Χρυσά μετάλλια από Καραλή, Πεσιρίδου, Σκαρβέλη στο Πράβετς

Χρυσά μετάλλια από Καραλή, Πεσιρίδου, Σκαρβέλη στο Πράβετς Facebook Twitter
EUROKINISSI
0

Επτά ακόμη μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατά την 2η ημέρα των αγώνων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Πράβετς της Βουλγαρίας.

Τα μετάλλια αυτά προστίθενται στα άλλα επτά της 1ης ημέρας, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό στα 14.

Πιο συγκεκριμένα, οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν χτες 3 χρυσά μετάλλια, 2 ασημένια και 2 χάλκινα.

Ο Εμμανουήλ Καραλής ολοκλήρωσε την παρουσία του στην διοργάνωση στην πρώτη θέση του άλματος επί κοντώ με καλύτερη προσπάθεια στα 5,66. Δεύτερος τερμάτισε με 5,45 ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος.

Σπουδαία επίδοση που της έδωσε χρυσό μετάλλιο και πρόκριση στο Παγκόσμιο της Ντόχα είχε η Σταματια Σκαρβέλη (71,33μ.) ενώ «χρυσή» στα 100 μέτρα με εμπόδια ήταν η Ελισάβετ Πεσιρίδου (13,11"). Στην δεύτερη θέση, τέλος, στο μήκος με 6,41μ. τερμάτισε η Έφη Κολοκυθά.