Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Αυστραλιανό Όπεν: Πρόκριση Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο, έπειτα από ματς- θρίλερ με τον Κοκκινάκη

Η «μάχη« κράτησε 4 ώρες και 32 λεπτά

Μετά την πρεμιέρα του στο Αυστραλιανό Όπεν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δήλωσε έκπληκτος για το πόσο άνετα ήρθε η νίκη. Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να πει για το ματς- θρίλερ κόντρα στον Θανάση Κοκκινάκη.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το «εισιτήριο» για τον τρίτο γύρο του τουρνουά έπειτα από μία «μάχη» κόντρα στον ελληνικής καταγωγής τενίστα, που αγωνίζεται με τα χρώματα της Αυστραλίας (6-7, 6-4, 6-1, 6-7, 6-4). Αυτή τη φορά χρειάστηκαν 4 ώρες και 32 λεπτά προκειμένου ο Τσιτσιπάς να εξασφαλίσει ότι θα συνεχίσει την πορεία του στο Αυστραλιανό Όπεν.

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς αντέδρασε, πήρε το δεύτερο και επικράτησε άνετα στο τρίτο. Όμως, το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, αφού ο Κοκκινάκης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και οδήγησε το ματς στο πέμπτο σετ, όπου τελικά επικράτησε ο Τσιτσιπάς.

Επόμενος αντίπαλος του 23χρονου, στον τρίτο γύρο, θα είναι ο Σουηδός Μίκαελ Ίμερ, που βρίσκεται στο Νο95 της παγκόσμιας κατάταξης του τένις.