Στην Τανάγρα βρέθηκε σήμερα, Πέμπτη, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, όπου μπήκε σε πιλοτήριο Rafale.
Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας επισκέφθηκε την 114 Πτέρυγα Μάχης της Πολεμικής Αεροπορίας και συγκεκριμένα την 332 Μοίρα, όπου είναι ενταγμένα τα συγκεκριμένα μαχητικά αεροσκάφη.
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/katerina-sakellaropoulou-rafale.jpg?itok=k5_kGeY9)
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/rafale.jpg?itok=C3gTfiiC)
Την κ. Σακελλαροπούλου υποδέχθηκαν ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Χαρδαλιάς, ο αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας, αντιπτέραρχος Θεμιστοκλής Μπουρολιάς και ο αρχηγός Τακτικής Αεροπορίας, αντιπτέραρχος Γεώργιος Φασούλας.
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/rafale-sakellaropoulou.jpg?itok=gAgzAqFH)
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/sakellaropoulou-deixnei-rafale.jpg?itok=1NYcob07)
Κατά την επίσκεψη, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας ενημερώθηκε για την αποστολή και το έργο της μονάδας και μετέβη στην πίστα αεροσκαφών, όπου έγινε παρουσίαση των δυνατοτήτων των Rafale. Μάλιστα, η κ. Σακελλαροπούλου μπήκε μέσα στο μαχητικό αεροσκάφος, ενώ στη συνέχεια παρακολούθησε και επίδειξη πτήσης στον εξομοιωτή.
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/sakellaropoulou-se-rafale.jpg?itok=euPondZl)
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/sakellaropoulou-tanagra.jpg?itok=BImo6Ge8)
![sakellaropoulou tanagra](/sites/default/files/styles/main/public/articles/2022-11-24/sakellaropoulou-prosomoiotis.jpg?itok=DjVZJf0R)