Έπιασε κρύο και στέκομαιστη στάση του 10 / του τρόλεϊ, γωνίαΒουλιαγμένης και Καλλιρρόης / είναι τοπιο τέλειο τρόλεϊ στον κόσμο / είναιδιπλό, έχει αυτά τα καταπληκτικά,εκτυφλωτικά κίτρινα και μοβ και μεπηγαίνει στη δουλειά μου (σχεδόν) / σήμεραδεν έχει κόσμο στη στάση και απολαμβάνωτην ησυχία, το βοριά και τον ουρανό πουείναι πάντα τρομακτικά καθαρός και...στιλπνός / αχ, δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει«στιλπνός», αλλά αν υπάρχει μια εικόναπου μέσα μου περιγράφει καλύτερα απόκάθε άλλη αυτή την τόσο ποιητική λέξη/ είναι ο ουρανός της Αθήνας όταν φυσάειβοριάς / με το βοριά τα σύννεφα αποκτούνξαφνικά προσωπικότητα, γίνονται μονάδεςκαι παίρνουν πρωτοβουλίες / τρέχουν,γίνονται υπερβολικά μεγάλα, εξαφανίζονταιγρήγορα / η μοναξιά μου τελειώνει πολύγρήγορα όταν με πλησιάζουν δύο πολύδιαφορετικοί άνθρωποι που κάποια τύχηή ατυχία της ζωής τους έφερε μαζί αυτήντη συγκεκριμένη ώρα, σ' αυτό τοσυγκεκριμένο σημείο της Αθήνας / πρινκαταλάβω καλά καλά τι γίνεται, ο κύριοςτου παράδοξου, μεσήλικου ζευγαριού μουέχει συστηθεί / και συστήνει την παρέατου / αυτός είναι σαν αγγλοσαξωνικόγεροντοπαλίκαρο / θα μπορούσε να είχεγεννηθεί σε μια μικρή πόλη της ΒόρειαςΚαρολίνας και να τον φώναζαν Τιμ ήΤζόναθαν / μου θυμίζει έναν ζεν πρεμιέτου Χόλιγουντ που έπαιξε σε ένα έργο τοσπασίκλα και τον είχαν κάνει αγνώριστο/ α, ναι, τον Ράσελ Κρόου στο ρόλο τουφοβερού μαθηματικού / ναι, με λίγεςδιορθωτικές κινήσεις θα μπορούσε ναδείχνει πολύ διαφορετικός / περιέργως,από το στόμα του βγαίνουν ελληνικά / καιείναι τόσο ευγενικός που παραλύω / είμαιόλο χαμόγελα και είμαι πρόθυμος να χάσωκαι το τρόλεϊ που ωστόσο δεν φαίνεται/ με ρωτάει τι σκέφτομαι για το Δημιουργόμας, αν με απασχολεί η καταγωγή τουανθρώπου, αν πιστεύω σε κάτι μεγαλύτεροαπό τον άνθρωπο / καταλαβαίνω ότι είναιΜάρτυρες του Ιεχωβά και σκέφτομαι πόσοέχει εκσυγχρονιστεί το θρησκευτικόμάρκετινγκ από τις εποχές που κάτιφοβισμένες κυριούλες με μηδέν αυτοπεποίθησησε πλησίαζαν και σου προσέφεραν, σχεδόνπαρακαλώντας, το «Ξύπνα!» / το τρόλεϊξεπροβάλλει πίσω από το εκκλησάκι τηςΑγίας Φωτεινής και ο ευγενέστατος κύριοςκαταλαβαίνει ότι πρέπει να κάνει γρήγορα/ η συνοδός του δεν έχει βγάλει σχεδόνούτε «κιχ» / παρακολουθεί με σεβασμόκαι θαυμασμό τα προσεκτικά λόγια τουκυρίου / μπορεί να είναι ο μέντοράς της,σκέφτομαι / πριν βουτήξω στο τρόλεϊ μούπροσφέρουν δωρεάν μια έκδοση για το απόπού ερχόμαστε / ανεβαίνω χαρούμενοςγιατί ο πρώτος άνθρωπος που συνάντησαστο δρόμο ήταν όλο χαμόγελα και «καλημέρασας». Και πήρα και δωράκι! / (Η φωτογραφία,τιμής ένεκεν των εγκαινίων του νέουΜουσείου της Ακρόπολης στις 20 Ιουνίου/ ναι, ανακοινώθηκε!).
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ
![Σελίν Ντιόν: Παγκόσμια συγκίνηση από την ερμηνεία της στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων](/sites/default/files/styles/aspect_3_2_xxl_520x346_2x/public/articles/2024-07-27/celine-dion.png?h=c71d0c67&itok=anQc9ujT)
Σελίν Ντιόν: Παγκόσμια συγκίνηση από την ερμηνεία της στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
![Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σικουάνα](/sites/default/files/styles/square_small/public/articles/2024-07-26/olympiakoi-agones.jpg?h=c5fb655d&itok=e4-p6BzX)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σηκουάνα
![Σελίν Ντιόν: Το υπέρογκο πόσο που θα λάβει για ένα τραγούδι στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024](/sites/default/files/styles/vertical_140x165_x2/public/articles/2024-07-26/celine-dion-epa.jpg?h=755dff0c&itok=UicVdqHV)
Σελίν Ντιόν: Δεν θα λάβει τελικά 2 εκατ. ευρώ στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
![Ολυμπιακοί Αγώνες: Με νάιλον λόγω βροχής στην τελετή έναρξης Μητσοτάκης - Μαρέβα](/sites/default/files/styles/vertical_140x165_x2/public/articles/2024-07-26/mitsotakis%212_0.jpg?h=d982d540&itok=Sf6ePCRC)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Με νάιλον λόγω βροχής στην τελετή έναρξης Μητσοτάκης - Μαρέβα
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η ιστορική τελετή έναρξης στον Σηκουάνα](/sites/default/files/styles/vertical_140x165_x2/public/articles/2024-07-27/olympic%20games.jpg?h=8a7e2867&itok=jhdkcN1d)
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η ιστορική τελετή έναρξης στον Σηκουάνα
![Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Η μεγαλύτερη τιμή»- Η ανάρτησή του μετά την τελετή έναρξης](/sites/default/files/styles/vertical_140x165_x2/public/articles/2024-07-26/antetokoynmpo%20%281%29.png?h=7516f6ea&itok=mubuBPbI)
σχόλια