L'Equipe: Το τρίτο γκολ της Αργεντινής δεν έπρεπε να μετρήσει

L'Equipe: Το τρίτο γκολ της Αργεντινής δεν έπρεπε να μετρήσει Facebook Twitter
Φωτ.: EPA/Noushad Thekkayil
0

Η γαλλική L'Equipe ισχυρίζεται πως ο τρίτο γκολ που σκόραρε η Αργεντινή στον τελικό του Μουντιάλ με τη Γαλλία δεν έπρεπε να μετρήσει.

«Γιατί το τρίτο γκολ της Αργεντινής δεν έπρεπε να μετρήσει» γράφει το μέσο σε δημοσίευμά του και ισχυρίζεται πως «δύο συναισθηματικά φορτισμένοι αναπληρωματικοί» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πριν το σουτ του Μέσι περάσει τη γραμμή, κάτι που «απαγορεύεται αυστηρά».

Ο αρχηγός της «Αλμπισελέστε» κατάφερε να γράψει το 3-2 στο 108ο λεπτό και όλοι πίστεψαν ότι ο τελικός κρίθηκε, ωστόσο οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι λεπτά αργότερα και ο τελικός κρίθηκε στην άσπρη βούλα.

Οι Αργεντίνοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τέσσερα εύστοχα πέναλτι «στέφθηκαν» πρωταθλητές κόσμου.

0

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σικουάνα

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες: Η στιγμή της εισόδου των Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη και της ελληνικής αποστολής στον Σηκουάνα

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μαζί με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή, πρωταγωνίστησαν στην αρχή της τελετής έναρξης
LIFO NEWSROOM

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες: Αντετοκούνμπο και Εθνική Μπάσκετ με πούλμαν στο Παρίσι λόγω του σαμποτάζ στα τρένα

Λίγες ώρες πριν την Τελετή Έναρξης - Η Εθνική Μπάσκετ εδρεύει στη Λιλ όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες του ομίλου της και βρίσκεται ήδη καθ' οδόν για Παρίσι
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οδηγός επιβίωσης για αρχάριους και μη από την Έλενα Μπουζαλά

Αθλητισμός / Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οδηγός επιβίωσης για αρχάριους και μη

Η δημοσιογράφος της ΕΡΤ Έλενα Μπουζαλά που έχει καλύψει ήδη τέσσερις διοργανώσεις και ετοιμάζεται για την πέμπτη απαντά σε όλες μας τις ερωτήσεις: τα all time classic αθλήματα, οι φετινές πιθανές ανατροπές, τα «σιγουράκια» της ελληνικής αποστολής, οι εκπλήξεις και πώς είναι τελικά να ζεις τους Ολυμπιακούς Αγώνες από τόσο κοντά.
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΦΙΛΙΩ ΡΑΓΚΟΥ