ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Διπλά «χάλκινος» και με 4 πανελλήνια ρεκόρ ο Μισακιάν στο Παγκόσμιο Παίδων

Διπλά «χάλκινος» και με 4 πανελλήνια ρεκόρ ο Μισακιάν στο Παγκόσμιο Παίδων Facebook Twitter
0

Με δύο χάλκινα μετάλλια θα επιστρέψει ο Αμαγιάκ Μισακιάν από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων που διεξάγεται στο Λας Βέγκας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ και στο σύνολο, ενώ ταυτόχρονα σημείωσε τέσσερα Πανελλήνια ρεκόρ με τις επιδόσεις του.

Ο Αμαγιάκ Μισακιάν αγωνίστηκε στην κατηγορία των 73κ. και στο αρασέ κατέλαβε την 4η θέση.

Είχε δύο άκυρες προσπάθειες στα 117 και 124 κιλά, ενώ στην δεύτερη προσπάθεια ήταν έγκυρος στα 118κ.

Στο ζετέ ήταν αλάνθαστος αφού σήκωσε 146, 148 και 154 κιλά και χάρισε στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο.

Στο σύνολο με 272 κιλά ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Οι επιδόσεις του στο ζετέ και στο σύνολο αποτέλεσαν και Πανελλήνια ρεκόρ και κατέρριψε τα αντίστοιχα των ηλικιακών κατηγοριών Εφήβων και Παίδων.

Στους Εφήβους το ρεκόρ ήταν 143κ. και 258κ. αντίστοιχα, σύμφωνα με τα στάνταρ, ενώ στους Παίδες στο αρασέ το Πανελλήνιο στάνταρ ήταν 137κ. και στο ζετέ βελτίωσε το δικό του ρεκόρ που ήταν 255κ. από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.