφαλής

β. Τμήμα Δικυκλιστών Ομάδας «Ζ»

γ. Τμήμα Δικυκλιστών Ομάδας «ΔΙΑΣ»

δ. Τμήμα Περιπολικών Αμέσου Δράσεως

 

12 ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ


α. Επικεφαλής
β. Οχήματα Υδροφόρα 1/2τον.
γ. Όχημα Βραχιονοφόρο
δ. Όχημα Κλιμακοφόρο
ε. Οχήματα 4τον.
στ. Όχημα Γερανός Έλξης
ζ. Όχημα Πλατφόρμα Μεταφοράς
η. Οχήματα Υδροφόρα 2 1/2τον.
θ. Οχήματα Υδροφόρα 11
ι. Διασωστικά Οχήματα

 

ΦΑΛΑΓΓΑ ΠΕΖΟΠΟΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ


13 ΜΟΥΣΙΚΗ Γ΄ ΣΣ
14 ΤΜΗΜΑ ΕΥΖΩΝΩΝ
α. Πολεμική Σημαία
β. Διοικητής Λόχου
γ. Διμοιρία Ευζώνων

 

15 ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΞ


α. Πολεμική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων (ΣΣΕ)
β. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΣΕ
γ. Διλοχία Ευελπίδων
δ. Πολεμική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ)
ε. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΣΑΣ
στ.Διλοχία Μαθητών ΣΣΑΣ
ζ. Πολεμική Σημαία Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ)
η. Λόχος Μαθητών ΣΜΥ

 

16 ΤΑΓΜΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΕΖΙΚΟΥ


α. Πολεμική Σημαία
β. Διοίκηση και Επιτελείο Μονάδος
γ. Λόχος Τυφεκιοφόρων

 

17 ΤΑΓΜΑ 71 ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ


α. Πολεμική Σημαία
β. Διοίκηση και Επιτελείο Μονάδος
γ. Λόχος Τυφεκιοφόρων

 

18 ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ - ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ 1ης ΤΑΞΙΑΡΧΑΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ - ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ)


α. Πολεμική Σημαία
β. Διοίκηση και Επιτελείο Μοίρας
γ. Λόχος Καταδρομών - Αλεξιπτωτιστών
δ. Λόχος Καταδρομών Ειδικής Σύνθεσης


19 ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΗΣ


α. Πολεμικές Σημαίες Ταγμάτων Εθνοφυλακής
β. Διοίκηση και Επιτελείο
γ. Λόχοι Εθνοφυλάκων Γ΄, Δ' Σωμάτων Στρατού και ΑΣΔΕΝ

 

20 ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ


α. Μουσική ΠΝ
β. Πολεμική Σημαία Σχολής Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ)
γ. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΝΔ
δ. Λόχος Μαθητών ΣΝΔ
ε. Πολεμική Σημαία Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ)
στ. Λόχος Μαθητών ΣΜΥΝ
ζ. Ουλαμός Διοίκησης Υποβρυχίων Καταστροφών

 

21 ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ


α. Μουσική ΠΑ
β. Πολεμική Σημαία Σχολής Ικάρων (ΣΙ)
γ. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΙ
δ. Λόχος Μαθητών ΣΙ
ε. Πολεμική Σημαία Σχολής Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΥΑ)
στ. Λόχος Μαθητών ΣΥΑ

 

22 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ


α. Πολεμική Σημαία Σώματος
β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας
γ. Λόχος Μαθητών

 

23 ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ
α. Πολεμική Σημαία Σώματος
β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Πυροσβεστών
γ. Λόχος Μαθητών

 

23 ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ (Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.)


α. Πολεμική Σημαία Σώματος
β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Δοκίμων Λιμενοφυλάκων
γ. Λόχος Μαθητών
δ. Τμήμα Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.

 

Γ. ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

 

24 Σχηματισμοί Ε/Π ΣΞ
(α) Επιθετικά Ελικόπτερα AH-64
(β) Ελικόπτερα Αναγνώρισης ΟΗ-58 KIOWA
(γ) Μεταφορικά Ελικόπτερα UH-1H
(δ) Μεταφορικά Ελικόπτερα CH-47D
25 Σχηματισμοί Ε/Π ΠΝ
(α) Ελικόπτερα Ναυτικών Επιχειρήσεων S-70
(β) Ελικόπτερο Ανθυποβρυχιακού Πολέμου AB-212
(γ) Αεροσκάφος Ναυτικών Επιχειρήσεων P3Β
26 Σχηματισμοί Α/Φ ΠΑ
(α) F-16
(β) Μ 2000-5
(γ) F-4E

Τα μαθητικά και πολιτικά τμήματα της παρέλασης έχουν ως εξής:

 

A΄ ΟΜΑΔΑ

Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης
Η έχουσα το γενικό πρόσταγμα των πολιτικών τμημάτων, κ. Ελένη Νικολαϊδου.
Ομοσπονδία Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου Β. Ελλάδος – Σύλλογος «ΚΟΜΑΝΤΟΣ 74»
Ομοσπονδίες, Οργανώσεις και Σύλλογοι Ποντίων (τιμητικό προπορευόμενο άγημα για τα 100 χρόνια από τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού)
Σύλλογοι Εθνικής Αντίστασης
Σύνδεσμος Τραυματιών Εφέδρων Πολεμιστών οπλιτών Ν. Θεσσαλονίκης
Πανελλήνιος Σύλλογος Απογόνων Μακεδονομάχων «Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ»- Σύλλογος «Βοστίτσα 1821»
Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός
Παμμακεδονική Ένωση Μακεδονικού Αγώνα Ελλάδος – Αυστραλίας
Σύλλογος AHEPA Τμήμα Hj-03 «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»
Σύλλογος Συνδρόμου Down
Σωματείο Αποκατάστασης & Ειδικής Αγωγής Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες «Ο Σωτήρ»

 

Β΄ ΟΜΑΔΑ

Μουσική Παπαφείου «Ο ΜΕΛΙΤΕΥΣ» - Παπάφειο Ίδρυμα
Τμήματα σημαιοφόρων
Δύο λύκεια, ως εκπρόσωποι της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

Γ΄ ΟΜΑΔΑ

 

Λύκειο Ελληνίδων
Ηπειρωτική Εστία
Κυπριακή Εστία
Βοϊακή Εστία
Ιωνική Εστία Θεσσαλονίκης
Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος
Πανελλήνια Ομοσπονδία Μικρασιατικών Σωματείων (Ένωση Σμυρναίων Μικρασιατών Β. Ελλάδος, Πολιτιστικός Σύλλογος «Εστία Φιλαδελφαίων», Ένωση Μικρασιατών Φοιτητών, Ένωση Νεολαίας Μικρασιατών)
Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Ανατολικής Ρωμυλίας - Βορ. Θράκης (Π.Ο.Σ.ΑΡ) – Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων – Θρακική Εστία
Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων
Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Σαρακατσαναίων
Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Ν. Σερρών
Ένωση Κρητικών Συλλόγων Μακεδονίας
Παγκρήτια Αδελφότης Μακεδονίας
Ένωση Ρουμελιωτών Βορείου Ελλάδος
Παλλεσβιακή Ένωση
Κερκυραϊκή Ένωση «Άγιος Σπυρίδων»
Πολιτιστικός Σύλλογος Επιχειρηματιών Θεσσαλονίκης «Κίονες»
Σύλλογος Ευρυτάνων «Το Βελούχι»
Σύλλογος Πελοποννησίων «Ο Κολοκοτρώνης»
Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος ΧΑΝΘ
Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος «Αντάμωμα»
Σύλλογος Σαμίων «Ο Πυθαγόρας»
Πολιτιστικός Σύλλογος Τούμπας- Πυλαίας «Η Ρωμιοσύνη»
«Διόνυσος»- Μουσικοχορευτικός Σύλλογος – Κέντρο Έρευνας και Μελέτης Παραδοσιακών Χορών
Πολιτιστικός Λαογραφικός Όμιλος Θεσσαλονίκης «Οι Φίλοι της Παράδοσης»
Σύλλογος Έρευνας και Διάδοσης Κρητικής Παράδοσης Θεσσαλονίκης «Ιδαία Γη»
Κέντρο Μελέτης Παραδοσιακών Χορών «Ο Κύκλος»
Σύλλογος «Ο Μύτικας»
Πολιτιστικό Σωματείο «Χορός και Τέχνη»
Πολιτιστικός Σύλλογος Γέφυρας «Μέτρες Σωζούπολη»

 

Δ΄ ΟΜΑΔΑ

 

Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού
Σώμα Ελλήνων Προσκόπων
Επίλεκτη Ομάδα Διάσωσης Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας
Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών
Επίλεκτη Ομάδα Ειδικών Αποστολών Δήμου Θεσσαλονίκης
Σύλλογος Ιστορικών Στρατιωτικών Οχημάτων (Σ.Ι.Σ.Ο.)
Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών & Διασωστών Θεσσαλονίκης
Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων
Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Θεσσαλονίκης
Λέσχη Εθελοντών Ελλήνων Βατραχανθρώπων
Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Κ.)