ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΪΟΥ

ΑΕΚ: Επική πρόκριση στα play off του Champions League- Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις Facebook Twitter
Φωτ.: EUROKINISSI
0

Με επικό τρόπο και δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση στα play off του Champions League.

Το ματς- για γερά νεύρα- στην OPAP Arena κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ έληξε 2-2 και χάρη στη νίκη με 2-1 της πρώτης αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση και οι άνθρωποι της «Ένωσης» το πανηγύρισαν σηκώνοντας ψηλά τη φανέλα με το όνομα του Μιχάλη Κατσουρή, που δολοφονήθηκε στα επεισόδια στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μέχρι το 92 του αγώνα, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προηγούνταν με 2-0 χάρη στα γκολ των Σούταλο (45’+1) και Λιούμπιτσιτς (65΄). Με αυτό το σκορ, η ΑΕΚ αποκλείονταν. Όμως, ο Σέρχιο Αραούχο και ο Ντομαγκόι Βίντα με τα τέρματα που πέτυχαν στις καθυστερήσεις έγιναν οι λυτρωτές της «Ένωσης».

Ο Αραούχο μείωσε σε 2-1, στο 92’ και αμέσως μετά πήρε στα χέρια του τη φανέλα που είχε ετοιμάσει η ΑΕΚ, με το όνομα του Μιχάλη Κατσουρή και τον αριθμό 21, τη σήκωσε προς τον κόσμο και τη φίλησε.

Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι. Ο Γκαρσία το εκτέλεση, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε. Όμως, ο Βίντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 90΄+10’ και ταυτόχρονα την ΑΕΚ στα play off του Champions League.

Την ώρα που ξεσπούσαν οι πανηγυρισμοί, ο προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα, πήρε τη φανέλα με το όνομα του Μιχάλη Κατσουρή και τη σήκωσε ψηλά στον αέρα. Η οικογένεια του φιλάθλου της «Ένωσης», ο οποίος δολοφονήθηκε στα επεισόδια στη Νέα Φιλαδέλφεια, βρέθηκε στην OPAP Arena για το αποψινό ματς.

Στο πέταλο των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ είχε τοποθετηθεί ένα τεράστιο πανό με τη φωτογραφία του Μιχάλη Κατσουρή, μπροστά στο οποίο άφησαν λουλούδια οι παίκτες της ομάδας, πριν από την έναρξη του ματς.