Παρακαλούμε απενεργοποιήστε το Adblocker για να έχετε πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο και τις υπηρεσίες μας. Δείτε πώς.
Βρήκατε κάποιο λάθος ή παράλειψη;     Επικοινωνήστε μαζί μας  »
15.12.2017
Αυτά είναι τα 20 βιβλία που οι περισσότεροι λένε ότι διάβασαν, ενώ...
ΒΙΒΛΙΟ

Αυτά είναι τα 20 βιβλία που οι περισσότεροι λένε ότι διάβασαν, ενώ δεν...

Εσείς ποιο βιβλίο ντρέπεστε να παραδεχθείτε ότι δεν έχετε διαβάσει;

Αυτά είναι τα 20 βιβλία που οι περισσότεροι λένε ότι διάβασαν, ενώ δεν...

Give (War and) Peace a chance... Το πολυσέλιδο αριστούργημα του Λέοντος Τολστόι «Πόλεμος και Ειρήνη» είναι τέταρτο στη λίστα των βιβλίων που ντρεπόμαστε να παραδεχτούμε ότι δεν διαβάσαμε.
Give (War and) Peace a chance... Το πολυσέλιδο αριστούργημα του Λέοντος Τολστόι «Πόλεμος και Ειρήνη» είναι τέταρτο στη λίστα των βιβλίων που ντρεπόμαστε να παραδεχτούμε ότι δεν διαβάσαμε.

 

Θα περίμενε κανείς ο τόμος-τούβλο του Λέοντος Τολστόι Πόλεμος και Ειρήνη να είναι το βιβλίο το οποίο έχουν ισχυρισθεί ψευδώς ότι έχουν διαβάσει οι Βρετανοί. Ωστόσο, σύμφωνα με μια έρευνα του BBC, τα σκήπτρα κρατάει το κλασικό έργο της παιδικής λογοτεχνίας Η Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων του Λιούις Κάρολ. Εκείνοι που μόχθησαν αλλά δεν κατάφεραν να διαβάσουν τον ογκόλιθο της ρωσικής λογοτεχνίας μπορούν να παρηγορούνται με την τέταρτη θέση στην απάτη της δήθεν ανάγνωσης μνημειωδών αριστουργημάτων.  

 

Το 1984 του Τζορτζ Όργουελ και Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών του Τόλκιν καταλαμβάνουν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα στη λίστα αυτή. Ο Τολστόι εμφανίζεται ξανά στην πέμπτη θέση με την Άννα ΚαρένιναΗ τριλογία ερωτικής λογοτεχνίας Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι, τέσσερα έργα του Κάρολου Ντίκενς και το κλασικό αριστούργημα της Τζέιν Όστεν Περηφάνια και Προκατάληψη ανήκουν επίσης στα κορυφαία 20 βιβλία που οι Βρετανοί ισχυρίζονται στους φίλους τους ότι έχουν διαβάσει, φευ αυτό είναι ένα ψέμα.

 

Τα παράδοξα δεν σταματούν στη Χώρα των Θαυμάτων: το βιβλίο το οποίο ψευδώς ισχυρίζονται οι περισσότεροι Βρετανοί πως έχουν διαβάσει είναι το αριστούργημα του Λιούις Κάρολ.
Τα παράδοξα δεν σταματούν στη Χώρα των Θαυμάτων: το βιβλίο το οποίο ψευδώς ισχυρίζονται οι περισσότεροι Βρετανοί πως έχουν διαβάσει είναι το αριστούργημα του Λιούις Κάρολ.

 

Το BBC είχε παραγγείλει την εκπόνηση μελέτης των αναγνωστικών συνηθειών 2.000 Βρετανών η οποία αποκάλυψε ότι ένας στους τέσσερις είχε μπλοφάρει σχετικά με την ανάγνωση κλασικών έργων όταν εκείνα προβάλλονταν σε τηλεοπτικές και κινηματογραφικές προσαρμογές, και ο πιο δημοφιλής λόγος για το αθώο αυτό ψέμα ήταν ότι οι άνθρωποι δεν ήθελαν να μείνουν έξω από την συζήτηση μεταξύ φίλων και ήθελαν να φανούν πιο έξυπνοι.   

 

Υπάρχει σαφής λόγος για τον οποίο ένας στους τρεις παραδέχονται ότι δεν θα επανόρθωναν την εσφαλμένη εντύπωση κάποιου ότι οι ίδιοι είναι περισσότερο διαβασμένοι απ' ό,τι στην πραγματικότητα: 60% δήλωσαν πως ένας καλά διαβασμένος άνθρωπος είναι πιο ελκυστικός.  

 

Υπάρχουν και καλά νέα για τους βιβλιοπώλες που παραπονιούνται ότι χάνουν τους πελάτες τους εξαιτίας της τηλεόρασης. Η μελέτη ανέδειξε ότι οι κινηματογραφικές και τηλεοπτικές προσαρμογές ενθαρρύνουν τους θεατές να αγοράσουν τα βιβλία στα οποία έχουν βασιστεί και το 44% δηλώνει ότι θα έμπαινε στον πειρασμό να διαβάσει ένα βιβλίο που έχει θεωρηθεί αρκετά αξιόλογο ώστε να μεταφερθεί στην οθόνη. Πόσα από αυτά έχετε διαβάσει;

 

Τα 20 βιβλία για τα οποία έχουν ειπωθεί τα περισσότερα ψέματα

Η Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων - Λιούις Κάρολ

1984 - Τζορτζ Όργουελ

Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών (τριλογία) - Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν

Πόλεμος και Ειρήνη - Λέων Τολστόι

Άννα Καρένινα - Λέων Τολστόι

Οι Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς  - Άρθουρ Κόναν Ντόιλ 

Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια - Χάρπερ Λι

Δαβίδ Κόπερφιλντ - Κάρολος Ντίκενς

Έγκλημα και Τιμωρία - Φίοντορ Ντοστογιέφσκι

Περηφάνια και Προκατάληψη - Τζέιν Όστεν

Ο Ζοφερός Οίκος - Κάρολος Ντίκενς

Χάρι Πότερ (σειρά) - Τζ.Κ. Ρόουλινγκ

Μεγάλες Προσδοκίες - Κάρολος Ντίκενς

Το Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ - Άννα Φρανκ

Όλιβερ Τουίστ - Κάρολος Ντίκενς

Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι (τριλογία) - Ε.Λ. Τζέιμς

Δέκα Μικροί Νέγροι - Αγκάθα Κρίστι

Ο Υπέροχος Γκάτσμπι - Φ. Σκοτ Φιτζέραλντ

Catch 22 - Τζόζεφ Χέλερ

Ο Φύλακας στη Σίκαλη - Τζ.Ντ. Σάλιντζερ

 

Με στοιχεία από BBC και Telegraph

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ
35 σχόλια
Ταξινόμηση:
Προηγούμενα 12 Επόμενα
dex_ dex_ 6.2.2016 | 15:41
Ντρέπονται για το 50 αποχρώσεις; Εγω θα ντρεπόμουν να παραδεχτώ οτι το εχω διαβάσει.
Γιατί περιλαμβάνει η λίστα το "Δέκα Μικροί Νέγροι";
εξωγήινη εξωγήινη 6.2.2016 | 23:33
Γιατί είναι το κορυφαίο βιβλίο της Βρετανίδας Αγκάθα Κρίστι. Είναι καταπληκτικό όντως.
bubuntu bubuntu 6.2.2016 | 17:24
Ντρέπονται να παραδεχτούν πως δεν έχουν διαβάσει το Fifty Shades; Το αντίθετο θα μου φαινόταν πιο λογικό.
Είμαι λάτρης βιβλίων παραφυσικού / sci-fi / horror περιεχομένου. Lovecraft & Poe, Asimov, King. Ντρέπομαι, που ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω το "Τα βουνά της τρέλας" του Lovecraft παρότι πρόκειται για τον αγαπημένο μου συγγραφέα. Έχω κάνει πολλές απόπειρες εδώ και 20 χρόνια (πρώτη απόπειρα σε φυλάκιο του στρατού) αλλά πάντα το παρατάω για κάποιον λόγο, ούτε καταραμένο να ήταν! Πρέπει να το πάρω απόφαση ρε γμτ..

(wiki:At the Mountains of Madness)
Δον Ιδιώτης Δον Ιδιώτης 7.2.2016 | 00:08
Πες μου έτσι ντε. Το πρώτο βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου από Λάβκραφτ είναι τα βουνά της τρέλας, το οποίο επίσης δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρξε δεύτερο.
Ίσως πρέπει να δώσω στον Λάβκραφτ μια ευκαιρία ακόμα. Αν έχεις κάποια πρόταση θα την εκτιμούσα :^)
Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις ιστορίες του Lovecraft που μπορούν να αγοραστούν στην Ελληνική αγορά (τόμους με τα άπαντα και επιπλέον δεξιά αριστερά μεμονωμένα βιβλία). Κοίτα, το "κάλεσμα του Κθούχλου", "Ποντίκια στους τοίχους", "Ντάγκον", "Το μοντέλο του Πίκμαν" είναι οι κλασσικές για μένα.

Στο "Τα βουνά της τρέλας", από το σημείο που κάνει περιγραφή στο όν που βρήκαν (2+ σελίδες περιγραφή με διαστάσεις αναλυτικότατα) κάπου άρχισα και τρελαινόμουν ο ίδιος! Να φαντασείς ώς άτομο που ασχολείται με γραφικά (εγώ 3D studio, Photoshop), κάθησα επίσης με έναν ξάδερφο (αυτός Autocad) και μας πήρε μισή ώρα να το σχεδιάσουμε χαχα..
Lucretius Lucretius 7.2.2016 | 13:06
Το "At the Mountains of Madness" είναι υπέροχο. Ίσως λίγο βαρύ για να ξεκινήσεις με τον Λαβκραφτ αλλά αξίζει. Για μια πιο εύκολη εισαγωγή στο έργο του θα πρότεινα "Το χρώμα από το Διάστημα" (The colour out of space) που είναι πολύ συντομότερο αλλά έχει όλα τα βασικά συστατικά. Δεύτερη πρόταση "Ο τρόμος του Ντανγουιτς". Λίγο μεγαλύτερο αλλά εξίσου καλό.

Εδώ https://goo.gl/JQLbmK και εδώ https://goo.gl/Pr4uWp και τα δύο στα ελληνικά.
Haifischnet Haifischnet 8.2.2016 | 13:25
Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το "Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουώρντ".
Lewton Lewton 7.2.2016 | 11:59
Lovecraft ακούω! Κυκλοφορεί μια σειρά απο την penguin που καλύπτει πάνω κάτω όλες τις ιστορίες του με πλούσιο σχολιασμό. Αποτελείται απο τρία βιβλία, βαφτισμένο το καθένα από μία απο τις ιστορίες που περιέχουν: Call of Cthulhu, The Thing at the Doorstep και Dreams at the Witch house. (αγγλικά εννοείται). Κατ' εμέ εξαιρετικά διηγήματα είναι τα Color out of Space, Dunwich Horror και Shadow over Innsmouth.

Αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αφήσατε το Mountains of Madness. Ίσως πράγματι είναι καταραμένο, και ο Guillermo del Toro δεν το ολοκλήρωσε ποτέ ως ταινία.... :(
Ακριβώς! Κάτι παίζει με το διήγημα χαχα!
Zaphod Beeblebrox Zaphod Beeblebrox 6.8.2017 | 01:21
Ωραίες επιλογές.. Επίσης από τα πιο όμορφα & ταυτόχρονα συγκινητικά διηγήματα του Λάβκραφτ, πάντοτε θεωρούσα ότι είναι η Σέλεφαις και ο Παρείσακτος (the outsider). Επίσης για τον Ασίμωφ που αναφέρθηκε πιο πάνω, για όποιον θέλει να καταπιαστεί, συνιστώ οπωσδήποτε(!!!!!) να διαβάσει την Νύχτα. Απο τα πιο εκπληκτικά αριστουργήματα του χώρου (& όχι μόνο, για μένα τουλάχιστον).
avatar sweetsmoke7 7.2.2016 | 23:35
Χα χα χα. Ρε φίλε τι μου θύμησες. "Τα βουνά της τρέλας" όπως και όλη σχεδόν τη βιβλιογραφία (άπαντα)του Lovecraft τη διάβασα προ εικοσαετίας σε σκοπιές στο στρατό. Και μάλιστα σε αντίθεση με σένα όταν ξεκινούσα μια ιστορία δεν μπορούσα να σταματήσω το διάβασμα. Τόση τρέλα...
Ωπ, περίμενε.. 2 βιβλία, έχω παρατήσει την ζωή μου. "Τα βουνά της τρέλας" του Lovecraft που ήδη το ξεκίνησα πάλι (θα σπάσω την κατάρα άραγε;) και το "50 Shades of Grey" που ΔΕΝ το αγόρασα (μην παρεξηγηθώ κιόλας) αλλά μου το χάρισε μια Αμερικανίδα φίλη μου!
Haifischnet Haifischnet 8.2.2016 | 13:17
Θα με κάνετε να το ξεθάψω για να το ξαναδιαβάσω (πού να τα έχω αυτά τα βιβλία άραγε μετά από τόσα χρόνια; Θα πρέπει να δώσω στο γιο μου.).
Haifischnet Haifischnet 8.2.2016 | 13:13
Φοβερός ο Λάβκραφτ, ειδικά "Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουώρντ" - το είχα λατρέψει τότε που το διάβασα, πριν από 25 χρόνια.

Εγώ πάλι δυσκολευόμουν με τα βιβλία του περί Κθούλου.
heliosora heliosora 5.8.2017 | 15:09
Μέγας είσαι lovecraft και θαυμαστά τα έργα σου.Με απόστολο τον derleth η μυθολογια cthulhu εχει μπολιασει απο τον St.king (crouch end)και τον Rob.Bloch( mysteries of the worm)μέχρι τους metallica ,όλη τη δισκογραφία των manilla road ακομα και το πρώτο true detective (ο βασιλιάς στα κίτρινα βλ. Hastur)για να αναφέρω ορισμένα.
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn.
avatar Loredana 6.2.2016 | 22:29
Οι Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς - Άρθοθρ Κόναν Ντόϊλ
Έγκλημα και Τιμωρία - Φιόντορ Ντοστογιέφσκι
Το Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ - Άννα Φρανκ

Αυτά έχω διαβάσει. Από τη λίστα θέλω να διαβάσω ακόμη το ''1984'', το ''Αννα Καρένινα'', το ''Πόλεμος και Ειρήνη'', το ''Μεγάλες Προσδοκίες'', ίσως και κανα δυο ακόμη. 'Οχι το ''πενήντα αποχρώσεις του γκρι'' με τίποτα!
avatar intefix 6.2.2016 | 22:51
εγώ ντρέπομαι που δεν έχω διαβάσει το "έγκλημα και τιμωρία"
όλο το αναβάλλω και διαβάζω κάτι άλλο
Δον Ιδιώτης Δον Ιδιώτης 7.2.2016 | 00:11
Ντρέπομαι που δεν έχω διαβάσει την "Οδύσσεια" του Τζέιμς Τζόις. Αλλά δεν είναι στη λίστα.
avatar
Ανώνυμος/η 7.2.2016 | 02:28
Οδυσσέας λέγεται, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Υπάρχουν κάποια έργα που γίναν διάσημα όχι ως απόλαυση για τον αναγνώστη αλλά γιατί ανοίξαν δρόμους στην λογοτεχνία. Πως υπάρχουν μουσικοί που τους καλαβαίνουν μόνο άλλοι μουσικοί, κάπως έτσι. Μην ξεχνάς πως το τι μένει ως "αριστούργημα" δεν αναφέρει και τον λόγο για τον οποίο έμεινε. Και ο λόγος ορισμένες φορές είναι 100% "τεχνικός". Διάβασε π.χ. Φώκνερ να σου φύγει το κλαπέτο με βοηθητικές προτάσεις που φτάνουν την μία σελίδα η μία πρόταση, και να πρέπει να την διαβάσεις άλλες 5 φορές γιατί κατά την διάρκεια της σε κάποια φάση σου πέρασε απ' το μυαλό "τον θερμοσίφωνα τον έκλεισα;" και έχασες όλο το νόημα, και φτου απ την αρχή, και στο τέλος να νιώθεις σαν να έκανες κάποιον άθλο, αλλά ως αναγνώστης να μην πήρες τίποτα. Γενικά, τίποτα στην ζωή δεν πρέπει να είναι ψυχαναγκαστικό. Αν δεν θέλεις να γίνεις συγγραφέας δεν χρειάζεται να διαβάσεις τον Οδυσσέα, διάβασε τους Δουβλινέζους αν θες Τζόυς στα καλύτερα του, και χωρίς όλη την κούραση.
Δον Ιδιώτης Δον Ιδιώτης 9.2.2016 | 00:10
Οδυσσέας, έχεις δίκιο. Το έχω ακόμα στη βιβλιοθήκη μου, θα ξανακάνω μια προσπάθεια. Πάντως η απάντησή σου με κάλυψε :^)
Cartman Cartman 5.8.2017 | 14:04
Το έχω ξαναγράψει αλλά θα το ξαναπώ.
Δεν ξέρω ποιά μετάφραση του Οδυσσέα έχεις, όμως αξίζει και με το παραπάνω, να διαθέσεις τα χρήματα και να αποκτήσεις την έκδοση του Κάκτου με τη μετάφραση του Ανευλαβή.
Πραγματικά είναι μακράν πιο ακριβής και κατανοητή απο αυτή του Κέδρου (Καψάσκης) και σε αυτό συμβάλουν πάρα πολύ και οι εκατοντάδες βοηθητικές υποσημειώσεις.
avatar
Ανώνυμος/η 7.2.2016 | 00:13
Η λίστα εκφράζει την λογοτεχνική πραγματικότητα της Αγγλίας, για αυτό και περιέχει πολλά έργα που θεωρούνται "εθνικά κειμήλια" και συγγραφείς που συνδέονται με την "βρετανικότητα" (π.χ. Όργουελ, Ντίκενς, Κάρολ, Ωστην)

Θα είχε ενδιαφέρον να γινόταν το αντίστοιχο πείραμα στην Ελλάδα, αλλά επειδή έχουμε πολλές "σημαίες" ποιητές, θα έπρεπε η ερώτηση να είναι "ποιον συγγραφέα δεν έχετε διαβάσει" και όχι ποιο έργο συγκεκριμένα. Τότε, υποπτεύομαι πως θα ήταν μέσα στην λίστα ο Καβάφης, ο Ελύτης, ο Σεφέρης, ο Παλαμάς, αλλά και από πεζογράφους ο Παπαδιαμάντης

Βεβαίως, αυτά είναι εκλεπτυσμένοι ψυχαναγκασμοί. Γιατί να ντρέπεσαι για κάτι τέτοιο; Η ζωή είναι τόσο μικρή και αν πεις να διαβάσεις ΟΛΟΥΣ όσους αξιζουν χρειάζεσαι γύρω στα 400 χρόνια....Οπότε, δεν πρέπει να νιώθεις ενοχές για ότι δεν διαβάζεις, αντίθετα, για ότι διαβάζεις και αφού το τελειώσεις πεις "πω πω, τι μαλακία ήταν αυτή"
avatar καλλιστώ 7.2.2016 | 11:49
Εγώ ντρέπομαι γιατί προσπάθησα δυο τρεις φορές να διαβάσω το Έγκλημα και Τιμωρία αλλά το παράτησα γιατί μου φαινόταν κουραστικό.
avatar
Ανώνυμος/η 7.2.2016 | 12:05
Προσωπικά όσα δεν διάβασα από αυτή τη λίστα, δεν τα διάβασα γιατί δεν με ενδιέφερε να τα διαβάσω, ντρέπομαι μόνο που δεν έχω διαβάσει ακόμα Ηρόδοτο!
avatar Mooncild74 9.2.2016 | 11:20
Να μην ντρέπεσαι. Ξεκίνα με τις Νουβέλες του Ηροδότου και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους !
Προηγούμενα 12 Επόμενα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΘΕΜΑΤΑ/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

CITY GUIDE/ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΠΡΟΣΦΑΤΑ