Aleajactast Delirium
Aleajactast Delirium

 

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

 

Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα.

 

Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

 

Footsteps
Footsteps

 

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, Resdance, Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

 

Η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους του χορού: 8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό, ανέργων και 10€ ημερήσιο.

 

Luna Park
Luna Park

 

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ είναι το εξής:

 

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα...dolce vita

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90'

 

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box

Ελιξ - Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και

της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος

Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60'

 

14 & 15 Ιουνίου – Black Box

Ευγενία Σιγαλού: Όνειρο One size

Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20'

 

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Trio AA: Ανωτέρα Βία

Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ-

Dancevacuum: Dance Banoptikon

Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90'

 

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Indigo Fera: Eremus

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55'

 

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60'

 

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Υπέρ Ορίων: Bolero

Altius: I feel you

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35'

 

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ

Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium

Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60'

 

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Ομάδα 7ο

Βήμα: TARANTΕLLA

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50'

 

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Nimis: Μία προς έναν

Aniline Dancetheater: Βάκχες

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75'

 

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

SaLtaTor: Nature – Orbital (2 solo)

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45'

 

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ

Footsteps: BOUND

Φωτοσκίασις: του αρχέγονα

Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50'

 

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ

On/Off Dance etc. & Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales

Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25'

 

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + ...

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50'

 

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Index Animi: Without a Trace

Στίγμα: Ονειροκατασκευές

Inter Se Onus: Sine Signum

Soyuz: Ο τυφλός

Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65'

 

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30'

 

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50'

 

20 & 22 Ιουνίου – Black box

Dance Factory: metamorphosis II

Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50'

 

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Συν-κίνηση: tranSEASONS

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55'

 

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας

Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού "- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς":

Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45'

 

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55'

 

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Resdance: Boundaries

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40'

 

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Intravenous: Frames

Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60'

 

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

Ditto: Script

Carnation: Indirect speech

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40'

 

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή

Περιηγητές: Καραμέλα

Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55'

 

28 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή

ASOMO4 : υσΕγώ

Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80'

 

Saltator
Saltator

 

Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος