Σεισμός

Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Ναδαλ και πέρασε στον τελικό του Open Μαδρίτης γράφοντας ιστορία Facebook Twitter
3

Εμφάνιση για τα βιβλία της ιστορίας έκανε απόψε στην Μαδρίτη ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που νίκησε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Ράφαελ Ναδάλ και πέρασε στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής έκανε το παιχνίδι της καριέρας του στον αποψινό ημιτελικό του Mutua Madrid Open σε ένα κατάμεστο Caja Magica. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε δυναμικά και κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4 στο χώμα, που είναι το αγαπημένο τερέν του αντιπάλου του, Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο Ναδάλ επανήλθε στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε, με 2-6.

Ξεκινώντας το τρίτο σετ όμως, ο Έλληνας τενίστας (Νο9 στον κόσμο) έδειξε αμέσως πως είχε το πάνω χέρι και έφτασε να προηγείται με 5-2. Ο Ναδάλ πήρε πίσω ένα μπρέικ και ανάκαμψε κάνοντας το 5-3. Ο Ναδάλ αποδείχτηκε «τέρας ψυχραιμίας» αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχιζε να πιέζει και ύστερα από τέσσερα ματς πόιντ υπέρ του, ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε αυτή την ιστορική νίκη για την καριέρα του με 2-1 σετ (6-4,2-6,6-3).

Στις προηγούμενες τρεις αναμετρήσεις τους, ο Ναδάλ είχε νικήσει τον Στέφανο Τσιτσιπά αλλά αυτή τη φορά ο Έλληνας τενίστας έκανε την διαφορά. Από την αρχή της χρονιάς, ο 21χρονος ανεβάζει διαρκώς τις επιδόσεις του κερδίζοντας τα «ιερά τοτέμ» του παγκόσμιου τένις. Στις 21 Ιανουαρίου, είχε κερδίσει και τον Ρότζερ Φέντερερ στο Αυστραλιανό Open με 3-1 σετ.