Παρακαλούμε απενεργοποιήστε το Adblocker για να έχετε πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο και τις υπηρεσίες μας. Δείτε πώς.
Βρήκατε κάποιο λάθος ή παράλειψη;     Επικοινωνήστε μαζί μας  »
 

Eσύ τι έκανες στις 11 Σεπτεμβρίου του 2001;

Σαν σήμερα δύο αεροπλάνα χτυπούν το παγκόσμιο κέντρο εμπορίου
11.9.2017

Ήταν 11 Σεπτεμβρίου του 2001, λίγο πριν τις 4 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας, όταν τη μουσική στο αυτοκίνητό μου διακόπτει απότομα ένα κοφτό: Μόλις μας ήρθε μια έκτακτη είδηση... Ανοίγω λίγο περισσότερο τον ήχο, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για κάτι σημαντικό. Ο σταθμός είναι μουσικός και οι ειδήσεις δεν είναι το φόρτε του. Ο εκφωνητής, (κάποιος ηχολήπτης προφανώς) λέει με φωνή που τρέμει ότι σε έναν από τους δύο Πύργους του Παγκόσμιου Κέντρου Εμπορίου κυριολεκτικά "καρφώθηκε" ένα αεροπλάνο. Ενστικτωδώς καρφώνω κι εγώ το πόδι μου στο γκάζι. Πρέπει να φτάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται στο σπίτι για να δω τι έχει συμβεί, δε μπορεί κάποιος θα το έχει τραβήξει σε βίντεο, σκέφτομαι. Αν και είμαι 5 λεπτά από το σπίτι, η Κηφισίας μου φαίνεται αιώνια. Όταν επιτέλους καταφέρνω να φτάσω και να ανοίξω την τηλεόραση, γίνομαι μάρτυρας της συντριβής του 2ου αεροπλάνου στον διπλανό πύργο.

 

Έγραψα αυτόν τον πρόλογο γιατί είναι εντυπωσιακό πώς οι περισσότεροι από εμάς, θυμόμαστε με κάθε λεπτομέρεια τι κάναμε και πού βρισκόμασταν την ώρα που μάθαμε για το τρομοκρατικό χτύπημα στους Δίδυμους πύργους, ένα γεγονός που θα άλλαζε μια για πάντα ένα κομματάκι του εαυτού μας.

 


 

Δύο αεροπλάνα πέφτουν διαδοχικά πάνω στους δίδυμους πύργους του Παγκόσμιου Κέντρου Εμπορίου με διαφορά λιγότερη των 20 λεπτών. Η πτήση 11 της American Airlines συντρίβεται πάνω στον Βόρειο Πύργο στις 8:46 π.μ. τοπική ώρα (15:46 ώρα Ελλάδας), μεταξύ των ορόφων 93 και 99. Δυστύχημα; Λάθος του πιλότου; Τρομοκρατική επίθεση;

 

Τα πρώτα τηλεοπτικά συνεργεία φτάνουν στο σημείο και ξεκινά η ζωντανή μετάδοση. Και έτσι, ζωντανά θα δούμε το δεύτερο αεροπλάνο της United Airlines, την πτήση 175 να συντρίβεται επάνω στον Νότιο Πύργο στις 9:02 π.μ. τοπική ώρα (16:02 ώρα Ελλάδας). Τα σενάρια λιγοστεύουν. Οι ειδικοί κατακλύζουν τα τηλεοπτικά παράθυρα και κάνουν πλέον λόγο για καλά σχεδιασμένο τρομοκρατικό χτύπημα, φωτογραφίζοντας την Αλ Κάιντα.

 

 

 

Χάος και απίστευτες σκηνές καταγράφονται από ερασιτεχνικές κάμερες. Άνθρωποι τρέχουν πανικόβλητοι. Γονείς ψάχνουν τα παιδιά τους, περαστικοί φωνάζουν σοκαρισμένοι και οι εργαζόμενοι στους Δίδυμους πύργους προσπαθούν να εγκαταλείψουν τα δύο πολυόροφα κτίρια. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις της Νέας Υόρκης συγκεντρώνονται στην περιοχή και ξεκινούν έναν άνισο αγώνα με το χρόνο. Μέσα στους δύο πύργους η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική. Τα ασανσέρ δεν λειτουργούν και όσοι βρίσκονται στους κάτω ορόφους θα καταφέρουν να βγουν, αφού πρώτα έχουν ποδοπατηθεί στις σκάλες. Όσοι βρίσκονται ψηλότερα θα εγκλωβιστούν. Η φωτιά και ο καπνός δεν θα τους επιτρέψει να βρουν έξοδο διαφυγής. Ο αέρας τελειώνει. Ο μόνος τρόπος να ξεφύγουν από την κόλαση, είναι να πέσουν από το παράθυρο. Και αυτό επιλέγουν.

 

 

 

Τhe Falling man / Η φωτογραφία που έκανε το γύρο του κόσμου
Τhe Falling man / Η φωτογραφία που έκανε το γύρο του κόσμου

 

 

 

 

 

 

 

O Νότιος Πύργος καταρρέει στις 9:59 π.μ (16:59 ώρα Ελλάδας) και ο Βόρειος στις 10:28 π.μ. (17:28 ώρα Ελλάδας). Ο πλανήτης παρακολουθεί σοκαρισμένος. Είναι κάτι μεγαλύτερο, κάτι που θα καρφωθεί στις μνήμες όλων για πολύ καιρό.

 

Θα ακολουθήσει μεγαλύτερο χάος. Τώρα γνωρίζουμε ότι οι νεκροί θα πολλαπλασιαστούν με ταχύτητα φωτός. Οι πληροφορίες τρέχουν στα δημοσιογραφικά γραφεία. Η πτήση 11 της American Airlines, ένα Boeing 767-223, απογειώθηκε από τον διάδρομο του αεροδρομίου Logan International Airport της Βοστώνης με 81 επιβάτες στις 7:59 π.μ. με προορισμό το Λος Άντζελες. Η αεροπειρατεία στην πτήση εκδηλώθηκε στις 8:14. Στις 8:27 το αεροπλάνο άλλαξε κατεύθυνση προς το Νότο.

 

Η πτήση 175 της United Airlines, ένα Boeing 767-222, απογειώθηκε από τον διάδρομο του αεροδρομίου Logan International Airport της Βοστώνης με 56 επιβάτες στις 8:14 π.μ. με προορισμό το Λος Άντζελες. Στις 8:42 ανέφερε πως έπιασε μια ύποπτη μετάδοση από ένα άλλο αεροπλάνο, το οποίο αποδείχθηκε πως προερχόταν από την πτήση American 11. Η αεροπειρατεία στο αεροπλάνο της United εκδηλώθηκε μεταξύ 8:42 και 8:46 τοπική ώρα. Στις 8:58 το αεροπλάνο απέκτησε πορεία προς τη Νέα Υόρκη.

 

Το πεντάγωνο μετά την επίθεση
Το πεντάγωνο μετά την επίθεση

 

Στην τραγωδία των Δίδυμων πύργων η οποία στοίχισε τη ζωή περίπου 3000 ανθρώπων, θα προστεθούν άλλες δύο αεροπειρατείες. Η πτήση 77 της American Airlines που πέφτει στο Πεντάγωνο στις 9:37 π.μ. τοπική ώρα (16:37 ώρα Ελλάδας) και η πτήση 93 της United Airlines που θα συντριβεί σε ανοικτή περιοχή στη νοτιοδυτική Πενσυλβάνια στις 10:03 π.μ. τοπική ώρα (17:03 ώρα Ελλάδας).

 

Το Εθνικό μνημείο
Το Εθνικό μνημείο

 

Στο χώρο του Παγκόσμιου Κέντρου Εμπορίου δημιουργήθηκε Εθνικό Μνημείο, το οποίο εγκαινιάστηκε από τον πρόεδρο των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα και τον πρώην πρόεδρο Τζορτζ Μπους. Εκεί αναγράφονται τα ονόματα όλων όσοι δεν κατάφεραν να επιζήσουν.

 

O Άλαν Τζάκσον έγραψε ένα τραγούδι με τίτλο "Εσύ πού ήσουν όταν ο κόσμος σταμάτησε να γυρίζει αυτή τη μέρα του Σεπτεμβρίου;" Όλοι ήμασταν εκεί. Με όποιο τρόπο μπορούσαμε, θα απαντήσω.

 

 

 

Το άρθρο αυτό δημοσιεύθηκε πρώτη φορά από την Ανδρονίκη Κολοβού στο LIFO.gr το 2015 © LIFO 2015

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ
47 σχόλια
Ταξινόμηση:
Προηγούμενα 123 Επόμενα
φουσκα φουσκα 11.9.2016 | 10:47
Περίμενα το φροντιστήριο να με καλέσει για να μου πει τι ώρα ακριβώς θα κάναμε μάθημα, γιατί το πρόγραμμα όλο άλλαζε. Κ όταν τελικά πηγα, λέγαμε σε καθηγητές τι έγινε κ δε μας πίστευαν.

Αυτό για το ότι θυμόμαστε όλες τις λεπτομέρειες απο εκείνες τις μέρες, έχω διαβάσει ότι γενικά το μυαλό έχει την τάση να ανακαλεί λεπτομέρειες απο ημέρες που έγιναν βαρβατα γεγονότα. Θυμάμαι τα τα πάντα από 11/9/2001 κ την ημέρα του σεισμού το 1999.
avatar johnzik 11.9.2016 | 15:06
Οι Simons και Chabris στο βιβλίο τους "Ο αόρατος γορίλλας ή πώς αλλιώς μας ξεγελά η διαίσθησή μας" χρησιμοποιούν και παραδείγματα ανθρώπων που ήταν σίγουροι για το τι έκαναν στις 9/11, αλλά έκαναν λάθος. Δεν ισχυρίζονται ότι συμβαίνει πάντα αλλά ότι συμβαίνει ανησυχητικά συχνά. Το βιβλίο τους μάλιστα γράφτηκε 5-6 χρόνια μετά το γεγονός. Κάτι άλλο που λένε είναι ότι κάθε φορά που ανασύρουμε μια μνήμη, την τροποποιούμε. Και στο τέλος καταλήγουμε να θυμόμαστε εντελώς λάθος τα γεγονότα.
εγώ όλως περιέργως δε θυμάμαι τίποτε άλλο, πέρα από τα τηλεοπτικά πλάνα και το σοκ των γονιών μου. Σε αντίθεση με το σεισμό του '99, που θυμάμαι τα ΠΑΝΤΑ μέχρι και το τι φαγητό έτρωγα!
avatar boxer 11.9.2016 | 12:11
Η μεγαλύτερη ντροπή για την Ελλάδα - μεγαλύτερη κι από εκείνη των ελλήνων εθελοντών σφαγέων στη Βοσνία - ήταν που μεγάλο μέρος του πληθυσμού χάρηκε γι αυτά τα χτυπήματα.
Χάρηκε. Και ακόμα χαίρεται.
βλαχάκι (το) βλαχάκι (το) 11.9.2016 | 16:07
Δεν μπορώ να πω ότι η πλειοψηφία "χάρηκε". Οι περισσότεροι ήταν μάλλον σοκαρισμένοι κι όχι ευχάριστα, ας μην υπερβάλουμε.

Αρκετοί, όμως, ήταν και είναι αυτοί που πίστευαν ότι οι ΗΠΑ το προκάλεσαν αυτό στον εαυτό τους -όχι με την έμεση έννοια (της ενδυνάμωσης ατόμων-ομάδων, πριν την αλλαγή συσχετισμών)- αλλά με την άμεση, που είναι κομματάκι γελοίο, μαζί με τον ακόμη πιο γελοίο μύθο των εθνικιστικών μας τηλεο-τρωκτικών που διατυμπάνιζαν ότι δεν υπήρχαν εβραίοι στα θύματα (https://groups.google.com/forum/#!topic/soc.culture.israel/joevtxQFFm8).
xouftalo xouftalo 11.9.2016 | 17:12
Όχι βλαχάκι. Η πλειοψηφία, απλά το χάρηκε.
βλαχάκι (το) βλαχάκι (το) 12.9.2016 | 08:32
Από ποια στοιχεία προκύπτει ο ισχυρισμός χουφταλο? Συνωμοσιολογια, ναι (σε 2ο χρονο), εκδηλώσεις πηγαίας χαράς, σαν να πήραμε το γιούρο και να εκφράζουν τη πλειοψηφια της ελλάδος?
magic weed 7 magic weed 7 11.9.2016 | 16:08
Η μεγαλύτερη ντροπή για την Ελλάδα είναι ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού της συνεχίζει και πιστεύει σε θεωρίες συνωμοσίας για το συγκεκριμένο τρομοκρατικό χτύπημα που κόστισε την ζωή σε χιλιάδες ανθρώπους
alx3 alx3 11.9.2016 | 22:20
'Αλλη μια απόδειξη οτι υπαίτιος για τη σημερινή κατάσταση της χώρας δεν είναι τόσο ο γιδοβοσκός, όσο ...τα γίδια!
Lumidy Lumidy 11.9.2017 | 13:33
Εγώ πιστεύω πως Αμερικάνοι το προκάλεσαν. Γιατί σου φαίνεται κουφό; Νομίζεις θα στεναχωρηθούν κάποιοι κοστουμάτοι για 3000 Αμερικάνους + 1.000.000 Ιρακινούς + Αφγανούς; Προκειμένου να πάρουν στα χέρια τους πετρέλαιο και να δείξουν ότι έχουν την δύναμη να καταστρέψουν ότι θέλουν; Μπα... νομίζω το πιο λογικό είναι να πιστεύεις ότι προκλήθηκε εκ των έσω, παρά το αντίθετο.
avatar anonymous204 12.9.2016 | 00:32
Η μεγαλύτερη ντροπή για την Ελλάδα είναι ότι πέφτεις εσύ και άλλοι θύματα τέτοιων ετησίων επικλήσεων στο συναίσθημα, ξεχνώντας εντελώς τους πολίτες Γ΄ κατηγορίας του Αφγανιστάν και του Ιράκ που σκοτώθηκαν ως αντίποινα, επειδή κάποιος τόλμησε να αγγίξει τον Α΄ κατηγορίας κόσμο.

Προτιμάω να βλέπω την συνολική εικόνα, από ότι να δίνω συναισθηματικό πάτημα στους neocon χασάπηδες, κάθε χρόνο.
avatar boxer 13.9.2016 | 08:41
Eσύ είσαι απ'αυτούς που χάρηκαν πάντως.
AntD AntD 12.9.2016 | 15:55
Χάρηκε όχι, είναι σκληρό να χαίρεσαι με το θάνατο 2000 ανθρώπων, αλλά ότι ένα τεράστιο ποσοστό από εμάς (βάζω με πάσα ειλικρίνεια τον εαυτό μου μέσα) σκέφτηκε ότι πλήρωσαν (με μικρό τίμημα συγκριτικά) την επί δεκαετιών αλλαζονική εξωτερική πολιτική τους (Χιροσίμα, Ναγκασάκι, Βιετνάμ, Περσικός Κόλπος, Αφγανιστάν κλπ) ναι! Καμιά φορά σπέρνεις ανέμους και θερίζεις θύελλες. Επίσης λυπήθηκα ακόμη περισσότερο για τους αθώους Αφγανούς που βομβαρδίστηκαν ανηλεώς ως αντίποινα από τους Αμερικάνους και οι οποίοι ακόμη και σήμερα υποφέρουν τις συνέπειες (όποιος έχεις διαβάσει άρθρα με μαρτυρίες από τον Αμερικάνικο στρατό έχει μια ιδέα)
πόντια  πόντια 11.9.2017 | 14:50
Δεν σκόπευα να σχολιάσω γιατί θα έπρεπε ν'αναφέρω ότι αυτό που θυμάμαι σήμερα ότι έκανα, ήταν ότι ήμουν αρκετά μικρή για να μη χωρίσω εκείνη τη στιγμή τον τότε σύντροφο μου, όταν διέκρινα μια χαιρεκακία στα μάτια του, την ίδια στιγμή που εγώ σκεφτόμουν ότι δες, αυτοί οι άνθρωποι το πρωί ξύπνησαν για να πάνε στη δουλειά τους, όπως εμείς. Και λίγο μετά έπεσε και το 2ο. ΄Θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να μιλήσω, ενώ ο άλλος παραληρούσε.
Αυτός ο άλλος σήμερα αποδελτιώνει σάιτ διάφορα σάιτ και κάνει συνωμοσιολογικές αναρτήσεις στο φμπ, ζει μόνος με τη μαμά του και δεν άνοιξε ποτέ το μαγαζί που ήθελε γιατί όλοι τον πολεμούσαν.
επιπλέω επιπλέω 11.9.2016 | 14:13
Μεν και Δεν ειχε, το επεισοδιο με την λιρα του Δανγκα! Το εβλεπα μεχρι να φυγω στο φρονιστήριο... Και περιμενα περιμενα να αρχισει μπας και προλαβω λιγο ακομα, αλλα που.......
έβλεπα σε επανάληψη Μεν και Δεν(ελεος) και έκοβαν για έκτακτα δελτία.
Αλιόσα Αλιόσα 11.9.2016 | 15:36
Λύκειο, αρχές σχολικής χρονιάς, γλάρωνα ακούγοντας σπορ- fm, τους μεσημεριανούς Λεάνη- Χριστόγλου, ξαφνικά μπουκάρει στο δωμάτιο η αδερφή μου: ''ξύπνα βομβαρδίζουν την Αμερική!!'' Τρέχω στην τβ και βλέπω live το δεύτερο χτύπημα... Συμφωνώ με φούσκα για τις μνήμες με λεπτομέρειες των εμφατικών γεγονότων-θυμάμαι και εγώ καλά και τον σεισμό του 99.
Αλιόσα Αλιόσα 11.9.2016 | 18:30
...(Στον οποίο σεισμό του 99, έβλεπα όπως πολλοί άλλοι επανάληψη (τρισχιλιοστη;) των μπέιγουτσ- επεισόδιο με το αινιγματικό καλάθι με το νεογέννητο μωρό που αφήνοει μία άγνωστη τύπισα στην πόρτα ενός πρωταγωνιστή.)
Oberon Oberon 11.9.2016 | 15:40
Φωτο Πενταγωνου: Κανα συντριμι απο το αεροπλανο οεο;
avatar Μαριάννα Θ. 11.9.2017 | 22:03
Εγώ πάντως σε άλλο διεθνές site φωτογραφία του Πενταγώνου με ένα κομμάτι αεροπλάνου είδα. Έτυχε στη συγκεκριμένη εδώ να μη φαίνεται ευκρινώς κάτι.
puzzler puzzler 11.9.2016 | 15:45
Μόλις είχα μπει στο Κ.Ψ.Μ. του στρατοπέδου στο οποίο υπηρετούσα. Πήγαινα να φάω ένα μπιφτέκι (κατεψυγμένο χάμπουργκερ με μπιφτέκι) και τελικά έφαγα “μπιφτέκι”. Δηλαδή, ενώ ήταν να βγω με 24-ωρη έξοδο, βρέθηκα να φυλάω σκοπιά. Οπότε ναι, κατά κάποιο γελοίο τρόπο, με επηρέασε κι εμένα η 11η Σεπτεμβρίου.

Αυτά είναι τα ελληνικά τραγελαφικά, οχτώ χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά η Αλ Κάιντα χτυπάει τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής κι έρχομαι εγώ να σώσω τον πλανήτη lol
magic weed 7 magic weed 7 24.9.2016 | 16:51
Είσαι θεός έχω πεθάνει στο γέλιο
I'm so Sirius I'm so Sirius 11.9.2016 | 16:05
Μόλις είχα γυρίσει σπίτι μετά από το πολύωρο παιχνίδι μιας και ήταν η πρώτη μέρα στο σχολείο (θα πήγαινα πέμπτη δημοτικού). Μπαίνω στο σπίτι και βλέπω την μάνα μου τρομαγμένη να παρακολουθεί τηλεόραση.
Κάθομαι στο τραπέζι για φαγητό βλέπω και εγώ το σκηνικό με το πρώτο ακόμα πύργο στης φλόγες (δεν είχε πέσει ακόμα το δεύτερο αεροπλάνο). Νόμιζα ότι έβλεπε ταινία δεν είχα καταλάβει τι ήταν. Μετά από κάποια λεπτά πέφτει και το δεύτερο αεροπλάνο και η μάνα μου βγάζει μια κραυγή τρόμου και εγώ να της λέω
-Μα πως κάνεις έτσι βρε μαμά, μια ταινία είναι.
-Δεν έιναι ταινία, στα αλήθεια συμβαίνει στην Αμερική!
(άφωνη εγώ...)
Michael Angelo Michael Angelo 11.9.2016 | 16:54
11/09, μια ημερομηνία που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ. Θυμάμαι ταραγμένος κοίταζα τις ειδήσεις... Και αυτό που με τάραξε ακόμα πιο πολύ ήταν το γεγονός οτι 2 χρόνια πριν γίνει το χτύπημα ήμουν στην ταράτσα του ενώς εκ των δύο πύργων βγάζοντας φωτογραφίες την θέα.
Σκέφτηκα οτι θα μπορούσα να είμαι εγώ στην θέση αυτών των ανθρώπων που είχαν την ατυχία να είναι εκείνη την ώρα εκεί.
anira anira 11.9.2016 | 17:58
Μόνο εγώ δε θυμάμαι τίποτα αν και ήμουν 15?Το σεισμό δυο χρόνια πριν το θυμάμαι καλύτερα..
Προηγούμενα 123 Επόμενα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CITY GUIDE/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΠΡΟΣΦΑΤΑ