Πάνω από 20.000 δρομείς στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας - Μεγάλοι νικητές ο Ιωάννης Ζερβάκης και η Ουρανία Ρεμπούλη Facebook Twitter
O αθλητής Γιάννης Ζερβάκης τερματίζει νικητής στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ
0

Περισσότεροι από 20.000 δρομείς πήραν μέρος στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που αποτελεί το μεγάλο αθλητικό γεγονός της άνοιξης για την πρωτεύουσα, δημιουργώντας νέο ρεκόρ συμμετοχών αφού το προηγούμενο ήταν 17.100 το 2016.

Πολλοί πολίτες κατέκλυσαν το κέντρο της Αθήνας για να παρακολουθήσουν τον ημιμαραθώνιο, που διοργανώνουν ο ΣΕΓΑΣ μαζί με τον Δήμο Αθηναίων και την Περιφέρεια Αττικής. Την εκκίνηση έδωσε στις 09.00 το πρωί, μπροστά από το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, μαζί με τον πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ, Κώστα Παναγόπουλο. Εκτός από τη διαδρομή του Ημιμαραθωνίου, διεξήχθησαν αγώνες 5 και 3 χιλιομέτρων, καθώς και αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά και ΑμεΑ.

Ημιμαραθώνιος

Ο μεγάλος νικητής ήταν ο Ιωάννης Ζερβάκης, ο οποίος μετά από μονομαχία με τον περσινό νικητή Κωνσταντίνο Γκελαούζο, κατάφερε με ανατροπή στα τελευταία μέτρα να κόψει πρώτος το νήμα με χρόνο 01:09:02. Ο περσινός νικητής τερμάτισε δύο δευτερόλεπτα μετά. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με χρόνο 01:10:22.

Η αθλήτρια Ράνια Ρεμπούλη τερματίζει νικήτρια στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Στην κατηγορία των γυναικών, μεγάλη νικήτρια είναι η Ουρανία Ρεμπούλη, η οποία τερμάτισε με χρόνο 01:19:43. Δεύτερη η Ντενίζ Δημάκη με χρόνο 01:23:02, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη Μιχάλα με χρόνο 01:23:35.

Αγώνας 5χλμ

Ο Χρήστος Καλλίας αναδείχθηκε νικητής, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, στον αγώνα των πέντε χιλιομέτρων. Έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 00:15:30, ενώ τον ακολούθησαν οι Λάμπρος Μαλτέζος και Μιχάλης Καραγιώργος με χρόνο 00:16:20 και 00:16:35 αντίστοιχα.

Πλήθος κόσμου συμμετέχει στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Στη κατηγορία των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Αναστασία Καρακατσάνη με χρόνο 00:18:17, ενώ την ακολούθησαν οι Ειρήνη Τσουράκη και Αγγελική Καλυβά με χρόνο 00:19:26 και 00:20:04 αντίστοιχα.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Αγώνας 3χλμ

Νικητής στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων αναδείχθηκε ο Γιώργος Μήνος, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 00:09:06. Δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Γιαννούλης με χρόνο 00:09:11, ενώ τρίτος ο Αντώνιος Πανταζόπουλος με χρόνο 00:09:34.

Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη τερμάτισε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου με χρόνο 00:10:25. Δεύτερη η Εμμανουέλα Μαργαρόνη με χρόνο 00:10:53, ενώ τρίτη η Ανίτα Ανδρικοπούλου με χρόνο 00:11:09.

Με πληροφορίες από ΕΡΤ

Αθλητής ΑμεΑ τερματίζει στον αγώνα 1000 μέτρων στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Δρομέας τερματίζει κρατώντας το μωρό του στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Η αθλήτρια Ντενίζ Δημάκη τερματίζει στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.