To Φεστιβάλ διοργανώνεται από το CAID_Κέντρο Κοινωνίας, Επιστήμης και Τέχνης και ο πρόεδρος της φετινής κριτικής επιτροπής Δημήτρης Ποταμιάνος θα επιλέξει ανάμεσα σε 35 ντοκιμαντέρ.

Οι καθημερινές προβολές, που θα διαρκέσουν μέχρι την Κυριακή, χωρίζονται σε ενότητες: την Πέμπτη Εξέλιξη και Βιολογία, την Παρασκευή Νευροεπιστήμες, Ψυχιατρική και Ψυχολογία, το Σάββατο Ιατρική και Θετικές Επιστήμες και την Κυριακή Διάστημα και Αστρονομία.

Οι πέντε ταινίες που θα λάβουν ισάριθμα βραβεία θα προβληθούν τη Δευτέρα στο κτίριο της Οδού Πειραιώς του Μουσείου Μπενάκη. Οι υπόλοιπες προβολές θα γίνονται καθημερινά στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών με ελεύθερη είσοδο και ελληνικούς υπότιτλους.

Για περισσότερες πληροφορίες, απευθυνθείτε στην ιστοσελίδα isffa.blogspot.com

Πρόγραμμα προβολών φεστιβάλ 2009

Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2009 / Περιβάλλον-Φυσικές Καταστροφές

15:00-15:57 Περίεργο: Επιβίωση, ΗΠΑ, 2007
16:00-16:52 Κυνηγός Σπόρων, Αυστραλία, 2008
16:55-17:22 Μίλια Φαγητού, ΗΠΑ, 2008
17:25-18:17 Η Σκοτεινή Πλευρά του Φωτός, Γερμανία, 2008
18:20-19:09 Καταστροφή, Ηνωμένο Βασίλειο, 2008
19:20-20:17 Τα Μυστικά των Νεκρών: Βυθισμένη Ατλαντίδα, ΗΠΑ, 2007
20:20-21:10 Η Μεγάλη Έκρηξη της Tunguska, Γερμανία, 2008
21:15-22:07 Tsunarisk: Κατανοώντας μια Καταστροφή, Γαλλία, 2007

Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2009 / Εξέλιξη-Βιολογία

15:00-15:53 Κάρολος Δαρβίνος-Ο Ιερέας του Διαβόλου;, Γερμανία, 2009
16:00-16:40 Allan Wilson: Ο Εξελικτικός, Nέα Ζηλανδία/ΗΠΑ, 2008
16:45-17:42 Ο Άρχοντας των Μυρμηγκιών, ΗΠΑ, 2008
17:50-18:19 Φτάνοντας στον Ουρανό, Γερμανία, 2008
18:25-19:55 Κάτι Τρέχει με τα Είδη, Γαλλία, 2007
20:00-21:16 Εντυπωσιακά Ζώα στη Μήτρα, Ηνωμένο Βασίλειο, 2008
21:20-22:05 Το Μυστικό της Μακροζωίας, Καναδάς, 2008

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2009 / Νευροεπιστήμες-Ψυχολογία-Ψυχιατρική

15:00-15:55 0,9 Αμπέρ, Iταλία, 2008
16:00-16:53 Η Αφύπνιση είναι ο Νέος Ύπνος, Aυστραλία, 2008
17:00-18:34 Η Αναζήτηση της Μνήμης:O Νευροεπιστήμονας Eric Kandel, Γερμανία, 2008
18:45-19:37 Το Κρυφό Πρόσωπο του Φόβου, Ιταλία/Γαλλία, 2008
19:40-21:33 Το Μουσικό Ένστικτο: Επιστήμη και Τραγούδι, ΗΠΑ, 2008
21:40-22:37 Περίεργο: Νους/Εγκέφαλος/Μηχανή, ΗΠΑ, 2007

Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2009 / Ιατρική-Θετικές Επιστήμες

15:00-15:43 Πολεμώντας τα Υπερμικρόβια, Γερμανία, 2008
15:50-16:38 Αθανασία, Γαλλία, 2008
16:45-17:39 Πώς ο Κέβιν Μπέικον Θεράπευσε τον Καρκίνο, Aυστραλία, 2008
17:45-18:36 O2: Το Μόριο που Δημιούργησε τον Κόσμο μας, Αυστρία, 2008
18:40-19:32 Σπάζοντας των Κώδικα των Χρωμάτων, Aυστραλία, 2008
19:40-20:40 Τα Μυστικά του Παρθενώνα, ΗΠΑ, 2008
20:45-21:37 Η Μηχανή του Χρόνου, Ελβετία, 2008

Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009 / Διάστημα-Αστρονομία

15:00-15:53 Το Μυστήριο των Νεφών, Δανία, 2008
15:55-16:19 Τηλεσκόπια του Αόρατου, Γαλλία, 2008
16:25-17:38 Αποκρυπτογραφώντας την Επιστήμη: Νέες Όψεις του Ήλιου, Ιαπωνία, 2008
17:50-19:21 Ταξίδι στην Άκρη του Σύμπαντος, Ηνωμένο Βασίλειο, 2008/2009
19:25-20:25 Τερατώδης Μαύρη Τρύπα, ΗΠΑ, 2008
20:30-21:22 Η Κινούμενη Γη, Δανία, 2009
21:25-21:55 Πολική Σκόνη, Γαλλία, 2007