Με ένα σίγουρα πρωτότυπο meme η Ντόλι Πάρτον κατάφερε να κάνει το πρώτο, μεγάλο viral challenge του 2020 και δεκάδες διάσημοι ανταποκρίθηκαν στο «κάλεσμα».

 

Τις τελευταίες ημέρες, Instagram και Twitter έχουν γεμίσει από κολάζ φωτογραφιών, σε κάτι που αρχικά έγινε γνωστό ως «social challenge» και τελικά μετονομάστηκε σε «Dolly Parton challenge», αφού όπως αποκαλύφθηκε από πίσω κρύβεται η διάσημη τραγουδίστρια.

 

Η νέα «πρόκληση» δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα τετραπλό κολάζ φωτογραφιών από πιθανές εικόνες προφίλ για LinkedIn, Facebook, Instagram και Tinder, με την απαραίτητη πάντα δόση τρολαρίσματος.

 

Όλα ξεκίνησαν όταν στις 21 Ιανουαρίου, η 74χρονη τραγουδίστρια δημοσίευσε στα social media το πρώτο τέτοιο κολάζ με μια φωτογραφία με σακάκι και κουμπωμένο μέχρι πάνω πουκάμισο για το LinkedIn, μια πιο οικογενειακή με χριστουγεννιάτικο πουλόβερ για το Facebook, μια ασπρόμαυρη με κάζουαλ ντύσιμο για το Instagram και μια όπως είχε ποζάρει κάποτε για το Playboy. 

 

«Βρείτε μια γυναίκα που μπορεί να τα κάνει όλα», έγραψε στην λεζάντα η Ντόλι Πάρτον και φυσικά ήταν θέμα χρόνου, η ανάρτηση να γίνει viral. 

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Get you a woman who can do it all 😉

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Dolly Parton (@dollyparton) στις

 

Από τους πρώτους που ανταποκρίθηκαν ήταν η εγγονή της, Μάιλι Σάιρους, που κοινοποίησε ένα αντίστοιχο κολάζ με φωτογραφίες της, γράφοντας: «Η Ντόλι κάνει παγκόσμια trend, ξεφωνίζοντας πλατφόρμες που ούτε καν χρησιμοποιεί».

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Dolly’s setting world wide trends shouting out platforms she don’t even use #legendwithaflipphone #shestillsendsfaxes #ifyoudontknowhatafaxislookitup #myfairygodmotheristhequeen #queenofcountry #queenofthegram #therewillneverbeanotherdolly #allhaildollyparton #memequeen

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Miley Cyrus (@mileycyrus) στις

 

Έκτοτε, εκατοντάδες χρήστες σε όλο τον κόσμο έχουν μιμηθεί το παράδειγμά της, δημοσιεύοντας με την σειρά τους αντίστοιχα κολάζ, ενώ αρκετοί είναι εκείνοι που αποφάσισαν να βάλουν στο παιχνίδι τα αγαπημένους κατοικίδια με ανάλογες πόζες.

 

Ανάμεσα σε αυτούς που ανταποκρίθηκαν όμως στην πρόκληση, είναι και πολλοί διάσημοι που δεν φοβήθηκαν να τρολάρουν τον εαυτό τους, φτιάχνοντας τα δικά τους αστεία κολάζ. 

 

Ο Eminem, η Ναόμι Κάμπελ, η Τζάνετ Τζάκσον, η Τζένιφερ Γκάρνερ, ο Μαρκ Ράφαλο, ο Γκόρντον Ράμσεϊ και η Έλεν Ντε Τζένερις είναι μόνο μερικοί από αυτούς:

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Did I do this right?

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Marshall Mathers (@eminem) στις


Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

‘@LinkedIn Naomi’👌🏾 #dollypartonchallenge

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Naomi Campbell (@naomi) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

#DollyPartonChallenge #CanDoItAllChallenge #SocialChallenge 😝🍓

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Janet Jackson (@janetjackson) στις


Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Yes ma’am, @dollyparton, whatever you say. ♥️

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Jennifer Garner (@jennifer.garner) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Get a guy who will play them all ✨

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Mark Ruffalo (@markruffalo) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Chefs can get out of the kitchen some times....

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Gordon Ramsay (@gordongram) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Hey @dollyparton, I’m WORKIN’ out NINE TO FIVE!!! 🔥 #PecPoppinAllOver #AGTonMONDAY

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Terry Crews (@terrycrews) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Inspired by @dollyparton, of course!

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Kerry Washington (@kerrywashington) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Swipe left for MySpace Ryan

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ryan Seacrest (@ryanseacrest) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

When my agent asks if I can play different roles.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ellen DeGeneres (@theellenshow) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Follow me on Tinder.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Jessica Chastain (@jessicachastain) στις

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

This seems about right

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Sarah Michelle (@sarahmgellar) στις

 

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Wow. So versatile.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Jonas Brothers (@jonasbrothers) στις