Oι μικροί της Αγγλίας στην κορυφή του κόσμου

Oι μικροί της Αγγλίας στην κορυφή του κόσμου Facebook Twitter
0

Η χρυσή εποχή του αγγλικού ποδοσφαίρου έχει ήδη αρχίσει. Τα «Τρία Λιοντάρια» μετά τον θρίαμβό τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 τον περασμένο Ιούνιο, κατέκτησαν τον τίτλο και στην αντίστοιχη διοργάνωση U17 (κάτω των 17) που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Ινδία. Στον συναρπαστικό τελικό που έγινε στην Καλκούτα, η Αγγλία επικράτησε 5-2 της Ισπανίας, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Ο Σέρχιο Γκόμεθ στο 10΄ και το 31΄ έδωσε στη «Λα Ρόχα» ισχυρό προβάδισμα, όμως πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Αγγλία ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όταν μείωσε σε 2-1 στο 44΄. Το γκολ πέτυχε ο Ριάν Μπρούστερ, πρώτος σκόρερ και MVP της διοργάνωσης με 8 γκολ. Αυτό ήταν που «αφύπνισε» την ομάδα του Στίβεν Κούπερ η οποία ολοκλήρωσε την ανατροπή και έφτασε στον τελικό θρίαμβο με γκολ των Γκιμπς-Γουάιτ (58΄), Φόντεν (69΄, 88΄) και Γκέι (84΄).

Πρώτη εμφάνιση σε τελικό, πρώτο τρόπαιο για τους Αγγλους. Αντίθετα, η Ισπανία έφυγε για τέταρτη φορά με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς είχε αναγκαστεί να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση και στις διοργανώσεις του 1991 (1-0 από τη Γκάνα), του 2003 (1-0 από την Βραζιλία) και του 2007 (3-0 στα πέναλτι από τη Νιγηρία του... σούπερ σταρ Μακόλεϊ Κρισάντους).

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Βραζιλία που επικράτησε 2-0 του Μάλι στον «μικρό» τελικό.

Οι τελικοί από το 1985 όταν καθιερώθηκε ο θεσμός (1985-1989 η διοργάνωση ήταν U16)

1985: ΝΙΓΗΡΙΑ - Δυτ. Γερμανία 2-0

1987: ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ - Νιγηρία 1-1 (4-2 πέναλτι)

1989: ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - Σκωτία 2-2 (5-4 πέναλτι)

1991: ΓΚΑΝΑ - Ισπανία 1-0

1993: ΝΙΓΗΡΙΑ - Γκάνα 2-1

1995: ΓΚΑΝΑ - Βραζιλία 3-2

1997: ΒΡΑΖΙΛΙΑ - Γκάνα 2-1

1999: ΒΡΑΖΙΛΙΑ - Αυστραλία 0-0 (8-7 πέναλτι)