Μουντομπάσκετ 2019: Η Ελλάδα στους 16 - Νίκη της Εθνικής επί της Νέας Ζηλανδίας

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ελλάδα στους 16 - Νίκη της Εθνικής επί της Νέας Ζηλανδίας Facebook Twitter
0

H Εθνική Ελλάδας κατάφερε να νικήσει τη Νέα Ζηλανδία και προκρίθηκε στους «16» του Μουντομπάσκετ της Κίνας.

Το τελικό σκορ είναι 103-97.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-4. Μάλιστα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 7 πόντους μέσα σε 140 δευτερόλεπτα.

Πότε όμως δεν κατάφερε να αποβάλλει το άγχος και έτσι το σκορ του ημιχρόνου ήταν 51-44.  Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική προηγήθηκε μέχρι με 13 πόντους όμως και πάλι οι Νεοζηλανδοί ανέκαμψαν και η περίοδος έκλεισε με 71-66. Στην τέταρτη περίοδο η εξέλιξη ήταν αγωνιώδης άλλα τελικά η Ελλάδα νίκησε.

Παιχνίδι - καριέρας έκανε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους και 4/6 τρίποντα, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το καλύτερό του ματς στην Κίνα με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Βοήθησαν πολύ και οι Νικ Καλάθης (14π., 4ρ., 5ασ.), Θανάσης Αντετοκούνμπο (10π.), Κώστας Σλούκας (7π., 5ρ., 7ασ.). Έμοιαζε με Τζέιμς Χάρντεν ο Κόρι Ουέμπστερ απέναντι στην ελληνική άμυνα με 21 πόντους στο πρώτο μέρος (33π. στο φινάλε).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44,71-66, 103-97

Έτσι πλέον η Εθνική θα βρεθεί στον ίδιο όμιλο με τη Βραζιλία, την Τσεχία και τις ΗΠΑ, με τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης να μεταφέρονται.

Tο ματς της Ελλάδας με τις ΗΠΑ για το Μουντομπάσκετ θα διεξαχθεί μεθαύριο Σάββατο, πιθανότατα στις 15:00 ή στις 15:30 (δεν έχει οριστεί ακόμα η ώρα), ενώ με τους Τσέχους θα παίξουμε τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου. Όλα τα ματς θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ.