Χρυσή η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών στο Europa Cup της Ισπανίας

Χρυσή η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών στο Europa Cup της Ισπανίας Facebook Twitter
EPA
0

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η εθνική ομάδα πόλο γυναικών, στο Europa Cup στην Ισπανία, επικρατώντας με 9-8 του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Ρωσίας.

Με το χρυσό μετάλλιο στο παρθενικό Europa Cup, η εθνική ομάδα επιστρέφει στους τίτλους μετά το 2012.

Με προπονητή τον Γιώργο Μόρφεση, οι Ελληνίδες αθλήτριες κατάφεραν να αντεπιτεθούν στη ρωσική ομάδα που είχε αρχικά προηγηθεί με 2-0 στον τελικό.

Δύο γκολ από τις Ξενάκη και Καλαργυρού ισοφάρισαν τα τέρματα και στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 6-3.

Πιο περιπετειώδης αποδείχτηκε η τελευταία περίοδος αφού η εθνική μας ομάδα «ξέφυγε» μπροστά ακόμα και με 7-3.

Σαράντα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, τα αντανακλαστικά της Ρωσίας έφεραν ξανά το παιχνίδι στο γκολ, με 9-8 αλλά 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Ελλάδα κέρδισε αποβολή και κατάφερε να εξαντλήσει τον χρόνο διατηρώντας την πολύτιμη διαφορά που την οδήγησε στην κορυφή της νεοσύστατης διοργάνωσης.

Αθλητισμός
0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Νίκος Παπαγγελής: «Όλα ξεκίνησαν από έναν έντονο πόνο στο αριστερό μου πόδι»

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: «Όλα ξεκίνησαν από έναν έντονο πόνο στο αριστερό μου πόδι»

Ο παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας δεν σταμάτησε ποτέ να αγωνίζεται και τώρα ετοιμάζεται για τον πιο κρίσιμο αγώνα του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι.