Παρακαλούμε απενεργοποιήστε το Adblocker για να έχετε πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο και τις υπηρεσίες μας. Δείτε πώς.
Βρήκατε κάποιο λάθος ή παράλειψη;     Επικοινωνήστε μαζί μας  »
21.09.2017
Υπέροχη η Μπέτυ χθες, κατώτερες των προσδοκιών η Μπριζίτ και η Μαρέβα
ΣΤΥΛ & ΜΟΔΑ

Υπέροχη η Μπέτυ χθες, κατώτερες των προσδοκιών η Μπριζίτ και η Μαρέβα

Σύντομες στυλιστικές παρατηρήσεις από το χθεσινό δείπνο

SOOC
SOOC

 

Ακόμη και εκείνοι που απεχθάνονται τον ΣΥΡΙΖΑ, θα έπρεπε να παραδεχτούν ότι χθες η γυναίκα του πρωθυπουργού  κ. Μπαζιάνα υπήρξε άψογη στο ρόλο της. Ήταν όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη, με απλό και ταιριαστό στην περίσταση τρόπο. Χωρίς δε αμφιβολία ήταν καλύτερη και από την υπερβολικά αεράτη κ. Μακρόν (που όμως σα να κατάρρευσε ξαφνικά στο δείπνο, από τις φυσούνες ίσως που είχε φορέσει ως μανίκια της), και από την κ. Μαρέβα Μητσοτάκη η οποία ήταν θαμπή, κάπως βαριεστημένη και με αρκετά στυλιστικά λάθη (το μπούστο της δεν εφάρμοζε καλά, τα μαλλιά της ήταν πολύ μακρυά και αταίριαστα στο στάτους της, το ξώπλατο με τις ρίγες αταίριαστο για επίσημο δείπνο).

 

SOOC
SOOC
 

 

Βέβαια και η λαμπερή, δροσερή μέσα στα νιάτα της Μπέτυ, πρέπει κάποτε να μάθει ότι έχει μεν όμορφο ώμο, αλλά ότι τα προεδρικά δείπνα δεν είναι ντίσκο του Δαλιανίδη. Ένα φόρεμα χωρίς τον ένα ώμο έξω, θα ήταν προτιμότερο.

 

Ακόμη και ο αμήχανος αλλά απαξιωτικός τρόπος με τον οποίο η Μπέτυ αντέδρασε στο βίντεο, όταν μια καψερή ρεπόρτερ την ρώτησε αν «θα πάνε τώρα για καφεδάκι με την Μπριζίτ», δείχνει ότι είναι άνθρωπος σβέλτος και κανονικός που βαριέται τις ανοησίες των δημοσίων σχέσεων, αν και αναγκάζεται να συμβιώνει με μια κυβέρνηση που χωρίς τα επικοινωνιακά κόλπα, θα ήταν άδειος τενεκές για σκοποβολή.

 

Και θα είχε περίπου την εξαθλιωμένη εικόνα του κ. Κατρούγκαλου στο χθεσινό δείπνο― αξύριστο, σιτεμένο νιάτο, με μια παραλυσία στο βλέμμα, εξόχως απωθητική.

 

Ένα καρτούτσο στο καπηλειό... SOOC
Ένα καρτούτσο στο καπηλειό... SOOC

Η Πωλίν Κόκλα δημοσιογραφεί στη LIFO σποραδικά, για ποικίλα θέματα που της προκαλούν το ενδιαφέρον
ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ
14 σχόλια
Ταξινόμηση:
Προηγούμενα 1 Επόμενα
avatar Ellie7 8.9.2017 | 13:10
αυτό σκέφτηκα και εγώ, ήταν μέσα σε κάθε εμφάνιση και πολύ όμορφη, λιτή.
Μαρσέλ Μαρσέλ 8.9.2017 | 13:13
"υπήρξε άψογη στο ρόλο της. Ήταν όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη" Οκ, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ένα άρθρο με λάηφ στάηλ διάθεση, αλλά αυτός είναι ο ρόλος της Πρώτης Κυρίας αλλά και οποιασδήποτε κυρίας, οποιασδήποτε χώρας: να είναι όμορφη, προσεγμένη και ευδιάθετη;;


avatar 8bf88a17 8.9.2017 | 14:00
Δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως) μαλλον ναι.
avatar ΜΗΔΕΝ ΕΝΑ 8.9.2017 | 14:07
ε, σε ένα δείπνο, ναι, αυτός είναι ο ρόλος της... θα συμφωνήσω όμως στο υπονοούμενο, ότι ως γυναίκα πρωθυπουργού θα μπορούσε να έχει κάνει πολλά χρήσιμα πράγματα... που όμως δεν τα κάνει.
avatar atman 9.9.2017 | 11:07
Η χωρα ειναι σε ανθρωπιστική κριση κ μιλάτε ετσι; θα ελεγαν οι ζεοι υπερπρωταθλητες υποκρισίας.... Περα απο αυτα τι γελοια επιλογη ο ενας ωμος
Ο VITRUVIOS Ο VITRUVIOS 8.9.2017 | 13:49
Όλα τα λεφτά : "την εξαθλιωμένη εικόνα του κ. Κατρούγκαλου στο χθεσινό δείπνο― αξύριστο, σιτεμένο νιάτο, με μια παραλυσία στο βλέμμα, εξόχως απωθητική"
Hypatia Hypatia 8.9.2017 | 14:30
Μόνο εγώ απεχθάνομαι τα φορέματα που αφήνουν τον ένα ωμό ακάλυπτο; Κατά τα άλλα τρομερή βελτίωση σε σχέση με την τραγική εξαφάνιση στην Κίνα.
Οι προσδοκίες σας για τις γυναίκες περιορίζονται στα ρούχα που φοράνε;
eraki eraki 8.9.2017 | 15:17
Διαφωνώ. Μάλλον, συμφωνώ στα της εμφάνισης στο δείπνο, όμορφη και απλή, αλλά διαφωνώ στην απαξίωση του δημοσιογράφου. Δεν δείχνει άνθρωπο απλο και κανονικό, δείχνει αμηχανία και αδυναμία ανταπόκρισης στο ρόλο της. Αντί να πει ένα σύντομο "είναι χαρά μας που έχουμε την κυρία Μακρόν και απολαύσαμε την βόλτα μας", στην ουσία έτσι προσβάλλει την καλεσμένη ( " έχω βαρεθεί τη ζωή μου μ´αυτή, δε μπορούμε να συνεννοηθούμε και άντε να τελειώνουμε").
Ου παντός πλειν ες Κόρινθον...
avatar acantholimon 9.9.2017 | 11:40
Μου άρεσε η Περιστέρα.Παρά τη συστολή,την αμηχανία της,μάλλον κι έναν σνομπισμό για τέτοιες στημένες παραστάσεις,ήταν ευγενική κι ευχάριστη.Βγαίνει νομίζω προς τα έξω χωρίς να το φωνάζει η ομορφιά της,η νιότη της,δυναμισμός και μια αυτάρκεια.Δεν αισθάνεται την ανάγκη να κάνει τίποτα παραπάνω.Η Μπριζίτ πολύ πιο άνετη στις εμφανίσεις της,αλλά δε με ενθουσιάσε με τις επιλογές της στα ρούχα.Η Μαρέβα μάλλον προσπάθησε να τιμήσει τους φιλοξενούμενους με φόρεμα στα χρώματα της γαλλικής σημαίας,αλλά και δεν της πήγαινε και μου φάνηκε δουλοπρεπής σαν σύλληψη και έβγαζε μια κούραση.Για τον Κατρούγκαλο με κάλυψε απόλυτα το άρθρο.
avatar atman 9.9.2017 | 16:05
αυταρκεια; διδακτορικο στα δικαστηρια. διορισμος με ασεπ δασκαλα (με το σπαθι της) ετησιες βυσματικες μεταταξεις απο υπουργους παιδειας (διακοματικα) ΕΜΠ. Νομος φβτογραφικος για αυτη ωστε να ειναι ισοβια στο ΕΜΠ.

Φωναζει η αυταρκεια για αυτο το κοριτσι. Δεν ειναι αυταρκεια ειναι αυταρεσκεια - κληρονομικο δικαιωμα αγωνων.
avatar acantholimon 9.9.2017 | 18:25
Επειδή έχει επωφεληθεί λόγω συγγένειας,δε σημαίνει,ότι δε θα αναγνωρίσω κάποια θετικά στοιχεία σε εκείνη,αν τα βλέπω.Τα οποία φυσικά μπορεί να τα βλέπω μόνο εγώ-υποκειμενικό είναι τι σου βγάζει ένας άνθρωπος.Επίσης κάποια πράγματα δεν εξαγοράζονται ούτε τα αποκτάς με θέσεις και προνόμια.Μην πάμε και μακριά.Ας δούμε ακριβώς δίπλα της.Κοτζάμ πρωθυπουργός είναι ο άντρας της και οι κοινωνικές του δεξιότητες είναι στην κατηγορία Γκούφυ.
avatar atman 9.9.2017 | 19:11
ειναι φανερο πλεον οτι η συμπαθεια μου για την οπορτουνιστικη αριστερα εχει μεγαλωσει, αλλα θα διαφωνησω οτι ο Τσιπρας ειναι (εκ πρωτης) ενας συμπαθης και επικοινωνιακος ανθρωπος, μπορεις να το πεις λιγο Γκουφυ αλλα με το θετικο τροπο.
Αυτο βασικα με οτι"βγαζει" ως ατομο, γιατι both ως πολιτικα προσωπα/πολιτες ειναι η συσσωματωση ολων των λαθων της μεταπολιτευτικς νοοτροπιας σε ενα παροξυστικο αποκορυφωμα.

Δεν ειναι οτι ειναι αντιπαθης προσωπικα (που τελικα ειναι) ειναι οτι η πολιτεια τους ειναι ενας χειμαρος υποκρισιας.
Όντως!...

Ο Κατρούγκαλος δεν μπορούσε να χτενιστεί λιγάκι ή να ξυριζόταν; Ας να του το έλεγε κάποιος...!

Επίσης φοράει αυτό το φτηνιάρικο και κακόγουστο-πολύ (και πολύ συνηθισμένο), ριγέ πουκάμισο, αν το ίδιο κουμπωνόταν με ένα ωραίο ζευγάρι μανικετόκουμπων, θα έδειχνε πολύ καλύτερο.

Μοιάζει λες και τα πίνει σε καπηλειό...!

Ενδεχομένως τον έσωσε το γεγονός ότι έχει σπουδάσει στο Paris Ι Panthéon-Sorbonne, μιλώντας άπταιστα Γαλλικά. Διαφορετικά θα «έτρωγε πόρτα»...!

Αναρωτιέμαι εάν στο τέλος δοκίμασε να χορέψει και ζεϊμπέκικο...!

http://www.neakriti.gr/NewsASSET/neakriti-news-image.aspx?Doc=1075497

(Με όλο τον σεβασμό στη μνήμη του Ορέστη Μακρή).
Προηγούμενα 1 Επόμενα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CITY GUIDE/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΠΡΟΣΦΑΤΑ