Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Χρήστου

Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Χρήστου Facebook Twitter
Φωτ.: Twitter
0

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε πριν από λίγο ο Απόστολος Χρήστου.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσέκον, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας και πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Απόστολος Χρήστου είναι ο τρίτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης.

«Ήταν ένα όνειρο. Ήταν αυτό που ήθελα από το 2016. Ήρθε ύστερα από έξι χρόνια. Τρομερή η ατμόσφαιρα. Το χάρηκα πάρα πολύ. Δεν σκέφτηκα πολλά μέσα στην κούρσα. Είμαι χαρούμενος. Στον προπονητή μου είναι και η γιορτή του, τον Παναγιώτη Βελέντζα, αφιερώνω το μετάλλιο. Περίμενα χρόνια να ακούσω τον Εθνικό μας Ύμνο», δήλωσε στην ΕΡΤ ο Απόστολος Χρήστου.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αθλητισμός / Πατέρας τερμάτισε τον Μαραθώνιο της Βοστώνης στη μνήμη των τριών νεκρών παιδιών του

Η σύζυγός του, Λίντσεϊ Κλάνσι, φέρεται να στραγγάλισε τα τρία τους παιδιά τον Ιανουάριο του 2023, πριν επιχειρήσει να αυτοκτονήσει πηδώντας από παράθυρο δευτέρου ορόφου
NEWSROOM
Σοφία Μαλκογεώργου στη LiFO: «Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα ήταν ο σημαντικότερος αγώνας της ζωής μου, τώρα σκέφτομαι μόνο τους Ολυμπιακούς στο Παρίσι»

Αθλητισμός / Σοφία Μαλκογεώργου: «Οι νεαρές αθλήτριες δεν πρέπει να τα παρατάνε»

Η πρωταθλήτρια μιλά στη LiFO για την «τυχαία» στιγμή που αποφάσισε να ασχοληθεί με την καλλιτεχνική κολύμβηση, για την ισότητα στον αθλητισμό, για το ντουέτο με την Ευαγγελία Πλατανιώτη, για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα, όπου και πραγματοποιήθηκε το όνειρο με το «εισιτήριο» της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.