Παρακαλούμε απενεργοποιήστε το Adblocker για να έχετε πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο και τις υπηρεσίες μας. Δείτε πώς.
Βρήκατε κάποιο λάθος ή παράλειψη;     Επικοινωνήστε μαζί μας  »
ΚΟΣΜΟΣ

Είμαι ο Αχμέτ-ο αστυνομικός που πέθανε υπερασπιζόμενος το δικαίωμά σου να σαρκάζεις την θρησκεία του

Η ιστορία του 42χρονου μουσουλμάνου Ahmed Merabet και το #JeSuisAhmed, που αποτίει φόρο τιμής

 

 

Ο 42χρονος αστυνομικός Ahmed Merabet βρίσκεται πεσμένος στο πεζοδρόμιο έξω από τα γραφεία του περιοδικού Charlie Hebdo. Έχει τραυματιστεί από τις σφαίρες ενός εκ των τριών δραστών της επίθεσης που συνέβη πριν από λίγα λεπτά. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μεταδόθηκαν ο κουκουλοφόρος τον πλησίασε φωνάζοντας "Θες να μας σκοτώσεις;" και ο Αhmed ψέλλισε" Είναι όλα οk, όχι φίλε μου". Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο άντρας που κρατά όπλο αρχίζει να τον πλησιάζει και καθώς τον προσπερνά τον πυροβολεί στο κεφάλι. Το βίντεο κάνει το γύρο του κόσμου και φανερώνει το μέγεθος της θηριωδίας που έχει προηγηθεί και που θα αποκαλύπτονταν ολόκληρη τις επόμενες ώρες.

 

 

Ο αστυνομικός εργάζονταν τα τελευταία οχτώ χρόνια στο τοπικό τμήμα του 11ου διαμερίσματος και είχε μόλις εξασφαλίσει προαγωγή σε ντετέκτιβ. Εκείνη την ημέρα περιπολούσε μαζί με μια συνάδελφό του κοντά στο σημείο της επίθεσης όταν δέχτηκε σήμα για τους πυροβολισμούς και έφτασε πεζός στο σημείο όπου ήρθε αντιμέτωπος με τους βαριά οπλισμένους άντρες.

 

Ακόμη ένας αστυνομικός σκοτώθηκε στο τραγικό περιστατικό, αλλά η εικόνα της εκτέλεσης του Ahmed έκανε τον γύρο του διαδικτύου και σόκαρε όλο τον πλανήτη. Αργότερα μέσα στη μέρα, θα αποκαλυφθεί πως ο νεκρός αστυνομικός ήταν μουσουλμάνος στο θρήσκευμα και η λεπτομέρεια αυτή θα αναδείξει για ακόμη μια φορά τον παραλογισμό των δραστών που στο όνομα της θρησκευτικής βλασφημίας εκτέλεσαν 12 ανθρώπους.

 

 

 

Οι συνάδερφοι του Ahmed Merabet αναφέρονται στον νεκρό αστυνομικό γεμάτοι θλίψη. Το τμήμα εξακολουθεί να είναι βυθισμένο στο πένθος ενώ στην είσοδό του κτιρίου δεκάδες Γάλλοι άφησαν σημειώματα και λουλούδια. Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την προσωπική του ζωή παρά μόνο ότι η καταγωγή του ήταν από την Τυνησία και πως ήταν ανύπαντρος, αλλά σε σχέση με μια κοπέλα. Υπάρχει μόνο μια φωτογραφία του σε ολόκληρο το διαδίκτυο που τον δείχνει χαμογελαστό. Οι New York Times αναφέρουν πως οι γονείς του ζουν σε κάποια συνοικία μεταναστών στο Παρίσι, αλλά προσπαθούν να αποφύγουν την δημοσιότητα που προέκυψε τις τελευταίες μέρες.

 

Τις τελευταίες ώρες το δημοφιλές hashtag #JesuisCharlie συνοδεύεται με ένα νέο που θέλει να αποτίσει φόρο τιμής και μνήμης στον 42χρονο. Το #JeSuisAhmed. Σε ένα από τα χιλιάδες tweets που έγραψε ο αραβικής καταγωγής συγγραφέας και ακτιβιστής Dyab Abou Jahjah αναφέρεται: "Δεν είμαι o Charlie. Είμαι ο Αχμετ-ο νεκρός αστυνομικός. Ο Charlie γελοιοποιούσε την θρησκεία μου και εγώ σκοτώθηκα υπερασπιζόμενος το δικαίωμά του να το κάνει."

 

Γεννήθηκε στη Λαμία. Σπούδασε στο εργαστήρι Δημοσιογραφίας και εργάστηκε σε διάφορα μέσα πριν επιστρέψει στην Αθήνα όπου και ανέλαβε την αρχισυνταξία τoυ LIFO.gr.
21 σχόλια
Ταξινόμηση:
Προηγούμενα 1 Επόμενα
Οι άνθρωποι αυτοί που έχουν μέσα τους τόσο μίσος το καλύπτουν με θρησκευτικό ένδυμα για να δικαιολογήσουν τη φρίκη που σκορπούν στους "άπιστους"! Τη συγκεκριμένη δολοφονία όμως πως θα μπορούσαν να την" εξηγήσουν"; 'Οχι πως χρειάζεται βέβαια κάποια απάντηση. Ρητορικό είναι το ερώτημα...
лыкискос лыкискос 9.1.2015 | 16:54
Γιατί έχουν μίσος μέσα τους;
Μήπως επειδή αυτό καλλιεργείται από την ίδια τη θρησκεία;
Το μίσος το καλλιεργούν οι θρησκευτικοί ηγέτες με τις μισαλλόδοξες ερμηνείες που δίνουν στα ιερά τους κείμενα.
Ενδιαφέρον:
ΝΑΙ (42) ΟΧΙ (4)
лыкискос лыкискос 10.1.2015 | 16:46
τα "ιερά" τους κείμενα καλούν τους άξιους μουσουλμάνους να δολοφονούν τους άπιστους, τους ομοφυλόφιλους, τους βλάσφημους, τους αποστάτες και πολλούς άλλους.
Οι ιμάμηδες που δίνει εντολές για δολοφονίες δεν παρερμηνεύουν τις εντολές του κορανίου, αντιθέτως τις ακολουθούν πιστά, για αυτό λέγονται φονταμενταλιστές.
Αντιθέτως οι ιμάμηδες που δίνουν ένα πολιτισμένο πρόσωπο στο ισλάμ είναι αυτοί που παρερμηνεύουν τις εντολές του κορανίου και χρειαζόμαστε (μουσουλμάνοι και μη) περισσότερους από αυτούς.
Ενδιαφέρον:
ΝΑΙ (21) ΟΧΙ (9)
silentmajority silentmajority 9.1.2015 | 11:07
Όπως πάντα όταν μπλέκεται η θρησκεία, υποχωρεί η λογική.
Είμαι ο Αχμετ και ήμουν αστυνομικός της Γαλλικής αστυνομίας. Έκανα αυτό που περιγράφει η δουλειά μου. Ήμουν πρώτα Γάλλος πολίτης, μετά αστυνομικός και (μεταξύ άλλων) μουσουλμάνος.
ΠαύλοςΠ ΠαύλοςΠ 9.1.2015 | 11:40
Καλό είναι να έχουμε μέτρο και να μην "τσουβαλιάζουμε" ανθρώπους λόγω θρησκειών ή σεξουαλικών προτιμήσεων ή χρώματος κλπ.
Επειδή ένας βουδιστής μοναχός αυτοπυρπολήθηκε, δεν σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν όλοι οι βουδιστές.
Επειδή ένας ομοφυλόφιλος έχει μανιέρα "αδελφής", δεν σημαίνει ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι έχουν την ίδια μανιέρα.
Επείδή οι σταυροφόροι αιματοκύλησαν την Ευρώπη (και όχι μόνο) στο όνομα του Θεού, δεν σημαίνει ότι όλοι οι χριστιανοί θα κάνουν το ίδιο.
Επεδή κάποιοι ισλαμιστές σκοτώνουν κόσμο στο όνομα του Αλλάχ, δεν σημαίναι ότι όλοι οι ισλαμιστές είναι τρομοκράτες.
Η θρησκεία (στην προκειμένη περίπτωση) είναι προσωπική επιλογή και δεν έχει να κάνει με την δουλειά του Α.Μ. Πέρα, λοιπόν, της ειρωνίας δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συζητάμε για την θρησκεία του.
Το μοναδικό γεγονός που αξίζει να σχολιαστεί είναι ότι θρησκόληπτοι-παράφρονες σκοτώσανε ανθρώπους στο όνομα της θρησκείας τους.
avatar tktk 9.1.2015 | 13:26
Από ποιούς και πώς και γιατί καλλιεργειται συστηματικά η θρησκεία. Δηλαδή η πίστη στο παράλογο... Δεν ειναι μεμονωμένες οι ευθύνες.
Indimental Indimental 9.1.2015 | 12:04
Δυο ερωτήματα απλής λογικής:
Αν οι δολοφόνοι δεν ήταν μουσουλμάνοι, θα είχαν επιτεθεί για να σκοτώσουν για την προσβολή του προφήτη;
Αν ο αστυνομικός δεν ήταν μουσουλμάνος, θα τον είχαν αφήσει να ζήσει;
Ε;
Αν η γιαγιά μου δεν έχει καρούλια, είναι ο παππούς ;;;;;
andersfarbig andersfarbig 10.1.2015 | 10:44
Τι εννοείς με τη δεύτερη ερώτηση; Αφού ούτε αυτόν τον άφησαν να ζήσει..
Indimental Indimental 11.1.2015 | 12:12
Η φωτογραφία γράφει "A terrorist" περιγράφοντας τον τρομοκράτη και "A muslim" περιγράφοντας τον αστυνομικό. Είναι ακριβείς αυτές οι περιγραφές; Κατά την προσωπική μου άποψη όχι. Οι σωστές περιγραφές είναι "A muslim terrorist" και "A police officer". Η επίθεση στο περιοδικό έγινε με αφορμή τα σκίτσα του μωάμεθ απο φανατικούς μουσουλμάνους, όχι απο οποιονδήποτε φανατικό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το θρήσκευμα έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις φανατικών που θα σκότωναν αλλά για την περίπτωση αυτή η "ιδιότητα" του μουσουλμάνο έπαιξε καθοριστικό ρόλο και πρέπει να αναφερθεί.
Στην περίπτωση του αστυνομικού το θρήσκευμα δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο, θα τον σκότωναν ανεξαρτήτως θρησκεύματος λόγω της ιδιότητας του αστυνομικού.
Για να το καταλάβουν και αυτοί που έχουν γιαγιάδες με καρούλια, το θρήσκευμα στη περίπτωση του τρομοκράτη παίζει οπωσδήποτε ρόλο ενώ στην περίπτωση του αστυνομικού απολύτως κανένα.
Ενδιαφέρον:
ΝΑΙ (13) ΟΧΙ (6)
gelosoil gelosoil 9.1.2015 | 12:54
Μια παρατηρηση ....αυτη η θυσια του αστυνομικου ,αντι να εκτοξευεται εναντιον της υποτιθεται προκαταληψης και ισλαμοφοβιας,πρεπει να κατευθυνεται προς τους μουσουλμανους τους ιδιους.
Μπας και καταλαβουν οτι δεν μπορουν ,δεν εχουν κανενα δικαιωμα ως προσβεβλημμενοι να θανατωνουν η να φιμωνουν.
Μπας και καταλαβουν οτι για να βγουν απο τον μεσαιωνα πρεπει τετοια προτυπα να εχουν σαν τον αστυνομικο και οχι του τζιχαντις...
Μπας και επιτελους αποκτησουν φωνη αυτοι που καταπιεσμενοι απο τις θρησκευτικες προκαταληχεις των χωρων τους ,προσπαθουν να βρουν φωνη να φωναξουν οτι δεν θυελουν την υποκρισια καμμιας θρησκειας.

Ποσους αθεους εχετε ακουσει απο αραβικη χωρα????για πειτε῞..

υποκρισια και παμε παρακατω λοιπον.οπως και οι χριστιανοι .
θρησκειες,το οπιο του λαου .ναι κλισεδακι αλλα σωστο.
ξυπνατε ορθοδοξοι και καθολικοι,μουσουλμανοι και οτι αλλο,τελειωνει ο πλανητης και εσεις ....῎αντε μην πω..
Αυτα γιατι μου φαινεται οτι αλλοιως καπως πανε να το παρουσιασουν καποιοι ισλαμιστες/μουσουλμανοι φανατικοτεροι των αδιαφορων.
Και τελικα ,να πω αυτο.
Ειναι τοσο εντυπωσιακο το γεγονος .γιατι αραγε???
μηπως γιατι ολοι μα ολοι ξερουν οτι το φυσιολογικο για εναν μουσουλμανο θα ηταν να παει με το μερος των αδελφων του....σαν να λεμε εειδη ειναι χριστιανοι" οι ναζι να παμε μαζι τους ολοι.........
Ας αφησουμε τις υποκρισιες.
Ολοι τα ιδια σκεφτομαστε ,ολοι οι ανθρωποι.Αποφασιζουμε να ακολουθησουμε διαφορετικους δρομους αλλα ολοι γνωριζουμε την αληθεια κατα βαθος.
Και ολοι ,ακομα και οι ιδιοι οι μουσουλμανοι κατα βαθος ξερουν ολα οσα απανθρωπα κανουν ,και δεν μιλω για τους φανατικους.μιλω για τους απλους μουσουλμανους με τις 3 γυναικες τις σκεπασμενες μην τις δει αλλος αντρας,μιλω για τους καν0ονικους ανθρωπους που δεν τρωνε ακομα και αν ειναι στον βορειο πολο ,μεχρι την δυση του ηλιου(καθε 6 μηνες δηλαδη) ....και αλλα τετοια..
Ρε ασυναρτησιες ολοι ξερουμε οτι ειναι οι θρησκειες.
οσοι το παιζουν θρησκευομενοι ειναι υποκριτες ολοι το ξερουμε αυτο και οι ιδιοι το ξερουν.
χριστιανοι μουσουλμανοι και οτι αλλο.
Ναι ειμαι ο αχμετ.Εγω ειμαι ο αχμετ.Οχι ο καθε κομπλεξικος υποκριταρας ,που κρυμμενος πισω απο μια δηθεν ἑθνικη ταυτοτητα"(μουσουλμανος???!!!απο ποια χωρα εισαι ρωταμε ρε!! ??).
Γιατι ο Αχμετ ηταν οσο μουσουλμανος ειμαι και εγω χριστιανος
.Μονο στα χαρτια...
αιντες
avatar tktk 9.1.2015 | 13:28
Δεν γελιοποιούσαν τη θρησκεία σου αγαπητε μουσουλμάνε που εγραψες για τον αστυνομικό. Γελιοποιούσαν τον παραλογισμό της θρησκείας σου !!!!
лыкискос лыкискос 9.1.2015 | 16:50
η εφαρμογή της Σαρία είναι κάτι πολύ κακό όχι μόνο για τους αλλόθρησκους αλλά και για τους άλλους μουσουλμάνους.
avatar pane 9.1.2015 | 19:22
παρεμπιπτόντως, η σαρία αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος για τους μουσουλμάνους της θράκης
лыкискос лыкискос 9.1.2015 | 20:16
Απο πολύ παλιά επιτρέπεται στην Ελλάδα μιας μορφής παράλληλου νομικού-δικαστικού συστήματος για τους μουσουλμάνους της Θράκης.
Τα τελευταία 30 χρόνια αναγνωρίζονται τέτοια δικαστήρια και σε άλλες χώρες τις Ευρώπης καθώς είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που ζητάνε οι μουσουλμάνοι μετανάστες.

Σε αυτή τη φάση χειρίζονται μόνο ζητήματα οικογενειακού δικαίου.
Ενδιαφέρον:
ΝΑΙ (15) ΟΧΙ (5)
όταν η ηλιθιότητα συναντιέται με τη θρησκεία - τότε γεννιέται η αιρετική τρομοκρατία
avatar LaNaKi 9.1.2015 | 21:41
Πολυ λυπαμαι.Η αδικια δεν εχει τελειωμο και εξηγηση δεν υπαρχει.
kepner kepner 10.1.2015 | 01:05
δε με νοιαζει αν ηταν μουσουλμανος ή οχι ή οποια ανοησια γραφτηκε περι υπερασπισης της θρησκειας του κλπ αλλα οπως και να εχει ηταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ και πεθανε στα καλα των καθουμενων..ουτε οι σατυροι της εφημεριδας εκαναν τοσο μεγαλο εγκλημα ωστε να εκτελεστουν...με τον παρωπιδισμο και τη στενομυαλο μενουμε πισω απο τον ηλιο ολοι...οι συγκεκριμενοι εχουν καψει καθε ιχνος ανθρωπιας που ειχαν μεσα τους...ειναι απλα θηρια ανημερα
Εγκέλαδος Εγκέλαδος 10.1.2015 | 17:45
Όταν απειλείται η ζωή της οικογένειάς μου και η δική μου από άγρια θηρία τα οποία δεν έχουν ούτε λογική ούτε κρίση, είναι καθήκον μου να αμυνθώ με ό,τι έχω, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δε συμφωνείς;
kepner kepner 11.1.2015 | 22:52
ναι συμφωνω απολυτα..μα δε λεμε κατι διαφορετικο!ο ανθρωπος οντως αμυνθηκε οσο μπορουσε κ προλαβε βεβαια απλα επικεντρωνομαι στο οτι εχασε στα καλα καθουμενα τη ζωη του χωρις να φταιει σε τιποτα!
Ενδιαφέρον:
ΝΑΙ (0) ΟΧΙ (0)
Προηγούμενα 1 Επόμενα
 

ΕΙΔΗΣΕΙΣ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CITY GUIDE/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΠΡΟΣΦΑΤΑ