1-1 Ελλάδα-Κόστα Ρίκα

1-1 Ελλάδα-Κόστα Ρίκα Facebook Twitter
0

Τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς. Πάμε στην παράταση.

93' Ευκαιρία για την Εθνική. Κεφαλιά του Μήτρογλου εντυπωσιακή επέμβαση ο Νάβας.

90' ΓΚΟΟΟΛ η Ελλάδα  Ο Παπασταθόπουλος ισοφαρίζει εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Νάβας σε σουτ του Γκέκα.

87'. Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα αλλά ο Μήτρογλου δεν κατάφερε να σκοράρει.

83' Εξω ο Μπολάνιος στη θέση του ο Μπρένες.

77' Τρίτη αλλαγή για την εθνική. Κατσουράνης στη θέση του Μανιάτη.

76' Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ακόστα στη θέση του Γκαμπόα

72' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά.

70' Κίτρινη κάρτα στον Ρούις.

69' . Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική. Ο Γκέκας στη θέση του Σαλπιγγίδη.

67'. Με δέκα παίκτες μένει η Κόστα Ρίκα. Ο Ντουάρτε αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Χολέμπας.

66' Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Κουμπέρο στη θέση του Τεχέδο

58'. Αλλαγή για την Εθνική. Ο Κώστας Μήτρογλου, στη θέση του Ανδρέα Σάμαρη.

Η Κόστα Ρίκα ελέγχει τώρα το ματς, Η ελληνική ομάδα θα πρέπει να ξεπεράσει το σοκ και να αντιδράσει με ψυχραιμία.

Κακή η αντίδραση της ελληνικής άμυνας. Ορθιος ο Καρνέζης.

53' Χέρι του Τοροσίδη, αλλά ο διαιτητής δεν είδε τίποτα.

52'. Γκολ η Κόστα Ρίκα. Με σουτ του Ρούις, ύστερα από γύρισμα του Μπολάνιος.

48' . Κίτρινη κάρτα στον Τεχέδα.

47'. Ο Χολέμπας εκτελεί φάουλ, ο Σαμαράς την κεφαλιά, μπλοκάρει ο Νάβας.

Ημίχρονο δίχως τέρματα στο Ρεσίφε της Βραζιλίας και στο μεγάλο παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στην Κόστα Ρίκα για την φάση των 16 του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Εθνική μας ομάδα και σημειώθηκε στο 38ο λεπτό, όταν ο Χοσέ Χολέμπας έβγαλε αριστουργηματική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ξεπετάχθηκε ο Σαλπιγγίδης για να πιάσει το σουτ εν κινήσει. Ο Νάβας όμως ενστινκτωδώς απέκρουσε σε κόρνερ.

Κατά τα άλλα, στο 5ο λεπτό ο Γκαμπόα, το δεξί μπακ της Κόστα Ρίκα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πλαγίως αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Πολύ καλή ευκαιρία με τον Μπολάνιος είχαν οι Κοσταρικανοί στο 7ο λεπτό αλλά ο εξτρέμ των αντιπάλων αστόχησε εντός περιοχής.

Η Εθνική απάντησε στο 12ο λεπτό με άστοχο σουτ του Χριστοδουλόπουλου εκτός περιοχής, μετά από ωραία επέλαση. Στο 28ο λεπτό το ίδιο επιχείρησε ο Καραγκούνης αλλά το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσταρικανού τερματοφύλακα.

Ο Φερνάντο Σάντος έχει παρατάξει την ίδια ομάδα που πήρε την πρόκριση απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού και αποτελείται από τους: Καρνέζη, Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Χολέμπας, Τοροσίδη, Μανιάτη, Σάμαρη, Καραγκούνη, Χριστοδουλόπουλο, Σαμαρά και Σαλπιγγίδη.

'

Με νίκη επί των Κοσταρικανών η Εθνική θα βρεθεί στα προημιτελικά του Μουντιάλ αντιμέτωπη της Ολλανδίας που νωρίτερα κέρδισε το Μεξικό και έχοντας γράψει μια νέα σελίδα δόξας στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το έργο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, πάντως, μόνο εύκολο δεν θα είναι. Μετέχοντας στον επονομαζόμενο και "όμιλο του θανάτου" (4ος), η Κόστα Ρίκα κατόρθωσε να τερματίσει πρώτη και αήττητη νικώντας τα "μεγαθήρια" Ιταλία, Ουρουγουάη και αποσπώντας ισοπαλία από την Αγγλία.

Από την πλευρά του, ο Χόρχε Λουίς Πίντο παρέταξε στον κλασικό σχηματισμό του (4-5-1) τους, Νάβας, Γκαμπόα, Γκονζάλες, Ουμάνα, Μπολάνιος, Ντουάρτε, Τεχέδα, Ντίας, Μπόρχες, Ρουίς και Κάμπελ.