Παρακαλούμε απενεργοποιήστε το Adblocker για να έχετε πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο και τις υπηρεσίες μας. Δείτε πώς.
Βρήκατε κάποιο λάθος ή παράλειψη;     Επικοινωνήστε μαζί μας  »
28.5.2017 | 11:11

Ο Πειραιάς στην δεκαετία του '80 - '90

Ένα φωτογραφικό ρεπορτάζ του Σπύρου Στάβερη
ΣΠΥΡΟΣ ΣΤΑΒΕΡΗΣ

 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

Φωτο: Σπύρος Στάβερης

 

 
29 σχόλια
Ταξινόμηση:
Προηγούμενα 12 Επόμενα
Istagram και τεχνητές παλαιώσεις... πφφφ...! Η "πατίνα" του χρόνου, η αληθινή γοητεία, η ομορφιά σε φωτογραφίες όπως αυτές του άρθρου δεν αντιγράφονται και δεν επιτυγχάνονται με ένα mouse και ένα πληκτρολόγιο...

Σ.Σ.: Πριν η ζωές μας πνιγούν σε illustration καθημερινές δηθενιές..., τότε που αγοράζες ολόκληρο το καρπούζι..., που τηλεφωνούσες από κερματοτηλέφωνα, που (αν) φωτογράφιζες μέσα σε σταθμό του ΗΣΑΠ δεν στην πέφτανε 3 σεκιουριτάδες ρωτώντας αν έχεις άδεια.. .. και μετά πήγαινες το φιλμ για εμφάνιση και εκτύπωση..., ανοίγοντας με αγωνία τον κίτρινο φάκελο να δεις τι τράβηξες..., και όλες - πετυχημένες ή όχι - 24 ή 36 φωτογραφίες...
avatar ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 22.8.2013 | 20:38
Την αγωνία την είχα, και πολύ μάλιστα. Αλλά σκέψου και τα Istagram σε 10 ή 20 χρόνια. Θα νιώθουμε την ίδια νοσταλγία όταν θα βλέπουμε σ' αυτά αποτυπωμένο το πνεύμα της εποχής, ή έστω κάποια κατάλοιπα απ' όλα αυτά που κάνουν ακόμη τον άνθρωπο άνθρωπο.
Έχετε απόλυτο δίκιο. Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές αυτό. Τα Istagram είναι το λιγότερο... Φοβάμαι για τη νοσταλγία πολλών άλλων... Πόσο περισσότερο θα αγριέψουμε άραγε, τόσο ώστε να νοσταλγούμε τη σημερινή σκληρότητα και κυνισμό πολλών πραγμάτων και καταστάσεων που θα μοιάζει αθώα...;;;
Der Salamander Der Salamander 19.9.2014 | 11:16
"Πόσο περισσότερο θα αγριέψουμε άραγε, τόσο ώστε να νοσταλγούμε τη σημερινή σκληρότητα και κυνισμό..."


Νομίζω ότι από πολλές απόψεις ήταν πιο αναίσθητος ο κόσμος στα 90s της ανευθυνότητας, της τεμπελιάς, του δημιουργικού μηδέν... Λυπάμαι τα άτομα που μεγάλωσαν μέσα σ' ένα τέτοιο κλίμα (και εγώ απ' αυτούς είμαι). Τώρα σίγουρα κάποιοι θα ξυπνήσουν και θα πάρουν τη ζωή στα χέρια.
avatar ασυμαζευτος 22.8.2013 | 06:22
Εξαιρετική δουλειά .Οι φωτόγραφιες με επίκεντρο τον άνθρωπο ευαίσθητες και απροοπτες.ειδικά η κυρία με τα κουλούρια βραχιολια ,ο ανάπηρος στο καφενείο ,.......και η νεκροφορα με τον πεζό καλογερο. Η ζεστασιά του φιλμ σε Όλο της το μεγαλείο. Συγχαρητήρια κε Σταβερη!
Εξαιρετική δουλειά, μου εκπέμπει αγνότητα, ειλικρίνια και ομορφιά, Μοναδική η ματιά σας κ. Σταβέρη.
avatar
Ανώνυμος/η 22.8.2013 | 14:03
Μπλε λεωφορείο!!! Το αυθεντικό!!
fstunco fstunco 22.8.2013 | 14:31
αν το πακισταν ειχε λιμανι , ετσι θα ηταν. απορω με τους ρομαντικους..
Demian Gomez Demian Gomez 22.8.2013 | 17:30
Τι εννοείτε?

Έχει λιμάνι τεράστιο, το Karachi..

Πολύ σωστά...:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B9
fstunco fstunco 23.8.2013 | 10:50
σωστός. ακόμα και αυτό ομως ειναι πιο ευπρεπες και οργανωμενο
Mugshot Mugshot 22.8.2013 | 14:31
Από τα καλύτερα ποστ, ειδικά για εμάς που ζήσαμε το Μιλένα και τα μπλε λεοφωρεία-συγκίνηση.
avatar
Ανώνυμος/η 22.8.2013 | 15:15
Aνεξαρτήτως της νοσταλγίας που εκπεμπουν λόγω θέματος και όποιας αυθεντικής "ζεστασιάς" του φιλμ, η πλειοψηφία τους θυμίζει αδούλευτη φωτογραφία δρόμου.
Μα σε αυτή τη νοσταλγία είναι όλο το θέμα. Δεν πάει το μυαλό σου στην τέχνη. Νομίζω πως ο φωτογράφος ηθελημένα λειτούργησε σαν το βλέμμα ενός απλού διαβάτη ανάμεσα στο πλήθος. Χωρίς οπτικές προσωπικές απόψεις, χωρίς περίεργες και παραμορφωτικές γωνίες λήψης. Και ούτε μία μαυρόασπρη... Βλέποντας τις, σου ξυπνάνε μνήμες, αισθήσεις, μυρουδιές, ήχοι... Εντυπωσιακό που ξαφνικά αρχίζεις να θυμάσαι διάφορες λεπτομέρειες εκείνης της εποχής.
Και μετά σκέπτεσαι: Μήπως τελικά αυτή είναι η μηχανή του χρόνου ή μήπως είναι και τέχνη;

Σ.Σ.: Κάτι σαν το Eye Of The Tiger (Survivor). Ακούγοντας το θέλεις να κάνεις σκοινάκι...

Σ.Σ.2: Τώρα γιατί θυμήθηκα τις λιωμένες κασέτες στο μπαρ-πριζ...;

Υ.Γ.: Κύριε Σπύρο Στάβερη, αναρωτιέμαι, μήπως έχετε φωτογραφίσει τον κόσμο που γέμισε τις πλατείες και τους ακάλυπτους χώρους στον σεισμό τον Φεβρουάριο του 1981 στην Αθήνα; (Συγνώμη αν φαίνεται αφελές το ερώτημα).
avatar ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 22.8.2013 | 20:44
Δεν έχεις άδικο. Εκείνη την εποχή δεν παρίστανα τον φωτογράφο (ελπίζω να μην τον παριστάνω ούτε και τώρα). Χαιρόμουν απλώς τις ελεύθερες και τελείως απρόσκοπτες βόλτες που με έκαναν να γνωρίζω την Αθήνα.
avatar ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 22.8.2013 | 20:52
Το προηγούμενο σχόλιο ήταν για τον φίλο/φίλη Hapster. Αλλά απαντώ ίσως έτσι και στον Νοών...νοείτο. Δυστυχώς όχι, δεν έχω φωτογραφίες από το σεισμό της Αθήνας. Μάλλον δεν ήμουν στην Αθήνα τότε και σίγουρα δεν είχα νιώσει ακόμη τη δύναμη της εξάρτησης από την εικόνα.
avatar
Ανώνυμος/η 23.8.2013 | 19:54
ΕΙΝΑΙ φωτογραφία δρόμου, και η φωτογραφία δρόμου δε "δουλεύεται" παραπάνω αλλιώς μπαίνει στην κατηγορία "φωτογραφία μόδας" με στημένες πόζες.
avatar Lust 22.8.2013 | 15:37
Μοιάζουν λες και θα εμφανιστεί καποια στιγμη ο Γαρδελης και η Εφη Πικουλα.ωραιες φωτογραφίες πάντως...
avatar
Ανώνυμος/η 22.8.2013 | 19:34
Σήμα κατατεθέν,όμως,αυτό το κτίριο στο λιμάνι,από τότε!
Προηγούμενα 12 Επόμενα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CITY GUIDE/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΠΡΟΣΦΑΤΑ