ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2009

Το Μεγάλο Φεστιβάλ του Δήμου της Αθήνας 22 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου στους Κινηματογράφους

ΙΝΤΕΑΛ

Πέμπτη 22/10/09

5.30 μ.μ. ΝΒ: Τα 400 χτυπήματα (Les quatre cents coups, 1959) του Φρανσουά Τριφό (99΄)
8.30 μ.μ. Επίσημη έναρξη: Δ: Guilt (2009) του Βασίλη Μαζωμένου (93΄)

Παρασκευή 23/10/09

5.30 μ.μ. ΝΒ: Πυροβολήστε τον πιανίστα (Tirez sur le pianiste, 1960) του Φρανσουά Τριφό (92΄)
7.15 μ.μ. ΝΒ.: Μιριέλ (Muriel, ou le temps d'un retour, 1963) του Αλέν Ρενέ (115΄)
9.30 μ.μ. ΑΠ: Στα όρια του ελέγχου (The limits of control, 2009) του Τζιμ Τζάρμους (116΄)
11.40 μ.μ. Κ: Ο σημαδεμένος (Scarface, 1932) του Χάουορντ Χοκς (93΄)

Σάββατο 24/10/09

5.15 μ.μ. ΝΒ: Λόλα (Lola, 1961) του Ζακ Ντεμί (90')
7.00 μ.μ. Κ: Τα σταφύλια της οργής (The grapes of wrath, 1940) του Τζον Φορντ (128΄)
9.30 μ.μ. ΑΠ: Εγκλήματα στον χρόνο (Timecrimes, 2008) του Νάτσο Βιγκαλόντο (92΄)
11.10 μ.μ. Κ: Μια υπέροχη ζωή (It's a wonderful life, 1946) του Φρανκ Κάπρα (130΄)

Κυριακή 25/10/09

5.15 μ.μ. ΝΒ: Ο θείος από την Αμερική (Mon oncle d' Amerique, 1980) του Αλέν Ρενέ (125΄)e
7.30 μ.μ. Κ: A man's castle (1933) του Φρανκ Μπορζέιγκι (75΄)
9.00 μ.μ. ΑΠ: Ο Δρόμος (The Road, 2009) του Τζον Χίλκοουτ (119΄)
11.15 μ.μ. ΤΖ: Σημειώσεις για μια αφρικανική Ορέστεια (Appunti per una Orestiada Africana, 1970) του Πιερ Πάολο Παζολίνι (67')

Δευτέρα 26/10/09

5.00 μ.μ. ΝΒ: Η Κλεό από τις 5 ως τις 9 (Cleo de 5 a 7, 1962) της Ανιές Βαρντά (90΄)
6.40 μ.μ. Κ: Μπόνι και Κλάιντ ( Bonnie and Clyde, 1967) του Άρθουρ Πεν (112΄)
9.00 μ.μ. Δ: Χαμένοι Καιροί (Lost Times, 2009) του Αρόν Ματιάσι (90΄)
10.45 μ.μ. ΑΠ: Adoration (2008) του Ατόμ Εγκογιάν (100΄)

Τρίτη 27/10/09

5.30 μ.μ. Κ: Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν (They shoot horses, don't they? , 1969) του Σίντνεϊ Πόλακ (120΄)
7.45 μ.μ. Δ: Αιώνιες Στιγμές (Everlasting Moments, 2008) του Γιαν Τρελ (131΄)
10.15 μ.μ. ΑΠ: Vincere (2009) του Μάρκο Μπελόκιο (128΄)

Τετάρτη 28/10/09

5.15 μ.μ. Κ: Κλέφτες σαν κι εμάς (Thieves like us, 1974) του Ρόμπερτ Όλτμαν (123΄)
7.30 μ.μ. ΝΒ: Μουσέτ (Mouchette, 1967) του Ρομπέρ Μπρεσόν (78΄)
9.00 μ.μ. Δ: Χρυσόσκονη (2009) της Μαργαρίτας Μαντά (85΄)
10.45 μ.μ. ΑΠ: Assembly (2009) του Ξιαογκάνγκ Φενγκ (124΄)

Πέμπτη 29/10/09

5.15 μ.μ. ΤΖ: Ασανσέρ για δολοφόνους (Ascenseur pour l'echaffaud, 1958) του Λουί Μαλ (88΄)
7.00 μ.μ. Δ: Ουίσκι με βότκα (Whiskey with Vodka, 2009) του Αντρέα Ντρέζεν (104΄)
9.00 μ.μ. ΑΠ: Μαραντόνα (Maradona by Kusturica, 2009) του Εμίρ Κουστουρίτσα (90΄)
11.00 μ.μ. ΑΠ: Υπόθεση Farewell (L'affaire Farewell, 2009) του Κριστιάν Καριόν (113΄)

Παρασκευή 30/10/09

5.30 μ.μ. Δ: Ιρέν (Irene, 2009) του Αλέν Καβαλιέ (83΄)
7.00 μ.μ. Δ: Η πόλη του διαβόλου (Devil's Town, 2009) του Βλαντίμιρ Πασκάλιεβιτς (82΄)
9.30 μ.μ. ΑΠ: Γλυκιά έξαψη (Tatarak, 2009) του Αντρέι Βάιντα (85΄)
11.15 μ.μ. ΑΠ: Ενας Προφήτης (Un Ρrophet, 2009) του Ζακ Οντιάρ (150΄)

Σάββατο 31/10/09

5.30 μ.μ. ΚΚ: Φωτογραφική μηχανή σωστά κανονισμένη... (2003) του Ανδρέα Πάντζη (86΄)
7.00 μ.μ. Δ: Η Τζούλια δεν πάει ραντεβού το βράδυ (Giulia non esce la sera, 2009) του Τζιουζέπε Πιστιόνι (105΄)
9.00 μ.μ. ΑΠ: Χλόη (Chloe, 2009) του Ατόμ Εγκογιάν (99΄)
10.50 μ.μ. ΑΠ: Νέα Υόρκη, σ' αγαπώ (New York, I love you, 2009) (110')

Κυριακή 1/11/09

5.30 μ.μ. ΝΒ: Μουσέτ (Mouchette, 1967) του Ρομπέρ Μπρεσόν (78΄)
8.30 μ.μ. ΑΠ: ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ και προβολή:
Tetro (2009) του Φράνσις Φορντ Κόπολα

 

ΠΑΛΛΑΣ

Δευτέρα 26/10/09

8.30 μ.μ. Βουβή ταινία με ζωντανή μουσική,
Ο Ένοικος (The Lodger - A Story of the London Fog, 1927) του Άλφρεντ Χίτσκοκ (96΄)

ΤΡΙΑΝΟΝ

Πέμπτη 22/10/09

5.30 μ.μ. Κ: Μια υπέροχη ζωή (It's a wonderful life, 1946) του Φρανκ Κάπρα (130΄)
8.00 μ.μ. ΝΒ: Νόμος 627 (L. 627, 1992) του Μπερτράν Ταβερνιέ (145΄)
10.30 μ.μ. ΝΒ: Τα ξαδέρφια (Les Cousins, 1959) του Κλοντ Σαμπρόλ (112΄) dg

Παρασκευή 23/10/09

6.00 μ.μ. ΝΒ: Μπομπ ο χαρτοπαίκτης (Bob le flambeur, 1956) του Ζαν-Πιερ Μελβίλ (98΄) dg
7.45 μ.μ. Κ: Ηρωες για πούλημα (Heroes for sale, 1933) του Γουίλιαμ Γουέλμαν (78΄) dg
9.30 μ.μ. ΦΚ: Αποκάλυψη τώρα Redux (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) του Φράνσις Φορντ Κόπολα (202΄)

Σάββατο 24/10/09

5.30 μ.μ. Κ: Σκιές και σιωπή (To kill a mocking bird, 1962) του Ρόμπερτ Μάλιγκαν (129΄) dg
8.00 μ.μ. ΝΒ: Γουίκ-εντ (Week-End, 1967) του Ζαν-Λικ Γκοντάρ (105΄) dg
10.00 μ.μ. ΑΠ: Altiplano (2009) των Πέτερ Μπρόζενς, Τζέσικα Χόουπ Γούντγουερθ (109΄)

Κυριακή 25/10/09

6.00 μ.μ. ΤΖ: Εύα (Eva, 1962) του Τζόζεφ Λόουζι (116΄) dg
8.15 μ.μ. Δ: Guilt του Βασίλη Μαζωμένου (2009) (93')
10.00 μ.μ. ΝΒ: Το Παρίσι μας ανήκει (Paris nous appartient, 1960) του Ζακ Ριβέτ (140΄) dg

Δευτέρα 26/10/09

6.30 μ.μ. Κ: Χρυσοθήρες του 1933 (The gold diggers of 1933, 1933) του Μέρβιν Λερόι (96΄) dg
8.15 μ.μ. Δ: Ο Κυανοπώγων (La Barbe Bleu, 2009) της Κατρίν Μπρεγιά (90΄) dg
10.00 μ.μ. ΤΖ: Μεσάνυχτα και κάτι... (Round Midnight, 1986) του Μπερτράν Ταβερνιέ (133΄)

Τρίτη 27/10/09

6.00 μ.μ. ΚΚ: Τριμίθι, αναπαράσταση με λέξεις (Trimithi, 1981) του Ανδρέα Πάντζη (120΄)
8.15 μ.μ. Δ: Ραμίρεζ (Ramirez, 2008) του Αλμπερτ Αρίτσα (96΄) dg
10.00 μ.μ. ΤΖ: Perversion Story (1969) του Λούτσιο Φούλτσι (97΄) dg

Τετάρτη 28/10/09

5.30 μ.μ. ΦΚ: Επαναστάτες χωρίς αύριο (The Outsiders, 1983) του Φράνσις Φορντ Κόπολα (114΄) dg
7.30 μ.μ. ΕΚ: Αναπαράσταση (Reconstruction, 1970) του Θόδωρου Αγγελόπουλου (110')
9.30 μ.μ. ΑΠ: Cloud 9 (Wolke Neun, 2008) του Αντρέα Ντρέζεν (98΄)
11.15 μ.μ. ΤΖ: Jazz on a summer's day των Μπερτ Στερν, Αράμ Αβακιάν (1960) (85΄) dg

 

ΙΔΡΥΜΑ «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ» (Πειραιώς 206)

Σάββατο 24/10/09

6.00 μ.μ. ΕΚ: Ευδοκία (Evdokia, 1971) του Αλέξη Δαμιανού (97΄)
7.45 μ.μ. ΚΚ: Αττίλας 74 (Attila '74, 1975) του Μιχάλη Κακογιάννη (103΄)
9.30 μ.μ. ΚΚ: Ο βιασμός της Αφροδίτης (The rape of Aphrodite, 1985) του Ανδρέα Πάντζη (150΄)

Κυριακή 25/10/09

6.00 μ.μ. ΚΚ: Δρόμοι και πορτοκάλια (Roads and oranges, 1996) της Αλίκης Δανέζη-Κνούτσεν (100΄)
8.00 μ.μ. ΕΚ: Χάπι-Ντέι (Happy Day, 1976) του Παντελή Βούλγαρη (100΄)
10.00 μ.μ. ΚΚ: Η κάθοδος των εννέα (The descent of the nine, 1984) του Χρίστου Σιοπαχά (115΄)

Δευτέρα 26/10/09

7.30 μ.μ. Κ: Wild boys of the road (1933) του Γουίλιαμ Γουέλμαν (68΄) dg
9.00 μ.μ. ΕΚ: Η Καγκελόπορτα (The door with railings, 1978) του Δημήτρη Μακρή (125΄)

Τρίτη 27/10/09

7 μ.μ. ΚΚ: Ενας Καρπασίτης (1979) του Άδωνι Χριστοφόρου (36΄) dg
Κύπρον, ου μ' εθέσπισεν (Helen, 1962) του Νίνου Φένεκ Μικελίδη (13΄) dg
Η Χαρίτα Μάντολες στέκεται δίπλα μου (1980) του Χρίστου Σιοπαχά (62΄) dg
9.15 μ.μ. ΕΚ: Ανατολική Περιφέρεια (Eastern Periphery, 1979) του Βασίλη Βαφέα (77΄)

Τετάρτη 28/10/09

7.00 μ.μ. ΚΚ: Νεκατωμένοι Αέρηες (1984) του Γιάννη Ιωάννου (83')
8.30 μ.μ. ΕΚ: Ιωάννης ο βίαιος (1973) της Τώνιας Μαρκετάκη (180΄) dg

Πέμπτη 29/10/09

8.00 μ.μ. ΚΚ: Το τείχος μας (1993) του Πανίκκου Χρυσάνθου (108΄)
10.00 μ.μ. ΕΚ: Οι τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας (1978) του Νίκου Παναγιωτόπουλου (116΄)

Παρασκευή 30/10/09

6.00 μ.μ. ΝΒ: Πυροβολείστε τον πιανίστα (Tirez sur le pianiste, 1960) του Φρανσουά Τριφό (92΄)
7.45 μ.μ. Μικτού Μήκους Ταινίες (των σπουδαστών του ΙΕΚ ΑΚΜΗ) (105΄) dg
10.00 μ.μ. ΦΚ: Μια μέρα ένας έρωτας (One from the heart, 1982) του Φράνσις Φορντ Κόπολα (107΄) dg

Σάββατο 31/10/09

6.00 μ.μ. Μικρού Μήκους ταινίες της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου (EFA) (149΄) dg
8.45 μ.μ. ΕΚ: Δυο φεγγάρια τον Αύγουστο (1978) του Κώστα Φέρρη (87)  dg
10.30 μ.μ. Κ: Τα σταφύλια της οργής (The grapes of wrath, 1940) του Τζον Φορντ (128΄)

index:
Δ: Διαγωνιστικό
ΑΠ: Αβάν-πρεμιέρ
ΝΒ: Νουβέλ Βαγκ
Κ: Κραχ στον κινηματογράφο
ΤΖ: Τζαζ στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο
ΕΚ: Ελληνικός Κινηματογράφος
ΚΚ: Κυπριακός Κινηματογράφος
ΦΚ: Φράνσις Φορντ Κόπολα
dg: Ψηφιακή Προβολή

Εισιτήρια:

ΙΝΤΕΑΛ & ΤΡΙΑΝΟΝ: 6 ευρώ

ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΚΟΓΙΑΝΗ: 5 ευρώ

Κάρτες διαρκείας ΙΝΤΕΑΛ: 48 ευρώ

ΤΡΙΑΝΟΝ: 30 ευρώ

 

Ακολουθήστε το LiFO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

 

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο LiFO.gr