Ανακοινώθηκαν χθες το μεσημερι στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών οι υποψηφιότητες για τις ετήσιες βραβεύσεις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου η απονομή των οποίων θα γίνει στις 7 Μαίου.

 

Οι ταινίες που συγκέντρωσαν τις περισσότερες υποψηφιότητες (11 η καθεμία) είναι «Αδικος κόσμος» του Φίλιππου Τσίτου και το «Γάλα» του Γιώργου Σιούγα. 

 

 

Ο «Αδικος κόσμος» με μια σημαντική μέχρι τώρα πορεία σε διεθνή φεστιβάλ διεκδικεί τα βραβεία:

 

 

μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας, σκηνοθεσίας, σεναρίου (Φ. Τσίτος και Δ. Μασκλαβάνου), α' ανδρικού ρόλου (Αντώνης Καφετζόπουλος), α' γυναικείου ρόλου (Θεοδώρα Τζήμου), β' ανδρικού ρόλου (Χρήστος Στέργιογλου), β' γυναικείου ρόλου (Σοφία Σεϊρλή), πρωτότυπης μουσικής, σκηνογραφίας, ενδυματολογίας και ήχου.

 

 

Το  «Γάλα», η κινηματογραφική μεταφορά του επιτυχημένου θεατρικού έργου του Βασίλη Κατσικονούρη διεκδικεί βραβεία στις εξής κατηγορίες:

 

 

μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας, πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη, α΄ ανδρικού ρόλου (Προμηθέας Αλειφερόπουλος), α' γυναικείου ρόλου (Ιωάννα Τσιριγκούλη), β' ανδρικού ρόλου (Ομηρος Πουλάκης), β' γυναικείου ρόλου (Ηρώ Μπέζου), μοντάζ, φωτογραφίας, σκηνογραφίας, ήχου και μακιγιάζ.

 

 

Από 5 βραβεία διεκδικούν το «Τανγκό των Χριστουγέννων» του Νίκου Κουτελιδάκη, ταινία που γνώρισε αξιοσημείωτη εισπρακτική επιτυχία ,  ο «Παράδεισος» του Παναγιώτη Φαφούτη και το σπονδυλωτό δράμα «Η πόλη των παιδιών» του Γιώργου Γκικαπέππα, που προβλήθηκε στο περασμένο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, αλλά δεν έχει βρει ακόμα τον δρόμο για τις αίθουσες.

 

Τέσσερις υποψηφιότητες συγκέντρωσει το «Τρεις μέρες ευτυχίας» του Δημήτρη Αθανίτη, τρεις το «Wasted youth» των Αργύρη Παπαδημητρόπουλου και Γιαν Φόγκελ, ενώ τελικά οι βραβευμένες στο Φεστιβάλ Βενετίας για το σενάριό τους «Αλπεις» του Γιώργου Λάνθιμου περιορίστηκαν σε 2 μόνο υποψηφιότητες  αυτές του σεναρίου και του μακιγιάζ.

 

 

Τη λίστα των υποψηφιοτήτων συμπληρώνουν τα φιλμ «Fish'n'chips» του Ηλία Δημητρίου (2 υποψηφιότητες), «Man at sea» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη (1 υποψηφιότητα) και «Ο ξεναγός» του Ζαχαρία Μαυροειδή (1 υποψηφιότητα)

 

Ύστερα από το περσινό "φιάσκο" της της επιλογής του «Attenberg» ως επίσημη πρόταση της Ακαδημίας για τα Οσκαρ αντί του «Μαχαιροβγάλτη», που αναδείχθηκε σε καλύτερη ταινία της χρονιάς, το καταστικό της επιτροπής άλλαξε αποφασίζοντας πως η ταινία που θα ψηφίζεται ως η καλύτερη θα είναι συγχρόνως και αυτή που θα αποτελεί την οσκαρική πρόταση της Ακαδημίας.


Οι υποψήφιες φέτος ελληνικές ταινίες ήταν περισσότερες από πέρυσι, καθώς διαγωνίστηκαν 21 ταινίες μυθοπλασίας αντί 19 το 2011. Υποψήφια ήταν ακόμη 11 ντοκιμαντέρ και 23 ταινίες μικρού μήκους, ενώ από τα συνολικά 207 μέλη της Ακαδημίας ψήφισαν τελικά τα 119.

 

Μεγάλος χορηγός της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου είναι από φέτος το κανάλι της NOVA.

 

 

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι
1. «Αδικος κόσμος»
2. «Το γάλα»
3. «Η πόλη των παιδιών»
4. «Τρεις μέρες ευτυχίας»
5. «Fish n' Chips»

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκυμαντέρ)
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας)
1. «Οι νύμφες του Hindu Kush»
2. «Πεθαίνοντας για την αλήθεια»
3. «Πρώτη ύλη»
4. «Σωματείο Ρακοσυλλεκτών»

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Φίλιππος Τσίτος.
2. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» ο Δημήτρης Αθανίτης.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Γιαν Φόγκελ.

 

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιώργος Σιούγας.
2. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» ο Γιώργος Γκικαπέππας.
3. Από την ταινία «Fish n' Chipis» ο Ηλίας Δημητρίου.

 

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Φίλιππος Τσίτος και Δώρα Μασκλαβάνου.
2. Από την ταινία «Αλπεις» ο Ευθύμης Φιλίππου και ο Γιώργος Λάνθιμος.
3. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» ο Γιώργος Γκικαπέππας.

 

Βραβείου Α' Ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Αντώνης Καφετζόπουλος.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Προμηθέας Αλειφερόπουλος.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννης Στάνκογλου.

 

Βραβείο Α' Γυναικείου ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Θεοδώρα Τζήμου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Ιωάννα Τσιριγκούλη.
3. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» η Κίκα Γεωργίου.

 

Βραβείο Β' Ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Χρήστος Στέργιογλου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Ομηρος Πουλάκης.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» ο Ιερώνυμος Καλετσάνος.

 

Βραβείο Β' Γυναικείου ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Σοφία Σειρλή.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Ηρώ Μπέζου.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» η Ολια Λαζαρίδου.

 

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιάννης Δρακουλαράκος.
2. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννης Δρακουλαράκος.
3. Από την ταινία «Man at sea» οι Αγγελος Βισκαδουράκης και Γιώργος Αργυροηλιόπουλος.

 

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιάννης Τσιτσόπουλος.
2. Από την ταινία «Παράδεισος» ο Πάνος Βουτσαράς.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης.

 

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας)
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Josepha Van der Schoot.
2. Από την ταινία «Το Τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννος Αιόλου.
3. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» οι DNA (Αλέξανδρος Χρηστάρας και Γιώργος Ραμαντάνης).

 

Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Σπύρος Λάσκαρης.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Εύα Νάθενα.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιώργος Γεωργίου.

 

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Χριστίνα Χαντζαρίδου.
2. Από την ταινία «Παράδεισος» η Ιωάννα Τσάμη.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιώργος Γεωργίου.

 

Βραβείο Ηχου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» οι Βαγγέλης Ζέλκας, Αρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Μαρίνος Αθανασόπουλος.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» οι Δημήτρης Κανελλόπουλος, Αρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Πάνος Βουτσαράς.

 

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αλπεις» η Εύη Ζαφειροπούλου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Κατερίνα Βαραλίτου.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» η Εύη Ζαφειροπούλου.

 

Βραβείο ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Ο ξεναγός» οι Μαρία Καραμάνου, Πηνελόπη Τιτόνη και Παντελής Τσιαχρής.
2. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» οι Γιώργος Αλαχούζος και Αργύρης Αλαχούζος.
2. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» οι 2/35 (Μάνος Χαμηλάκης και Νίκος Μούτσελος).

 

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι
1. «Αμπάρισα για απόδραση»
2. «Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ»
3. «Πίστομα»
4. «Just a perfect day»
5. «Musikhof»