Αργεντινή - Βέλγιο 1-0

Αργεντινή - Βέλγιο 1-0 Facebook Twitter
0

Η Αργεντινή κέρδισε το Βέλγιο με 1-0 και έγινε η τρίτη ομάδα που πέρασε στους 4 του Μουντιάλ. Εκεί έχουν προκριθεί ήδη η Βραζιλία και η Γερμανία.

Η Αργεντινή ευτύχησε να σκοράρει πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 8ο λεπτό, με ωραίο σου του Ιγκουαΐν. Οι Βέλγοι στη συνέχεια πίεσαν, αλλά η αμυντική γραμμή της Αργεντινής λειτούργησε καλά.

Μάλιστα ήταν οι Αργεντίνοι που δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες για να "τελειώσουν" το παιχνίδι και είχαν δοκάρι με τον Ιγκουαΐν.

Τη νίκη της Αργεντινής σκίασε ο τραυματισμός του Ντιμαρία ο οποίος αναγκάστηκε σε υποχρεωτική αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει γίνει γνωστό αν θα χάσει τον ημιτελικό.

0

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αθλητισμός / Ολεξάντρ Πελεσένκο: Σκοτώθηκε στον πόλεμο ο Ουκρανός πρωταθλητής Ευρώπης στην άρση βαρών

Ο Πελεσένκο ήταν 30 χρονών και κατετάγη στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας του το 2022. Κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης το 2016 και το 2017, ενώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο είχε βγει τέταρτος