Στα Τρίκαλα πραγματοποιήθηκε σήμερα η πρώτη πανελλήνια συνάντηση διδύμων.
Στο πάρκο του Αη Γιώργη στα Τρίκαλα, από τις 11:00 μέχρι τις 19:00, στο πλαίσιο της 1ης Πανελλήνιας Συνάντησης Διδύμων φιλοξενήθηκαν πλήθος σχετικών δράσεων, όπως ομιλίες ειδικών, διαγωνισμοί, κ.λπ.
Η εν λόγω συνάντηση οργανώνεται από τον –υπό σύσταση– «Σύλλογο Διδύμων Τρικάλων» και τον Δήμο Τρικκαίων, ενώ η ιδέα ανήκει στις δίδυμες Τρικαλινές αδελφές Κατερίνα και Αθανασία Φάλια, οι οποίες έκαναν την πρόταση στο δήμο, που πρόθυμα προσφέρθηκε να συνδράμει.
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/4903646.jpg?itok=Z0dNUxlx)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-5-_1.jpg?itok=AHoOXLOW)
Oι δίδυμες αδελφές Φάλια, εξήγησαν ότι αυτή η σκέψη ήταν παμπάλαια: «από παιδί με απασχολούσε, το τι συμβαίνει με τους άλλους διδύμους», εξήγησε η Κατερίνα Φάλια. Και επεσήμανε ότι είναι η ευκαιρία «να γνωριστούμε, να συναντηθούμε, να ανταλλάξουμε εμπειρίες».
Στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν δεκάδες δίδυμα αδέλφια κάθε ηλικίας που μάλιστα είχαν ντυθεί και με τα ίδια ρούχα για να τονίζεται η ομοιότητα. Το μεσημέρι διοργανώθηκε μάλιστα και Διαγωνισμός μεγαλύτερης ομοιότητας διδύμων, αλλά και μικρότερης ομοιότητας διδύμων.
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-4-.jpg?itok=R1W-Ph21)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-5-.jpg?itok=FAEqK0yR)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-1-.jpg?itok=P2H88tph)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-2-.jpg?itok=Mu0QMpFk)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-3-.jpg?itok=OzdASk1-)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main_height/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-9-.jpg?itok=SqgwgQop)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-1-_1.jpg?itok=YSF03w9o)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-2-_1.jpg?itok=79YXBA-f)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-3-_1.jpg?itok=D47cX8mC)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-4-_1.jpg?itok=_lYe5d0m)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-6-.jpg?itok=u_UMY9qR)
![Δίδυμοι απ' όλη την Ελλάδα, συναντήθηκαν σήμερα στα Τρίκαλα - ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-11-04/didimoi_trikala_-8-.jpg?itok=r-eayXCx)
σχόλια