Με επτά μετάλλια και τρία Πανελλήνια ρεκόρ επέστρεψαν οι Έλληνες αθλητές από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων Facebook Twitter
0

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα εφήβων- νεανίδων το οποίο διεξήχθη στη Σόφια, αφού , ενώ σημείωσαν και τρία νέα Πανελλήνια ρεκόρ κατηγοριών.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης για τρίτη φορά στη διάρκεια της σεζόν βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων στη σφαιροβολία.

Μάλιστα ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ έστειλε τη σφαίρα στα 20.58μ και συνέτριψε το δικό του 20.11μ από τις 3 Φεβρουαρίου. Ο Μουζενίδης, ο οποίος ήταν νικητής στο σημερινό αγώνα, έχει ως μεγάλο στόχο της σεζόν τη διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Η κερκυραία Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν βελτίωσε δύο φορές το ρεκόρ κορασίδων, αρχικά στα 12.70μ κι έπειτα στα 12.97 μέτρα και κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Η 17χρονη αθλήτρια βελτίωσε το δικό της 12.68μ, που είχε σημειώσει στις 26 Ιανουαρίου στην ημερίδα του ΣΕΦ.

Η Μαρία Μαγκούλια στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία Νεανίδων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20. Η αθλήτρια από την Κάλυμνο έστειλε στη σφαίρα στα 15.02μ, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ στον κλειστό.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Παναγιώτα Δόση στο ύψος με 1.79 μέτρα. Η αθλήτρια που γυμνάζεται με τον πατέρας της Θοδωρή Δόση στη συνέχεια δοκίμασε στα 1.83μ, προκειμένου να βελτιώσει το πανελλήνιο ρεκόρ Κορασίδων και Νεανίδων.

Χρυσό μετάλλιο για τον Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη στο μήκος με 7,69μ, , επίδοση που αποτελεί ρεκόρ του στον κλειστό.

Στον τελικό των 60 μ. στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 ο Σωτήρης Γκαραγκάνης ήταν δεύτερος με 6.91 και ο Γιάννης Γρανιτσιώτης άκυρος.

Ο Γρανιτσιώτης στον προκριματικό των 60μ πάντως πέτυχε 6.85 και ισοφάρισε το πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων.

Οι θέσεις και οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών

Εφηβοι

1ος 7,69 μ. Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης μήκος
1ος 20,58 μ. Οδυσσέας Μουζενίδης σφαιροβολία
2ος 6.90 Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)/6.91 πρ.
4ος 8.34.49 Μάριος Αναγνώστου 3.000 μ.
8.32 προκριματικός Παύλος Μπόιτσιος (ΣΚΑ Δράμας) 60μ εμπόδια
- Γιάννης Γρανιτσιώτης ακ. στον τελικό / 6.85 προκρ.

0

Αθλητισμός / Νίκος Παπαγγελής: Οι περιορισμοί που θέτουμε στον εαυτό μας, είναι μόνο στο μυαλό μας

Ο Νίκος Παπαγγελής, παραολυμπιονίκης στο άθλημα της ποδηλασίας, μιλά για τις διακρίσεις που έχει δεχθεί από τότε που ακρωτηριάστηκε το πόδι του σε ηλικία 14 ετών, δίνει ξεκάθαρο μήνυμα κατά των διακρίσεων και ανυπομονεί για τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι, με την έμπρακτη στήριξη της Visa.