Συγκινητικό «αντίο» στον Πικέ στο κατάμεστο Καμπ Νόου - Με δάκρυα, αγκαλιές και αποθέωση Facebook Twitter
Φωτ.:ΕΡΑ
0

Το «Καμπ Νου» και οι φίλοι της Μπαρτσελόνα αποχαιρέτησαν σε κλίμα συγκίνησης απόψε τον Χεράρδ Πικέ, που αποφάσισε να αποχωρήσει από την ενεργό δράση μεσούσης της σεζόν, αγωνιζόμενος για τελευταία φορά στο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής με την Αλμερία.

Φωτ.:ΕΡΑ

Ο Καταλανός στόπερ έγινε αλλαγή στο 84ο λεπτό, έβγαλε το περιβραχιόνιου του αρχηγού, αγκάλιασε τους συμπαίκτες», προτού καθίσει στον πάγκο εμφανώς συγκινημένος, με 92.000 θεατές να τον καταχειροκροτούν όρθιοι στο «Καμπ Νόου.

Φωτ.:ΕΡΑ
Φωτ.:ΕΡΑ

Φωτ.:ΕΡΑ

Αγωνιστικά, ήταν ένα παιχνίδι που έδωσε την ευκαιρία στους «μπλαουγκράνα», χάρη στη νίκη τους με 2-0, να ανέβουν για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή της La Liga, έστω και με ένα ματς περισσότερο από τη Ρεάλ (παίζει τη Δευτέρα 7/11 με τη Ράγιο Βαγεκάνο).

Οι Καταλανοί σπατάλησαν σωρεία ευκαιριών στο α΄ ημίχρονο, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο δοκάρι μόλις στο 7ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄) ο Ντεμπελέ έλυσε το... γόρδιο δεσμό και στη συνέχεια ο Ντε Γιονγκ (62΄) «κλείδωσε» τη νίκη. Η στιγμή που περίμεναν όλοι ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Πικέ άφησε τη θέση του στον Κρίστενσεν και γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση από τους φιλάθλους, αλλά και τους συμπαίκτες του.

Αθλητισμός
0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σικουάνα

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σηκουάνα

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μαζί με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή, πρωταγωνίστησαν στην αρχή της τελετής έναρξης
LIFO NEWSROOM

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες: Αντετοκούνμπο και Εθνική Μπάσκετ με πούλμαν στο Παρίσι λόγω του σαμποτάζ στα τρένα

Λίγες ώρες πριν την Τελετή Έναρξης - Η Εθνική Μπάσκετ εδρεύει στη Λιλ όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες του ομίλου της και βρίσκεται ήδη καθ' οδόν για Παρίσι
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οδηγός επιβίωσης για αρχάριους και μη από την Έλενα Μπουζαλά

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οδηγός επιβίωσης για αρχάριους και μη

Η δημοσιογράφος της ΕΡΤ Έλενα Μπουζαλά που έχει καλύψει ήδη τέσσερις διοργανώσεις και ετοιμάζεται για την πέμπτη απαντά σε όλες μας τις ερωτήσεις: τα all time classic αθλήματα, οι φετινές πιθανές ανατροπές, τα «σιγουράκια» της ελληνικής αποστολής, οι εκπλήξεις και πώς είναι τελικά να ζεις τους Ολυμπιακούς Αγώνες από τόσο κοντά.
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΦΙΛΙΩ ΡΑΓΚΟΥ