Από χθες το βράδυ, όποιος εισέρχεται στα Ανώγεια, αντικρίζει τον «Αρχάγγελο της Κρήτης», σε ένα πραγματικά πολύ όμορφο γκράφιτι που δημιούργησε ο καλλιτέχνης Αλέξανδρος Ραπτάκης, σαν καλωσόρισμα σε ντόπιους και επισκέπτες του ιστορικού χωριού της Κρήτης.
![Στα Ανώγεια ένα γκράφιτι που απεικονίζει τον Ξυλούρη υποδέχεται ντόπιους και επισκέπτες](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-08-03/xilouris2-2018.jpg?itok=1n6IYGFj)
Δεν είναι η πρώτη φορά που ο νεαρός υπογράφει ένα ολοζώντανο mural, απλώς σ' αυτό φαίνεται ότι έκλεισε όλο συναισθηματικό βάρος που πάντα η μορφή του τραγουδοποιού και τραγουδιστή δημιουργεί στους Κρητικούς και όχι μόνο.
![Στα Ανώγεια ένα γκράφιτι που απεικονίζει τον Ξυλούρη υποδέχεται ντόπιους και επισκέπτες](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-08-03/xilouris3-2018.jpg?itok=pNcYiwGd)
Δίπλα στην προσφιλή φυσιογνωμία του Ξυλούρη ο περαστικός θα δει γραμμένους τους στίχους του Ρίτσου: «Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε, αδερφέ μου, απ' τον κόσμο, εμείς τραγουδάμε για να αλλάξουμε τον κόσμο».
![Στα Ανώγεια ένα γκράφιτι που απεικονίζει τον Ξυλούρη υποδέχεται ντόπιους και επισκέπτες](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-08-03/xilouris4-2018.jpg?itok=3DT1MB5Q)
![Στα Ανώγεια ένα γκράφιτι που απεικονίζει τον Ξυλούρη υποδέχεται ντόπιους και επισκέπτες](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-08-03/xilouris5-2018.jpg?itok=e3P12sec)
![Στα Ανώγεια ένα γκράφιτι που απεικονίζει τον Ξυλούρη υποδέχεται ντόπιους και επισκέπτες](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2020-08-03/xilouris6-2018.jpg?itok=EjXCXViS)
σχόλια