Μουντιάλ 2022: Στους «4» η Αργεντινή- Απέκλεισε την Ολλανδία στα πέναλτι

Ολλανδία- Αργεντινή Facebook Twitter
Φωτ.: Twitter
0

Στους 4 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου στο Κατάρ προκρίθηκε η Αργεντινή  που επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι επί της Ολλανδίας.

Η Αργεντινή προηγείτο στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με 2 γκολ και το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί αλλά η Ολλανδία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Στο 88ο λεπτό δε, λίγο έλειψε να τιναχθεί ο προημιτελικός στον αέρα. Ο Μολίνα κλώτσησε την μπάλα στον πάγκο της Ολλανδίας και όλοι οι ποδοσφαιριστές της έκαναν "ντου" στον αγωνιστικό χώρο.

Σύντομα τα πνεύματα ηρέμισαν.

Η Αργεντινή νωρίτερα, άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Μολίνα και ακολούθησε ο Μέσι στο 73'. Η Ολλανδία βγήκε στην αντεπίθεση με τον Βέγκχορστ που μείωσε το σκορ υπέρ της Ολλανδίας στο 83'.

Η ανατροπή έγινε πάλι με τον Βέγκχορστ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.