Σε εξέλιξη είναι η αεροναυτική άσκηση με την συμμετοχή μαχητικών σκαφών της Ελλάδας και της Γαλλίας, καθώς και της Εθνικής Φρουράς Κύπρου δυτικά της Κύπρου.
Στην άσκηση, η πρώτη ημέρα της οποία περιλαμβάνει προασκήσεις και δοκιμές, για να καταλήξει στην τελική της φάση της Παρασκευή, συμμετέχει και η φρεγάτα του γαλλικού πολεμικού ναυτικού Lafayette.
Από αέρος, συμμετέχουν τρία γαλλικά μαχητικά Rafael και ισάριθμα ελληνικά F-16 που κατέφθασαν χθες στην αεροπορική βάση Ανδρέας Παπανδρέου στην Πάφο.
![Ξεκίνησε η κοινή αεροναυτική άσκηση Ελλάδας - Γαλλίας - Κύπρου](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2021-03-24/naftiko4.jpg?itok=PgCFOcty)
![Ξεκίνησε η κοινή αεροναυτική άσκηση Ελλάδας - Γαλλίας - Κύπρου](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2021-03-24/naftiko3.jpg?itok=E7MV1zLO)
![Ξεκίνησε η κοινή αεροναυτική άσκηση Ελλάδας - Γαλλίας - Κύπρου](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2021-03-24/naftiko2.jpg?itok=nxSo5rOV)
![Ξεκίνησε η κοινή αεροναυτική άσκηση Ελλάδας - Γαλλίας - Κύπρου](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2021-03-24/naftiko.jpg?itok=ORxqUx6u)