Τένις: Στο Νο12 ο Τσιτσιπάς - 37η στον κόσμο η Σάκκαρη

Τένις: Στο Νο12 ο Τσιτσιπάς - 37η στον κόσμο η Σάκκαρη Facebook Twitter
EPA
0

Ανέβηκαν στην παγκόσμια κατάταξη οι Έλληνες τενίστες Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη μετά τις νίκες των τελευταίων εβδομάδων.

Η εντυπωσιακή πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά έως τα ημιτελικά του Open Αυστραλίας, τον οδήγησε στην 12η θέση του κόσμου, της κατάταξης της ATP με 2.805 βαθμούς.

H θέση αυτή αποτελεί νέο, προσωπικό ρεκόρ στην καριέρα του.

Ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής είναι «προ των πυλών» του Top 10, ενώ στην κορυφή της κατάταξης παραμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, που κατέκτησε τον τίτλο στην Αυστραλίας, ο Ράφα Ναδάλ είναι δεύτερος, με τον Αλεξάντερ Σβέρεφ ν' ανεβαίνει στην τρίτη θέση.

12. Στέφανος Τσιτσιπάς (ΕΛΛΑΔΑ) 2.805

Στην παγκόσμια κατάταξη που ανακοίνωσε η WTA, η Μαρία Σάκκαρη ανέβηκε έξι θέσεις, στο Νο 37 του κόσμου με 1.284 βαθμούς.

Όσον αφορά στην Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, «έχασε» μία θέση και βρίσκεται στο Νο 174 με 341 βαθμούς, ενώ στην πρώτη τριάδα της κορυφής, υπήρξε μεγάλη ανατροπή, με την Ναόμι Οσάκα, που κατέκτησε το Open της Αυστραλίας, ν' ανεβαίνει, για πρώτη φορά, στην κορυφή του κόσμου.

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.